Kolik nás letos čeká svátků a jak si je nejlépe užít?

V letošním kalendáři nás čeká ještě 12 svátků. Sedm z nich budou svátky řečené státní, pět takzvané ostatní. Jen devět z nich ovšem připadne na všední dny, takže rozšíří pracovní volno. Jak s nimi nejlépe naložit, abyste si co nejvíc odpočinuli?
Nejbližší svátek, který nás čeká, je velikonoční Velký pátek. foto: Pixabay

Jeden státní svátek, Nový rok, který je zároveň Dnem obnovy samostatného českého státu (což je název, který při schvalování v roce 2000 zřejmě připadal zákonodárcům přijatelnější, než Den rozpadu Československa), jsme už letos vyčerpali. Někdo si protáhl pobyt na horách, jak to jen šlo, další prostě jen tradičně čekali, až pominou následky oslav konce jednoho letopočtu.

Nový rok připadl na úterý, takže stačilo nějak překlenout běžný pracovní den zvaný Silvestr. Jasně, spousta výrobních provozů nebo služeb musela běžet jako každý jiný den. Ale zkusili jste někdy 31. prosince zastihnout v práci nějakého klíčového manažera?

Dovolená není jediná možnost

Podstatné je, že to byla první letošní příležitost projevit kreativitu ve vztahu k pracovním povinnostem. Samozřejmě, vždycky si můžete vzít den dovolené. Ale ten vám může chybět o letních prázdninách. Od věci není ani střádat si pro podobné příležitosti náhradní volno. Pokud ovšem váš zaměstnavatel nepovažuje slovo „přesčas“ za vulgarismus a Zákoník práce za pornografii.

Jako řešení z nouze se jeví využít jeden ze „sick days“ čili „nemocných dnů“, pokud je poskytuje coby benefit. Není to ale fér a může se to i vymstít. Sick days jsou totiž určeny k překonání krátkodobé indispozice, jakou je nachlazení, nevolnost nebo třeba střevní chřipka. Když je vyčerpáte jinak, budete příště při obyčejném průjmu potřebovat neschopenku.

PSALI JSME:
Práci z domova mají raději zaměstnanci než jejich šéfové

Na Velikonoce je spoleh

Dalšími svátky, které nás čekají, jsou Velikonoce. Letos sice připadnou až na druhou polovinu dubna, už podruhé si ale užijeme hned čtyřdenní volno, a to bez jakýchkoli kliček. Začne Velkým pátkem 19. 4. a skončí Velikonočním pondělím 22. 4.

Velikonoce jsou sice svátkem pohyblivým, jehož načasování v tom kterém roce jsou schopni přesně zdůvodnit snad jen katoličtí kněží, zároveň se ale chovají nezáludně. Ať nastanou, kdy nastanou, pořadí volných dnů od pátku do pondělí bude vždy stejné.

PSALI JSME:
Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Květen bez supervíkendů

To neplatí o květnových svátcích – Svátku práce 1. 5. a Dni vítězství 8. 5. Letos sice oba připadnou na středu, „nastavit“ je dalším volnem a dopřát si tak po Velikonocích další intenzivní relax bude ale znamenat sáhnout do rezerv dovolené dost hluboko. A kdoví, jaké bude letos začátkem května počasí: nastanou už tropy, nebo ještě napadne sníh?

To v roce 2017 byly květnové svátky jiné kafe! Oba padly na pondělí, takže jsme si užili dva supervíkendy za sebou. Zasloužili jsme si to. Dva roky předtím přišly oba dny vniveč načasováním na víkend.

PSALI JSME:
Cestovní kanceláře hlásí: O dovolené v tomto týdnu je rekordní zájem

Hus letos nepotěší

Ani Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a Den upálení mistra Jana Husa 5. a 6. července nemají letos ideální timing. První sice nastane v pátek, druhý ale až v sobotu.

Alespoň tak nemají v cestovních kancelářích tolik práce s vysvětlováním, proč jsou všechny zájezdy na tenhle týden beznadějně vyprodané už začátkem roku. Češi si totiž zvykli šetřit dovolenou i tímhle způsobem. Pouhé tři dny místo pěti, to už je slušná úspora, no ne?

Pak už do Vánoc zbývá jen Den české státnosti (28. září, sobota), Den vzniku samostatného Československa (28. října, naštěstí pondělí) a Den boje za svobodu a demokracii (17. listopadu, neděle).

PSALI JSME:
Místo dárků hasicí přístroje a vyšetření na pohotovosti. Češi jsou o svátcích neopatrní

Vánoce bez kompromisů

Na Vánoce 2019 zato budeme mít volno od úterka do čtvrtka – pokud si to opět nezařídíme nějak jinak. Štědrý den vychází na úterý, a pokud si vezmete v pondělí či v pátek volno, můžete si užít rodiny i vánočních pohádek, až vám polezou krkem (ty pohádky, samozřejmě).

A kdyby vám zbyl ještě nějaký manévrovací prostor, Silvestr letos vychází na úterý a Nový rok 2020 bude tím pádem ve středu.

Jaký že je vlastně rozdíl mezi „státními“ a „ostatními“ svátky? Názorně to zjistíte, když vyrazíte nakoupit. Zákon od roku 2016 omezuje obchody větší než 200 metrů čtverečních, a ty tak zůstanou zavřené například na Vánoce, nebo Velikonoční pondělí, na Velký pátek nebo na Svátek práce naopak můžete nakupovat do aleluja.

PSALI JSME:
Alza měla na Velikonoční pondělí zavřeno. Další pokutu už neriskovala

Svátky 2019, zavřené obchody zvýrazněny červeně

Datum/Den v týdnu/Svátek
01. 01. 2019 Úterý Den obnovy samostatného českého státu, Nový rok
19. 04. 2019 Pátek Velký pátek
22. 04. 2019 Pondělí Velikonoční pondělí
01. 05. 2019 Středa Svátek práce
08. 05. 2019 Středa Den vítězství
05. 07. 2019 Pátek Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
06. 07. 2019 Sobota Den upálení mistra Jana Husa
28. 09. 2019 Sobota Den české státnosti
28. 10. 2019 Pondělí Den vzniku samostatného Československa
17. 11. 2019 Neděle Den boje za svobodu a demokracii
24. 12. 2019 Úterý Štědrý den
25. 12. 2019 Středa 1. svátek vánoční
26. 12. 2019 Čtvrtek 2. svátek vánoční
31. 12. 2019 Úterý Silvestr není svátek, ani volno, kreativitě se ale meze nekladou

Zavřít reklamu ×
  1. Vy autore !!!…….. není problém si zjistit, proč jsou Velikonoce pohyblivé….i ten s IQ židle si to najde na netu

  2. zruste vsechny svatky za komancu byli 4 svatky do roka a nezapomente na soboty ty taky mohli neco hodit. Do rozpoctu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.