Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?

Poradna
I lidé v evidenci na úřadu práce si mohou při splnění zákonných podmínek přivydělat. V letošním roce maximálně 7 600 Kč měsíčně, přičemž po dobu výdělku jim nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Jak je to ale s daňovými platbami?
I lidé vedení v evidenci na úřadu práce si mohou při splnění zákonných podmínek přivydělat. Ilustrační foto: Pixabay.com

Formou nekolidujícího zaměstnání si mohou přivydělat občané v evidenci na úřadu práce maximálně polovinu minimální mzdy, přičemž nemohou pracovat na dohodu o provedení práce, v praxi si proto nejčastěji přivydělávají na dohodu o pracovní činnosti.

Výkon tzv. nekolidujícího zaměstnání je nutné vždy oznámit příslušnému úřadu práce. Nekolidující zaměstnání je vhodné chápat pouze jako krátkodobý přivýdělek, pro nezaměstnané by mělo být primárním cílem co nejdříve najít klasické pracovní uplatnění.

PSALI JSME:
Na úřadu mluvíme o práci, ale myslíme na podporu

Pro koho je nekolidující zaměstnání vhodné?

Z důvodu nemožnosti pobírat současně podporu v nezaměstnanosti a mít k tomu ještě příjem formou nekolidujícího zaměstnání je přivýdělek na úřadu práce vhodný spíše pro lidi, kteří již vyčerpali podpůrčí dobu u nároku na podporu v nezaměstnanosti, nebo nezaměstnané, kterým byla odložena výplata podpory v nezaměstnanosti z důvodu obdržení odstupného.

Podpora v nezaměstnanosti je totiž vyšší, než případný příjem z nekolidujícího zaměstnání. Občané mladší 50 let mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti nejdéle pět měsíců, občané ve věku 50 let až 55 let potom osm měsíců a občané starší 55 let mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti maximálně 11 měsíců.

PSALI JSME:
Chcete jít na pracák? Začněte raději podnikat

Kdy se platí pojistné z DPČ?

Sociální pojištění a zdravotní pojištění se odvádí z dohody o pracovní činnosti, jestliže hrubá měsíční odměna činí 3 500 Kč a více. V takovém případě odvádí sociální i zdravotní pojištění zaměstnanec i zaměstnavatel. Občané v evidenci na úřadu práce jsou pro účely placení zdravotního pojištění státními pojištěnci.

To v praxi znamená, že při výpočtu zdravotního pojištění se neprovádí dopočet do minima ve výši minimální mzdy. Zdravotní i sociální pojištění se vypočítá ze skutečné hrubé odměny. Pro účely výpočtu zdravotního pojištění je tedy nutné mzdové účetní doložit, že jde o výkon nekolidujícího zaměstnání při současné evidenci na úřadu práce.

PSALI JSME:
Chcete si přivydělat pár nezdaněných tisícovek?

Nulová daň z příjmu

I zaměstnanci vykonávající nekolidující zaměstnání mají při výpočtu daně z příjmu fyzických osob nárok na uplatnění slevy na poplatníka ve výši 2 320 Kč. Stačí podepsat u zaměstnavatele prohlášení k dani. Z důvodu uplatnění slevy na poplatníka je tedy daň z příjmu nulová. Sociální a zdravotní pojištění se však odvádí.

Při hrubé odměně z nekolidujícího zaměstnání ve výši 7 600 Kč je tak v praxi zaměstnanci sraženo zdravotní pojištění ve výši 342 korun a sociální pojištění ve výši 494 Kč, čistá odměna na účet tedy činí 6 764 Kč.

Autorka je daňová poradkyně společnosti Mazars
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Když pravidelný plat nestačí: téměř dvě třetiny Čechů si přivydělávají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.