Kolik lidí se bude muset příští rok rekvalifikovat?

V příštím roce bude kvůli dopadům pandemie covid-19 nutné rekvalifikovat až sto tisíc osob, odhaduje Jan Wiesner, prezident české Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS ČR). Hrozbu masivního propouštění sice zatím zmírňoval vládní program Antivirus, jarní pandemie i její nynější druhá však zvyšují tlak na změnu systému rekvalifikací, které poskytují úřady práce.
Kolik lidí se bude muset příští rok rekvalifikovat? Foto: Archív

Rekvalifikaci až sto tisíc lidí ale současný systém nezvládne, upozorňují odborníci s poukazem na data o rekvalifikacích. Vloni se totiž rekvalifikovalo pouhých devět a půl tisíce lidí, zatímco před deseti lety to bylo přes sedmdesát tisíc. Dopady covidu-19 na tuzemský trh práce podle odborníků současný systém nezvládne, a je proto nutné přijít s jiným modelem.

Současný systém rekvalifikací pod Úřadem práce ČR nedokáže kvůli legislativním omezením reagovat na potřebu jejich efektivní realizace tak, aby byly atraktivní pro zaměstnavatele i zaměstnance. Úřad práce totiž nemůže zohlednit dosavadní kvalifikaci zaměstnance, a ten proto musí absolvovat celé vzdělávání, i když třeba jen přechází z prodavače v supermarketu na prodavače v drogerii a stačilo by mu doplnit si jen pár drobností.

„Musíme se naučit reflektovat již naučené dovednosti, aby se rekvalifikovaná osoba vzdělávala pouze v částech, které skutečně potřebuje pro úspěšné složení závěrečné zkoušky. Navíc se do rekvalifikací musí maximálně zapojit zaměstnavatelé, aby mohla být praktická část realizována přímo u nich,“ domnívá se Wiesner.

Trh práce, upozorňuje prezident konfederace, je stále sanován programy Antivirus, takže firmy nepropouštějí. „Tím pádem ale držíme umělou zaměstnanost a firmy, které potřebují nabírat zaměstnance, nemají kde brát. Antivirus ale brzy skončí a pak začne velký pohyb lidí mezi sektory. Tím pádem se zvýší i tlak na rekvalifikace, protože zaměstnanci se budou muset učit novým věcem,“ říká Jan Wiesner, prezident KZPS ČR.

Za zmínku určitě stojí, že navzdory nemalým finančním prostředkům, jež do rekvalifikací plynou, je 30-46 procent z nich evidováno jako nedokončené. Navíc, podle nedávného průzkumu ČSOB téměř dvě třetiny zaměstnavatelů „výsledku“ rekvalifikace nevěří. To znamená, že o rekvalifikované osoby není mezi většinou zaměstnavatelů zájem.

PSALI JSME:
Rekvalifikace: Šance pro nezaměstnané i cesta k nové profesi

×
  1. Rekvalifikace je vyhazování státních peněz. Kamarád je už komletní svářeč(pracák mu nechal udělat papíry na všecho možné svařování),pak dostal rekvalifikaci kuchaře,to taky k ničemu nevedlo.Nakonec po pětileté nezaměstnanosti zaplatil jednomu lékaři a dnes už je několik let spokojený invalidní důchodce.Už se věnuje pouze svým koníčkům jako je vinohrad a degustace vín……..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Práce na dohodu je výhodnější než loni

Přijít o dobrého pracovníka? To většina firem vidí až jako poslední řešení, proto se snaží hledat nouzové řešení v podobě zkrácených úvazků, sdílených pozic a v neposlední řadě i větším využití dohod o provedení …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru