Kolik vydělávají řemeslníci? Průzkum ukázal, že máme zastaralé a zkreslené představy

Tři ze čtyř Čechů se domnívají, že programátor vydělává víc než malíř pokojů. Zní to logicky: První studoval, druhý se „jen“ vyučil. Ve skutečnosti to ale může být úplně jinak. Tři ku jedné – tak odhadlo poměr výdělku IT odborníka a řemeslníka 44 % dotazovaných v průzkumu, který uskutečnila agentura Ipsos pro projekt Fandíme řemeslu. Ten zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Dalších 29 % procent dotazovaných bylo opatrnějších, podle nich je to 3:2. Dva z deseti se přiklonili k variantě „oba si vydělávají stejně“, jen zbylých osm procent připustilo, že vyučený může vydělat i víc, než vysokoškolák.

Šťastný malíř šťastných interiérů

Své o tom ví Jaroslav Vozáb ze Sezemic na Pardubicku. Absolvent sportovního gymnázia a vyšší odborné školy elektrotechnické opustil ve svých 38 letech, tedy před šesti roky, místo programátora, aby se stal – jak sám říká – „šťastným malířem šťastných interiérů“.

Z pohledu rozumu mu prý nic nechybělo. „Jenže mně můj životní styl nedával smysl. Trápil jsem se. Když už to nešlo vydržet, odskočil jsem si na pár měsíců někam hodně daleko, na Nový Zéland, do Jižní Ameriky. Pak ale přišly děti a útěky do dálek začaly být obtížnější. Pocit marnosti se stupňoval. Kdybych ho nadále přehlížel, nejspíš bych se proměnil v necítící ‚živý‘ automat,“ vzpomíná bývalý programátor.

Pro řemeslo se nadchl poté, co vymaloval vlastní dům. Učil se sám pomocí učebnic pro malířská učiliště. Trénoval na sololitových deskách a zakázkách pro známé. Vedle toho absolvoval různé kurzy a školení od výrobců barev.

Jako řemeslník vydělá i třikrát víc

Brzo si získal jméno tím, že se nebojí náročnějších technik, zvládá třeba takzvaný benátský štuk, proto jsou jeho zákazníci ochotni počkat si právě na jeho vymalování třeba i přes čtvrt roku po objednání.

„Co se týká finanční stránky, tak z toho jsem měl trochu obavy, ale vlastně hned od samého začátku jsem byl mile překvapený, že si vydělám malováním to samé, nebo i trochu více,“ přiznává Jaroslav Vozáb.

„Postupem času, kdy jsem práci začal zvládat rychleji a efektivněji a získal jsem větší sebedůvěru, se to změnilo do stávajícího stavu, kdy si běžně vydělám jednou tolik, a když se sejdou ‚dobré‘ zakázky, tak i třikrát tolik, než jako programátor. Takže mohu například být o všech prázdninách doma s dětmi a nevadí, že během té doby nemám žádný příjem,“ dodává.

„Není výjimkou, že řemeslníkem se stane člověk až poté, co dosáhl úspěchu v jiném oboru, kde mu ale práce nepřinášela dostatečné uspokojení,“ upozorňuje na nijak ojedinělý jev vedoucí projektu Josef Jaroš, většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo.

Po třicítce by se měl mít dobře každý

Ti, kdo se pro řemeslo rozhodli hned po základní škole, mají ale samozřejmě náskok. Takto hodnotí jejich příjmové možnosti Roman Pommer, prezident Cechu obkladačů ČR, který je do projektu Fandíme řemeslu zapojen spolu s dalšími řemeslnými spolky: „Pokud řemeslník, kterému je víc než třicet, nefakturuje alespoň 80 tisíc korun měsíčně, nebo stejnou částku za jeho práci nemůže fakturovat zaměstnavatel, je někde něco špatně.“

Pommer vysvětluje, že po vyučení je třeba sbírat zkušenosti, ale pokud se mladí řemeslníci rozhodnou pro nelehkou dráhu „osob samostatně výdělečně činných“, tedy živnostníků, také pořídit si za vydělané peníze profesionální vybavení. To něco stojí. Na výdělcích se to pak ale podle něj zákonitě odrazí. I po zaplacení všech povinných odvodů – tedy sociálního a zdravotního pojištění a samozřejmě po zdanění – jsou vysoce nadprůměrné.

„Profesní řemeslné cechy byly, jsou a budou nejlepší garancí kvality práce řemeslníků. Stát se jejich členem není zcela samozřejmé, uchazeči prochází prověrkou, kde musí prokázat odborné vzdělání, zkušenosti a také renomé. Pro zákazníka jsou pak tito lidé mnohem vyšší zárukou kvalitně a bezpečně odvedené práce,“ zdůrazňuje Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 178
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Petr

  Dlouho jsem nečetl takovej blábol, o 80 tisících měsíčně. Špatně je něco s tímto propagandistickým článkem, takže hurá všichni dělat řemeslo, protože řemeslník po 30 je vlastně boháč, nebo nemehlo.

  • Pe Petr

   Pokud odpracuje 160 hod./měsíšně, je to 500kč/hodinu. To se Vám zdá hodně? Běžná mzda operátora (obsluha) stroje ve výrobě je přes 200kč/hod. A má relativně klid, nemusí toho moc umět, má jistý příjem, má většinou 5 týdnů dovolené….Vím to dobře, pracuji v kolbence 20let.

   • St Standa

    Kde platí řemeslníky 500 kč na hodinu? Rád se tam přestěhují a budu konkurovat za 400kč/hod.

    • JV Jan Vraz

     Jestli si účtujete méně, je něco špatně. Všichni řemeslníci, které jsem v posledních dvou letech potřeboval si brali víc Např. rekonstrukce záchodu a koupelny – za práci účtováno 20 tis.Kč, odpracováno 35 hodin, vymalování 4pokojového domu – bez úklidu 16 tis.Kč, zkrat v rozvodné skříni – 3hod 2.700Kč (550Kč doprava)

    • Lu Luděk

     Řekl bych že všude, jen to řemeslníci šikovně schovávají do cen materiálu apod. Triků. A přeborníci jsou v tom řemeslníci zubaři

     • pi pidalin

      Až někdy zkusíte pro někoho něco dělat za peníze a živit se tim, tak pochopíte že řemeslníci žádný zloději nejsou, vubec netušíte co všechno musej platit na daních a na odvodech a hlavně kolik co sotjí a jak dlouho něco trvá udělat.
      Já lidem servisoval počítače (ne jako živnostník ale jentak bokem) a po pár letech jsem se z toho málem zbláznil, zašlo to tak daleko že jsem těm lidem za to naopak platil. Někdo třeba přinesl komp kde se mu přehřejval procesor protože odešel větrák na chladiči, tak jsem mu tam dal za 2 kila novej větrák a ty lidi si pak myslej že to je v pohodě když vám za to daj flašku vína který ani nepijete. Pokud někdo takový věci dělá za míň než 500 na hodinu tak je blázen, na tom nejde vydělat, zvlášť pokud to má někdo jako hlavní činnost a fakt to poctivě daní, já nic nevydělal, tak ani nebylo co danit. 😀 Navíc lidi vám nosej nesmysly, něco našli u popelnice, maj tam na základní desce nafouklý kondenzátory, blbec si řekne že kondík stojí 10 kč, to je pravda, ale pájet moderní tištěnej spoj neni jentak a může se to protáhnout i na několik hodin než to dáte dohromady a je tam velký riziko že to zničíte uplně, to se fakt vyplatí. Hádam že řemeslníci co dělaj cokoliv jinýho musej začívat stejnej teror od lidí který po nich chtěj nesmysly skoro zadarmo.

    • Jo Josef

     Na karlovarsku za mě 150Kč./H. a byl sem rád. pak sem přešel na metry čtv. podle ceníků a bylo líp.

    • Bi Bigi

     Ukáčko?A jako bonus budeš prášit na lidi kolem sebe…Zkus konkurovat za 800 na hodinu kolem sebe a ukaž svoje kvality

   • Ja Jan

    Nevím jak na to přišly dělal jsem zedníka 25 let plat z ruky do huby zdraví v hajzlu tak ať si to autor článku zkusí když dovedete práci a majitel řekne víte já nemám doba je zlá a to vám udělá pár zákazníků a můžete se jít pást taková je skutečná situace poctivých řemeslníků :((

    • Jo Jookee

     Člověče, tak to je chyba jinde. Já měl loni najatého zedníka s pomocníkem, který vzhledem k věku a zdravotnímu stavu a tím výslednému tempu by byl jinde za 50 Kč/h drahý. Když jsme se rozešli ve zlém (značně nekvalitní práce, max třítýdenní práci dělal postupně půl roku – 2 hodiny 2x za týden, když se vracel z jiné zakázky) vypočetl jsem mu zpětně cenu. Počítal jsem oběma 300kč/hod., dopravu a materiál za cenu v hobby marketech bez slev. Chtěl po mne ještě skoro 20tis doplatit, ano – nezaplatil jsem mu to a stále byl 7tis. v plusu a to jsem neviděl ani fakturu. Nenadělal nic, dobře věděl, že by vše musel předělávat (například základ nosného betonového sloupu pojezdové brány byl hluboký 25 cm atd). A po měsíci jsem navíc zjistil, že jsem mu o 25 tisíc přeplatil hlavní materiál (respektive jsem mu neodečetl slevu, kterou nám dali, protože jsem až pozdě dohledal původní nacenění, a tak jsem vycházel z běžné ceny). Mám 2 vysoké školy, studoval jsem i v zahraničí, včetně USA, kde i pracoval na odpovídající VŠ pozici. Umím AJ, RJ a částečně NJ. Mám vcelku dobrý plat, ale stále si hraji s myšlenkou, že začnu řemeslničit. Páč jsem zjistil, že si vydělám víc. Naposled jsem si dělal saunu – 40 hodin práce (8 dní po 5 hodinách) a ušetřeno 50-70tisíc (včetně drahého materiálu z jednoho eshopu). Obdobně instalace bojleru – den mé práce + materiál za 5,5 tisíc včetně DPH vs 17500 bez DPH, atd. atd.

     • ak akanahe

      Tak lidí co vlastní lambo a pod. a odmítají platit za zakázku je spousta . Převážně se jdná o ty rychlozbohatlíky než o nějakou paní staršího věku která ikdyž má jen mizernej důchod tak i tak zaplatí.

     • Jo Jookee

      Akanahe: Rozhodně nejsem žádný puntičkář, ale vy byste asi zaplatil někomu kdo vám postavil křivý betonový plot, a to tak křivý, že majitel firmy co mi dělala kovové výplně to původně ani nechtěl dělat, že mu to udělá špatnou reklamu. Souhlasil až potom, co jsem největší katastrofy opravil (včetně dobetování klíčových základu, shození a znovupostavení 3 nejvíce křivých sloupků a srovnání do roviny asi 10 ti podhrabových desek – což vše bylo těžší než stavět vše od nuly). Měl jsem řemeslníků spousty, ale tohle byl jediný, kterému jsem nezaplatil co chtěl (přesto jsem ho ale přeplatil o nějakých 17 tisíc ! jak jsem později zjistil z nacenění plotových dílců).

    • JN Jiří Novotný

     Při zdění porobetonu účtují asi 240 Kč za m2. Je to 8 osm tvárnic. m2 penetrace 12 Kč válečkem s jednou rukou kdesi jako amatér udělám klidně 60m2 za hodku.

   • Pe Petr

    Tak je vidět, že to je výmysl, protože řemeslo se z 90% dělá v úkole, protože žádný zákazník není zvědavý na HODINÁŘE. Takže malíř dělal, dělá a dělat bude vždy od metru!

    • Pe Petr

     Šikovný řemeslník si může vydělat zaslouženě vice než nějaký neaplikovatelny
     vědec, který ví, kdy Marie Terezie otěhotněla. A těch různých absolventů různých oborů a podoborů je tolik…
     30 let se propaguje vš a SŠ s maturitou, avšak na přípravu řemeslníků a kvalifikovaných dělníků se kaslalo. Titulomanie zachvátila celý národ.

   • Pa Paja

    Jako programátor-operátor v kolbeně mám 260,-/h.,ale aby jsem se odreagoval a nevyhořel,tak jsem začal dělat na vedlejšák lesní a zahradnické služby,kde průměr byl okolo 500,- ale i 900,-/h,pochopitelně v přepočtu,jinak vždy úkol.Když to zjednoduším,tak 1/4 daně,1/4 náklady,1/2 zisk,ikdyž sociální obcházím,tak zdravotní a daně se platí vždy.Takže ano,řemeslníků je málo a díky tomu si vydělají kolik chtějí a můžou si diktovat ceny schované v úkolu,protože v hodinové mzdě je to odporná garda.Už si dělám doma všechno:obklady,odpady,vodu,elektro,maluji,štukuji,podlahy-lino,plovoučka….Jak říká známý:Zkazit si to umím sám,proč zato někomu platit(dělá na stavbě a vidí ty prasečiny),kvalitní řemeslník nebývá zaměstnanec,a kvalitní živnostník si vybírá.

   • Pe Petr

    „Běžná mzda operátora je přes 200 Kč/hod“
    Tak to opravdu běžná mzda není. Já jako operátor v elektrotechnické fabrice německého majitele mám průměr sotva 150 Kč/hod a to bez naděje na jakoukoli změnu k lepšímu, spíš očekáváme pokles mezd. Přesto jde v jižních Čechách o nadprůměrnoý výdělek a k životu to samozřejmě v pohodě stačí..

    • pi pidalin

     Operátor čeho? Já dělam na CNC ve vesnický továrně na nábytek a mam cca 160 na hodinu čistýho. Pravda, majitel nám dává část vejplaty na černo ale tohle je bohužel běžná praxe skoro všude, oficiálně mam 21 hrubýho.

     • He Helle

      Ale potom nebrečte, že budete mít malý důchod. a nedej bože, kdyby jste měl třeba úraz a byl na dlouhodobé nemocenské nebo dokonce na invalidním důchodu.

   • Ji Jiří

    ty tedy musíš být vůl nonplusultra… nic rti představám ALE 500,-/hodinu??? Odkud jsi přilít????KOLIK by asi měl podle tebe, ty jantare, brát třeba vysokoškolský profesor a nebo dobrý lékař, když řemeslník je, ať se ti to líbí nebo nelíbí, kdosi, kdo má možná 9 tříd ZŠ a MOŽNÁ nějakou praxi?
    Nic proti řemeslníkům, ale to, s čím se občas setkávám je děs a běs a už několikrát jsem hnal takového „odborníka“ z baráku..
    Levej na obě ruce, chytrouš a mistr světa, všechno ví a všude byl 3x, ale výsledek jeho „činnosti“(neodvažuji se napsat PRÁCE) je katastrofa, ALE „přece nebude dělat a300,-/hodinu !!!

    • mm mmmmm

     ajeje tady se nekoho něco dotklo- tipuju asi bud nedocenenej vysokoškolák nebo že by snad dokturek co si necha platit za doporučeni leku? Jantare řeknu ti to takto- lekař to je hodně dobře placene hlavne po nejake době- asi jako u řemeslnika taky na startu vydelava malo postupem času a zkušenosti zvyšuje taxu- a ti tvoji vysokošlokští profesoři- ti neustále omílají teorie a kolikrat zastarale veci ktere dnes již skoro nebo obtížně fungujou- navíc většina s zich učí něco co sami nedelali, nedelaji a nikdy nezažili apropo mají taky slušne peníze a k tomu ještě dosti volna behem roku…tak se tu moc nečerti jantare hloupej a popřemyšlej o sobě

    • pi pidalin

     Víš ty osle kolik stojí blbá příklepová vrtačka na to aby takovýmu blbovi profesorovi jako jsi ty mohl udělat jednu blbou díru do betonu v paneláku? Se trochu zamysli nad tim proč si bere třeba 500 na hodinu. Když jsi profesor tak neplatíš nic, všechno zařídí škola a neděláš sám na sebe. Ale hádam že někdo kdo tohle nechápe asi těžko bude profesor, spíš jenom plkáš a víš prd. Kolik myslíš že z těch 500 Kč na hodinu mu skončí v kapse? Bude rád když 150. Materiál je podle tebe asi zadarmo, doprava a čas taky, všechno pohoda klídek, všechno bys chtěl zadarmo, nic neni problém, všechno se udělá samo zadarmo asi. :-d

    • PM Pepa Malíř

     Vážený pane, jsem elektrikář, a každé tři roky musím dělat zkoušky odborné způsobilosti. Jinak bych nemohl řemeslo vykonávat. Spoustu VŠ odpromuje, a má do konce života pokoj,a nic už dokazovat nemusí.

   • pi pidalin

    Pracujete v Kolbence 20 let ale co musí řešit operátor/programátor CNC ve fabrice, to evidentně netušíte když si myslíte že má klid, radši bych si šel stoupnout zase někam k hoblovce za těch 15 tisíc a měl bych klid. 🙂

  • Martin Štěpán

   Souhlasím s vámi. Mám známého malíře, který raději pověsil řemeslo na hřebík a šel do továrny k pásu a je spokojenější. A nevím o žádném malíři z okolí, který by si jezdil v novém autě a měl vlastní dům. Už neví jakým způsobem nalákat na řemeslo

   • JV Jan Vraz

    Tak nevím – potřeboval jsem obnovit barvu na dřevěném obložení poschoďové chaty cca 30m2 + rustikální zábradlí verandy v přízemí a balkonu v patře . Jest pravdou, že bylo potřeba lešení a celé to nejprve obrousit a dělali se tři vrstvy tenkostěnnou lazurou. Nejnižší nabídka ceny byla 42tis.Kč Dva chlapi to měli za dva dny hotové. Ovšem nevím kolik stál materiál

    • Pa Pavel

     Jsou řemeslníci co něco umí, a jsou zloději co neumí nic a jsou nejdražší. Protože jinak by šli o žebrácké holi. A ti co něco umí mají ceny přiměřené, kvalitní práci za krátkou dobu proti ničemům. Tak co ty bláboly že řemeslník spí na zlaté posteli. Když sedíte u počítače tak v 60ti letech můžete tancovat. Dobrý řemeslník je rád když se v 60ti letech může hýbat.

     • Jo Josef

      Máte pravdu, dělal sem malířinu,tapety,fasády i natěračinu okna atd. 45roku v jednom oboru, dělal sem to rád, a teťka v důchodu mě bolý klouby,záda a nohy. Takže o tom to je. Ale beru to sportovně. Tak práci zdar!

     • pi pidalin

      Kdyby po 45 letech, mně ještě nebylo ani 30 a už mi cukaj prsty z toho tahání těžkejch věcí v práci, ale člověk se něčim živit musí, lidi v míň namáhavejch profesích možná nemaj cukání v prstech ale podle toho co slýcham od lidí jsou na tom většinou hůř než já, ani ty kancl lidi nemaj kdoví jaký platy. Ono totiž kdejakej dělník umí s excelem a wordem líp než to oni, jejich kvalifikace se hrozně přeceňuje a brzo půlku z nich nahradí ňákej software.

   • pi pidalin

    Tak hlavně malíř pokojů neni žádný řemeslo. Teda jako nechci je ňák znevažovat, pokud někdo dělá ty štuky a podobně tak na to asi ňáký znalosti mít musí, to je jasný, ale malíř má jenom ňáký základní lakýrnický vědomosti a víc nepotřebuje, nejde to srovnávat třeba s truhlařinou nebo zámečníkem.
    Pán v článku sám přiznává že si někde přečetl pár učebnic a začal to dělat, takže to asi tak složitý nebude, ale ukažte mi jak bude někdo po přečtení pár učebnic svařovat nebo dělat cinkovaný šuplíky. 😀
    Nehledě na to že ta samotná manuální činnost je jenom zlomek toho co musí řemeslník umět, ty teoretický znalosti jsou taky hodně důležitý. Pokud si někdo začne hrát na zámečníka a nebí ani co je uhlíkatost oceli tak je to jenom kutil a ne zámečník a proto se to ty lidi učej 3 nebo 4 roky ve škole, ty vědomosti člověk nezíská jenom tim že si něco přečte. Takže začít malovat pokoje, jako dobrý, ale v tom je asi velká konkurence protože to může dělat skoro každej.

  • Ma Marika

   Máte pravdu o těch penězích , jedině možná je pravda v tom článku, že lidi stále hledají smysl života , a tím může být také práce rukama , je mnoho lidí z kanceláří ap. , kteří berou dost peněz , ale smyl práce a uspokojení po čase nevidí .

  • Ra Radim

   Vidím to úplně stejně.
   Rád bych se mýlil, ale neznám řemeslníka, který bere více než 80 měsíčně.
   Co je toto za plátek, že tu píšou takové nesmysly ?

   • Vi ViR

    On pan autor článku zjevně nepochopil rozdíl mezi fakturací a skutečným příjmem živnostníka. Jinak řečeno, uniká mu, že OSVČ, zejména pokud je např. živnost hlavní nebo jediná činnost, také mají nějaké „režijní“ náklady které nelze vykázat přímo na konkrétní zakázku, a to větší než malé. Musí si totiž koupit i tu tužku, a blok, co si lidé z „administrativy“ „přinesou z práce“, ale také vozidlo pro cesty k zákazníkům, často platit nájem za provozovnu a další.

  • Pe Petr

   S clankem scela souhlasim, je mi 35 jako programator fakturuji 130 tisic mesicne, ale zivot stoji za prd, nyni prechazim na servis kavovaru pro domacnosti denne fakturujj za opravi kolem 10 000 a casu mam 10x tolik. Takze super.

   • Ja Jarmil

    fakturuješ za „opravi“ 10.000Kč denně, jako programátor jsi bral jen „130.000Kč měsíčně, s článkem „scela“ souhlasíš…… Ty komiku, ty máš tak 3 třídy základní školy.

    • Ji Jirka

     dyslektik, znám fakt dobré řemeslníky co, soudě dle písemného projevu, jsou jak kdyby utekli z ústavu pro choromyslné. Ale dejte jim do ruky zednickou lžíci, nebo kladivo, a nestačíte zírat, co s tím umí.
     Ale je fakt, že dyslektik a dobrý programátor, to moc dohromady nejde.

    • JV Jan Vraz

     Ty tři třídy z.š. bych tipoval spíše u Vás, když nevíte, že fakturovaná částka není to samé jako mzda zaměstnance, čili příjem ajťáka. Příjem řemeslníka je cca 30% z fakturace.
     Mimochodem: Servisáci automatů na nápoje a kávu zaměstnaní u mého kamaráda mají cca 45tis. brutto měsíčně a mají placené svátky a pět týdnů dovolené, což soukromník nemá. Takže denní fakturace 10tis , kde je i doprava, je přiměřená.

     • Ji Jiří

      sokole, ASI máš problém s vekou násobilkou….Běžně se pracuje min.20 dnů/měsíc, takže 200.000,- fakturace a z toho je tedy mzda KOLIK ???? 45.000,.??? brutto???? Tak to fakt nehraje !!!!
      Tak se prober a přestaň to blábolit nesmysly !

    • To Tom

     Co to tu meleš, když to někdo píše na mobilu a rychle, tak se to dá pochopit. Je to zase jen závist. Asi jsi nikdy neviděl kód programu, že tak blábolíš. Tebe tak tipuji na rychlou rotu v nějaké obci.

   • Mo Mojmír

    Neumím si představit programátora, jehož intelekt nestačí na pravopis a je mimo jeho možnosti používat interpunkci.

    • Ge Gecko

     Však počkejte .Ono přijde vystřízlivění i těm co píší tyto články.

   • Da David

    A jen dodávám:ani tam po mně nechtějí ,abych se uměl podepsat,což mi moc nejde,že?

  • Ka Karel

   za predpokladu,ze Vám zákazník za práci zaplati.řemeslník nakoupí materiál,pracuje svým nářadím a pak se dozví, že to není ono,ze je to nějaké drahe,nebo že tolik nemá.a drtivá většina nabízí kvalitu tvorenou zahraničními dělníky bez zkusenosti a materiálem kdo ví odkud.

  • ja jan

   V článku se píše o fakturování 80 000 měsíčně. To znamená, že po odečtení všech odvodů a výdajů na materiál a dopravu zbude sotva třetina fakturované částky.

  • ja jan

   Fakturovat 80000 znamená, že po odečtení nákladů zbude sotva třetina této částky.

  • To Tomáš

   Borec si vydělá víc než když dělal programátora, protože jako programátor stál za hovno, to je úplně jednoduché. Nicméně řemeslníci se dnes nemají určitě špatně.

   • zd zdeněk

    V toto máte oravdu, ale problém je,že najít doopravdy dobrého řemeslníka je problém. Znám případ, kdy opravář vodovodu přišel opravt známému sifon u dřezu a požádal o hasák na opravu.

    • Rt Rtuuu

     Podobně jsme my měli zedníka, nechal si půjčit i pilu na Ytong, dodělal pár kousků a pak jsme ho vyhodili.

   • Zd Zdenek

    To mate pravdu, ale jako vsude plati, ze jen par lidi, co jsou zapaleni do dane veci a maji stesti, si toto vydelaji, neni to bezne. Btw pan z clanku byl asi spatny programator, protoze si nedovedu predstavit, ze bych vydelal remeslem vice nez co mam v IT.

    • Mi Milan

     jaký štěstí? Co je to za blbost? Zkrátka jsou schopní a umí, kdo neumí, maká na páse ve škodovce

   • Ge Gecko

    Tak jinak.Jsem malíř a živím ještě 2lidi.Mesicne děláme 25-26dnu.Fasady,strojní malby,malby bytů a domů ,nátěry atd.Fakturace někdy málo 140tisic,někdy více 250.Rezie?Kompletně 55-75%podle měsíce a práce.Faktury od firem?Čekáte i 3mesice,lidem musíte dát hned.Statu hned,Materiál,benzín,auta,jídlo,ubytování .Žádný med.Nestezuji si.Bavi mě to.Ale co zkuste si to všichni.Kdyz budu sám malíř a vymaluju 5-6bytu za měsíc tak se budu mít to je pravda.Ale v zimě co?To se pak právě tito malíři co se tak honosí kolik vydělávají potkávají v domě barev u kafe.A nemají do čeho píchnout .

  • Václav

   Pane CHYTRÝ Petře, v článku se píše se, pokud NEFAKTURUJE 80 tisíc. Nejsem řemeslník ani OSVČ, ale řekl bych, že ta částka by mohla sedět. Když si z toho odečtete daně, pojištění a já nevím jaké další odvody, rázem to dost spadne. Do toho další náklady na vybavení, cesty, účetní, nějaké peníze bokem pro případ, když chytnete chřipku a budete ležet týden doma. Reálný čistý výdělek bude podle mého odhadu někde kolem 40.
   Je potřeba řemeslo podporovat. Špatně je něco spíše s Vámi. Rukama se prostě musí umět, chce to cvik a vydržet. Osobně myslím, že je jednoduší naučit se cizí jazyk, včetně těch programovacích, než třeba štukovat. Mluvím z vlastní zkušenosti.

   • Vi ViR

    V té úvaze ale zapomínáte na náklady na zajištění a udržení příjmů. Pokud by to bylo 80 tis./měs. (960 tis za rok) po odečtení uznatelných nákladů (ať už dle účetnictví, daňové evidence nebo procentem) tak jsou z toho daně, zdravotní a sociální 324 tis. Kč za rok, tedy třetina. ale na těch 960 tis. ke zdanění by musela být Při 40% nákladovosti (což je pro řemeslníka, kde to bývá kolem 70 % a více, z říše snů) za rok fakturace 1,6 mil. Kč.

   • Pe Petr

    Pane Václave, dělal jsem malíře pokojů 20 let. můj otec celý život. Nikdy se malířina nedělala v hodinovce, to nejde. V Liberci, než jsem skončil, se pohyboval metr čtverečný okolo 25,- Kč včetně materiálu. Rok 2008. Tak si spočtěte, kolik by to bylo bytů, myslíte, že každý čeká, až přijdete. Kolik je v branži kolegů, kolik lidí si maluje samo. Proto k tomu pracujete i jako natěrač, abyste rozšířil záběr, A volný čas? Další blbost, jako živnostník musíte dělat podle zákazníků, protože zima je hluché období.

    • Du Dušan

     Vymalování 2+1 za 3 dny jedním malířem za cca 12 000kč. Zlínský kraj, nic extra materiál, jen běžné vymalování. Za 25 Kč za metr by každý pokoj (včetně kuchyně) měl hodně přes 100m2 🙂

     • Mi Milan

      Myslím že tady nejde o podlahovou plochu. Jen běžný obývák s 20 m2 a výškou 2,45 metru a stěnami 4 x 5 m dá za strop 20 m2 a za stěny dalších 44,1 m2. Tedy jen obývák dá 64 m2. Budou tam asi nějaká okna a dveře, ale i tak zbude cca 50 m2.

  • Mi Milan

   ty sám jsi blábol, pokud obkladač položí 1m2 za 300 Kč a udělá 2-3 metry za hodinu, tak má kolik? Asi to neumíš spočítat nebo jsi velké netáhlo.

   • Lo Lop

    zapomněl jsi že se fakturuje za komplet 1m2 , to znamená namíchat lepidlo ,donést obklad , nařezat obklad , nalepit a druhý den to ještě zaspárovat a pak je to za 300 Kč za metr teprve 🙂

   • Ge George

    300 za metr ….
    leda by se jednalo o dlažbu ve velké absolutně rovné garáži s formátem 45×45
    členitá malá koupelna klidně 1500/m

  • Xx Xxx

   Máte pravdu kamarádi programátoři Vám to asi dají .Řěmeslník jenom žasne v tomto případě malíř …

  • JV Jan Vraz

   Fakturace práce 80 tis/měs. mínus soc a zdrav, daň z příjmu, administrativa,účetnictví, nářadí a ochranné pomůcky – kolik zůstane řemeslníkovi měsíčně čistého?
   A dovolenou mu platí kdo?
   Náklady zaměstnavatele na kvalifikovaného dělníka se průměrně za měsíc blíží také tomuto číslu.

  • Ge Gecko

   Pane Kaláb pojďte si to za mnou zkusit.A přímo malirinu.Klidne jen týden.Aby jste viděl opravdovou realitu.Pokud budete mít zájem dostanete práci v ukole služební vůz Škodu Felicii,profi nářadí a práce že jste to vy tak jen v Praze.

  • Václav

   Jen stručně..Krásná propagandistická pohádka..Nedalo mě to,abych nezareagoval na tento článek.
   Jsem řemeslník, malíř pokojů, vyučený v oboru ještě za ,,zlého,, bolševika, a jsem OSVČ už od roku 1992, takže mohu zodpovědně říct, že vydělat 80.000 měsíčně je nereálné i kdybych byl denně v práci včetně sobot a nedělí. A to jsem nikdy neměl a nemám o zakázky nouzi. Možná dělám něco špatně, ale mám takovou svojí filozofii, vždy se zákazníkem jednat korektně, být spolehlivý, mít rozumné ceny, a odvést kvalitně práci. I proto se mě zákazníci vrací, a jsou ochotni si i počkat..A to si o sobě nemyslím, že bych byl nejlevnější. Dokážu si jednoduše spočítat kolik bych musel za měsíc udělat práce abych vydělal výše uvedené peníze., natož abych je měl každý měsíc..Pak je tady další faktor, a to k jakým zakázkám se dotyčný šťastný řemeslník dostane, a jak má nastavenou cenovou politiku, jak odvádí práci, atd. faktorů je mnoho. Pak je možné, že si takové peníze vydělá. Znám jedince, kteří to neřeší, a z každé zakázky se snaží doslova urvat co to jen jde…Upozorňuji, že řemeslo dělám celý žívot, práce mě baví, ale má to i spoustu úskalí. Nedokážu si představit, že bych v sezoně měsíc nepracoval, volný čas si doslova ukrádám, nemluvě o bolavých zádech, papírování, atd..A stát našim velkým fanouškem také není, stále se něco mění s tím že nám chtějí všechno ulehčit, ale v podstatě pomalu, ale jistě si stále víc ukrajuje, a nenápadně utahuje závity. To si nestěžuji, to je konstatování faktu !!!!! Kdo mě nevěří, ať si udělá živnostenský list, a zkusí si to. Opravdu to není žádná procházka růžovým sadem. . Upřímně….přeji hodně štěstí. Přeji klidný večer.

  • Gr Grácie

   já zase vím od instalatéra,
   že podobné částky vydělává běžně.

  • Gr Grácie

   Vím od instalatéra, že podobné částky vydělává běžně.

  • JV Jan Vraz

   Když řemeslník nefakturuje měsíčně minimálně 80 tis. Brutto, nemá šanci se uživit. Je vidět že tomu vůbec nerozumíte.

  • JV Jan Vraz

   Když řemeslní nevyfakturuje mnimálně 80ti.Kč/měsíc, nemá šanci se uživit. Je vidět,že předmětné problematice vůbec nerozumíte.

 2. Ra Radoslav

  Tahle kravina už nedávno vyšla na iDnes… Srovnává špičkového malíře, který dělá speciální výmalbu, s podprůměrným ajťákem.

 3. Lu Lukáš

  Cechy jsou nejlepší garancí kvality práce, to jsem se tak dlooooouho nezasmál. Dnes Vám nikdo negarantuje nic a to ani autorizační razítko. Jó na fakultě nám říkali, že když má člověk autorizaci, tak co vše musí dodržovat, jinak o autorizaci přijde, prdlajs. Ani soudům to nevadí. Taková je realita. Takže jediná garance jsou spokojení zákazníci před vámi, ale to se ne tak lehce dohledává, protože takový řemeslník je opravdu vytížený až až a recenze nemusí být pravdivé.

  • Zd Zdeněk

   Ano, cechy jsou jenom omáčka. Není to žádná záruka. Spousta firem se schovává za cech, ale odbornost žádná.

 4. tt tk tk

  No, 80, jestli je to mysleny v hrubym, tak to tak nejak zhruba asi vychazi. Zaujalo me, ze mi k rekonstrukci rozvadece prijel elektrikar v duchodu uplne novym berlingem. No nedalo mi to a zeptal jsem se. Rikal ze vydela tak 60 a bere jen zakazky kdyz ho neboli zada a ma chut, v prumeru dela 2-3 dny v tejdnu 4-6 hodin denne. Takze proc ne. Nesmi bejt clovek flakac, a musi to delat dobre. To ale zavistiva lina ruda luza tezko chape a bohuzel ji je v tohle bordelstate jeste 30% a navic je diky moderni technice vice slyset.

 5. Fr František

  Tak fakturovat 80 tisíc měsíčně asi není ten největší problém. Problém je, že zhusta tomu neodpovídá kvalita odvedené (neodvedené) práce. Pracuji 30 let ve stavebnictví, tak vím své.

 6. Vl Vladimír

  Souhlasím s Petrem. Takový blábol jsem už dlouho nečetl. Tak proč nejsou učňáky plné? Makám hned po škole a o takové výplatě se mi ani nesní. Známí mají na úřadech o hodně víc. Ten článek je nesmysl.

  • Pa Pavel

   Já jsem řemeslník konkrétně klempíř-pokrývač a mám běžně přes 80 000 měsíčně.A to skoro polovinu zakázek odmítám jelikož není čas.Takže pokud není řemeslník lempl co maká pro nějakýho vyžírku má se jako prase v žitě.Pokud je lipnej si śm schánět zakázka a maká někde za 25000 je to jeho věc.

  • Ji Jirka

   80 tisíc? Zlatý voči babičko. To by ten obkladač musel dělat tak 16 hodin denně .
   Zkusme příklad. Obkladači si účtují zhruba 300 – 350 Kč za m2. Když dělá např. koupelnu o velikosti 3x3m a při výšce obkladu 2 m je to 24m2 . odečtěte okna dveře a máte zhruba 20m2 + dlažba 9m2 plus drbky jako obložení vany , sem tam rožek,schůdek či parapet a špaleta atd. . Řekněme 33×350 = 11550Kč. Časově tak 3-5 dnů. Tzn. průměrně jedna koupelna týdně . Občas volný den. Takže teoreticky 4 týdně = 46200 .

   • Ji Jirka

    obkladače mi ani nepřipomínejte. Mi sem jeden nakráčel, vyprosil si vodováhu a křídu, že ji nemá, přeměřil stěny ve stylu – tady dohodit, tady dohodit, tady to stačí trošku obrousit, nebo osekat. A až to budete mít, tak to přijedu obložit. Obložení maličké koupelny nakoupenými velkoformátovými dlaždicemi 50t Kč. Zabrušované rohy neuměl, leda PVC lištu. Poslal jsem ho do háje a obložil jsem si to sám. Včetně zabrušovaného zkosení pro obložení vnějších rohů. A nevyhodil jsem ho primárně kvůli penězům, ale hlavně kvůli tomu, že z něj vyzařoval ten nezájem o kvalitu a estetiku – viz ty rohy.

    • Da David

     Dobrý den, částečně s vámi souhlasím ale obkladač není od toho aby vám rovnal stěnu, od toho je zedník.

    • ma martin

     Vy umíte kamenické rohy (Jola) tak to bych chtěl vidět , ono to není tak jednoduché jak si sami něco děláte

     • Ji Jirka

      vtip je v tom, že neumím, ale dokázal jsem si poradit. Nechal jsem si ty dlaždice ořezat vodním paprskem. Asi 10 dlaždic – kolem okna a vnější roh vany. Celkem 3m řezu, platil jsem kolem sedmi stovek. Stálo to tedy méně jak přípravek a diamantové kotouče.
      To samé mohl spáchat onen obkladač. Obložit vše mimo těchto míst, rozměřit si to, odvézt si 10-12 dlaždic na ořez vodním paprskem a další den to doobložit.
      On by měl výhodu v tom, že s tou firmou mohl mít uzavřené ještě lepší ceny, než já, koncový zákazník.
      Všechno je o domluvě, jen to chce u té práce myslet

   • To Tom

    To se taky nesmíš mrcasit s koupelnami! Přítel mojí mamky dělal obklady a jen velké zakázky, třeba chodby nových bytových domů, celá patra kanceláří atd., všechno stovky metrů a čuměl bys, jak lítaly metry denně a tím pádem i prachy. Je jasné, že když se někdo šmudlá s koupelnami a kuchyňskými kouty, má proti tomu prd. Když chceš peníze, musíš taky myslet,)

  • Re René

   Dobrý den.
   Špatně jste si článek přečetl. Autor píše, je něco špatně pokud si řemeslník nevydělá, nebo JEHO ZAMĚSTNAVATEL ZA NĚHO NEVYFAKTURUJE.
   A opravdu v dnešní době neznám firmu pracující s vybavením či stroji a zároveň oficiálně vystavila fakturu, která by neúčtovala min. 400,-/hod.
   S pozdravem a hezký den.

   • Pa Parabellum

    Když si pronajmete inženýra na řekněme pozici konstruktéra nebo projektanta, vyjde vás to na 780-850 Kč + DPH.

   • VM Václav Marcol

    400 ZA HODINU JE DOST MÁLO ,KDYŽ TAKOVÝ KOMINÍK BERE 500 Kč za podívání se do komína a vystavení rebízní zprávy což trvá tak 10 minut

  • Ji Jiri

   Známí na úřadech mají to štěstí že se stali členy té elitní vrstvy ve společnosti. Kdo je dnes napojen na státní ceckovody je v pohodě. Ostatní musí tvrdě makat v „kapitalistickym“…..

  • AN Alexander Novak

   Důvod je úplně jiný. Lidi zpohodlněli, mladým se nechce makat rukama, co si budeme namlouvat, malířina je dřina. Dnešní štědrý systém přesahuje výhody socialismu, zaměstnanec je na tom nejlépe. Navíc, pokud jste zaměstnanec, což je většina těch, kteří opouští učňáky, nikdy nebudete mít tolik, co vyhlášený fachman, soukromník., který se ovšem musí otáčet.

  • Ji Jirka

   učňáky nejsou plné, protože tomu člověku zavírají možnosti a zužují pohled na svět. Mnohem lepší cesta je vystudovat alespoň střední odbornou školu, po té klidně i VŠ. Začít dělat v tom oboru, co jsem vystudoval. Tam se naučíte „to kolem“. Vidíte ze strany zákazníka sebeprezentaci těch firem, vidíte kolik fakturují zavedené firmy, vidíte jakou techniku používají, vidíte co dělají špatně … takže když pak začnete makat sám na sebe, víte čemu se vyvarovat, kolik účtovat, jaké nedělat chyby. To vše jako živnostník nevidíte, protože dřete od rána do večera, prachy nikde, čas na sebezdokonalování žádný …

  • Ra Radek

   Jsem vyučený elektrikář s praxí 28 let,zaměstnanec , v mezinárodní společnosti pracuji 4 roky,do zaměstnání odjíždím 12 km v Čechách. Mzdu mám cca 48000-55000 Kč čistého+ stravenky v hodnotě 2500 Kč

   • Pe Petr

    Gratuluji. Pojďte dělat elektrikáře na Moravu. Když budete mít štěstí na dobrou firmu,tu nižší částku si vyděláte za dva měsíce. Mluvim o normálním, kvalifikovaném a pracovitém elektrikáři. Tedy zaměstnaném. Vím že pro někoho jsou zaměstnání lidé nefachčenka,netáhla,rudá lůza,nebo lůza úplně obyčejná. Pravý odbornik je jen soukromník. Jenže všichni nemůžou být soukromníci. Vím o čem píšu.

    • Jo Jookee

     No nevím, brácha je elektrikář na Moravě, konkrétně v NJ, dělá ve firmě jen po-pa, žádné přesčasy, nejezdí nikde po stavbách a těch 35 čistého měl už před třemi lety a to se nijak nepředře. Bývalý podřízený dělá v Opavě pro ČEZ a jak tam začínal před pár lety tak měl přes 40. Nedávno ho i bráchu lanařili do Němec a on to tvrdě odmítl, že mu těch 90 tisíc v Německu (po odečtu ubytování a pronájmu auta, za 18-20 dní práce v měsíci) za to vůbec nestojí.

  • Lu Lukáš

   To záleží na tom, jak dlouho jste po škole, co děláte a kde to děláte. Průměrný měsíční plat v kategorii „Veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení“ je za Q1/2020 37.966 Kč. Do této kategorie náleží vedle Vašich známých na úřadě i všichni jejich nadřízení až po ministerské náměstky, vojáci či policisté. Pokud jsou Vaši známí také „hned po škole“ (to jest, je jim do oněch 30 let) úředníky, pak mají pravděpodobně kolem třiceti tisíc měsíčně (výjimečně do čtyřiceti). Pokud jste však řemeslník, pak, až poberete dostatek zkušeností, můžete očekávat podstatně vyšší příjmy než Vaši známí na úřadech.

   Proč nejsou učňáky plné? Těch důvodů je řada. První je obligátní – práce rukama je těžká. Další je setrvačnost – lidé vědí, že řemeslo má zlaté dno, jenomže se neumí srovnat s tím, že to je o tolik lepší než být „úředník pod penzí“. Jiný zase jistota – když budu nemehlo úředník, budu sedět v teplé kanceláři za pár korun, když budu nemehlo řemeslník budu stát na dešti za pár korun. A překvapivě funguje i důvod zcela iracionální – nejbohatší a nejmocnější lidi světa najdeme spíše v kancelářích než třeba v kuchyni…takže to určitě nějak souvisí a je nějak pravděpodobné, že člověk zbohatne v kanceláři.

   • Pa Parabellum

    Jistě, řemeslo má zalté dno, ale to, co se dělá s VŠ. Zubař, který dělá implatnáty, si vydělá za hodinu tak 3000 čistého, a to jsem hodně při zemi.

    • Go Goliard

     Už před pár lety jsem sháněl firmu na malou závadu u malého motocyklu a zaměstnancem firmy, kde byly v opravě samé drahé motocykly jsem byl odmítnut s tím, že oni berou 600 Kč na hodinu. A klempíři taky nejdou pod 500 Kč na hodinu. Takže věřím, že si dokážou vydělat opravdu hodně, zvláště, když hodně práce dělají bez faktur.

 7. Ra Radek

  Starý recyklovaný článek. Dobrý blábol. A cechy ? To funguje tak, že kdo je ochotný zaplatit, tak je v cechu. O kvalitě práce to nevypovídá vůbec nic.

 8. Pe PetrK

  do jiste miry je to pravda, pokud remeslnik dela na sebe. Ale pak je treba se divat i na programatora ktery dela projekty na sebe a ten pokud nebere alespon 120000, tak je taky neco spatne. Ale pravda to je, sikovny remeslnik se ma lepe nez lenivy a slabsi programator

  • Zd Zdeněk

   Když si myslíte, jak se řemesla mají dobře, tak proč to prostě každý nezkusil. Založit živnost neni problém. Vidím, že je tu dost snilku. Zřejmě i autor bude snílek. Podnikat přece můžete všichni, nikdo vám to nemůže zakázat.

   • Ji Jirka

    založit živnost problém je, protože většina těch, co za něco stojí, je řemeslná nebo vázaná. Takže na to musíte mít vzdělání, nebo doložitelnou praxi. To že jste si doma postavil kopii sixtinské kaple z Vás malíře neudělá. Že jste si doma postavil autoveterána ze šrotu vytaženého z kopřiv také neznamená, že dostanete živnosťák na opravy karoserií.

 9. Cy Cyril

  Dělám řemeslo více jak 30 let a 80 tis…fakt nemám. Když se otáčím a zdraví mě slouží a neomarodim tak se dostanu na 40tis..
  . hrubého.

  • Ji Jirka

   záleží na tom co děláte, jak to děláte a jakou máte konkurenci. Když uvedu příklad, tak jsem sháněl truhláře, co by mi do baráku udělal dveře z masivu. Oslovil jsem jednoho staršího fachmana, co by ty dveře zvládl. Jenže mi nebyl schopen ukázat nějaký vzorek jeho práce, design těch dveří a cena nebyla také nejpříznivější. Pak jsem našel „mlaďocha“ (kolem 30), co má profi udělanou prezentaci, s sebou nosí tablet, kde má fotky své práce, desítky různých designů dveří a cena? Mnohem nižší než u toho fachmana. Proč? Protože spoustu z toho nemusel dělat rukama, ale měl na to CNC stroje. Spoustu věcí měl předpřipravenou. Sešlo se mu 10 zakázek na stejné dveře? No tak je dělal pospolu, protože nemusel přenastavovat mašiny, což neskutečně šetří čas. Byl jsem se u něj podívat i v jeho truhlárně v průběhu realizace (dělal mi těch dveří více) a tam vše odsejpalo jak ve fabrice. Termín dodržel, prachy dodržel, dveře parádní, zatím je mám asi 7. rokem a drží.

 10. Pa Pavel

  JO osmdesát tisíc jsem schopen fakturovat. Ale 60 je za materiál.

  • Vi ViR

   A o tom to je, což „trubičkoidní“ zaměstnanec běžně nechápe. Někdy to bohužel nechápe ani živnostník, protože když se ho zeptám na příjem, tak mi řekne fakturaci.

 11. Ju Jura

  Znám lidi co si řemeslem vydělají 60 a možná i víc. Jednou věcí od nás všech co tu píšeme se liší, nesedí u netu a čas nemrhají psaním komentářů.

  • Pa Parabellum

   Jo, načerno. Dobrej stati kvyfakturuje za měsíc i 8000 Euro nebo i víc, plus DPH.

 12. Jáchim

  Dobrý den. Dělám řemeslo třicetlet a můžu zodpovědně říct že osmdesát tisíc když chchcete fakturovat tak musíte účtovat denně 3900kc,za práci to znamená že vám je někdo musí dát ?a víc snad psát nemusím ?Míla Jáchim

  • Jo Jookee

   Tak to sedí. Měl jsem 2 instalatéry za 5 hodin práce si vzali 6500 Kč. Vyúčtovali to tuším 4200 Kč materiál a 2300 práce. Akorát následně jsem ve vodotopo zjistil, že vodní filtr nestojí 2300, ale 1600 a stejně i zbytek materiálu. Oba místní, takže doprava žádná. Reálně se blížili těm 4 tis člověk/den. A to byl rok 2016. Fakturu nevystavili, takže nevím zda to odvedli.

 13. Ma Marek

  Tento článek je názorná ukázka pokusu manipulace s lidmi. Větší blábol jsem nečetl. Kolik bere tento malíř za metr čtvereční??? Ano, pozvu si ho domů a on mi vymaluje dům za 20000,- + materiál a musí to stihnout za týden a hlavně s úsměvem na tváři a určitě nebude vůbec unavený třeba po desáté zakázce ale bude hlavně šťastný že má tolik práce 🙂 🙂 🙂

 14. Ma Marek

  No a pak je tu ten Coronavirus který mu zvedne poptávku po jeho práci na maximum.

 15. Fa Fafejta

  Štoudef Kaláb dokonce uvede, že malíř pokojů je o všech prázdninách, tedy i letních, v době největší sezóny doma s dětmi na zadku a nemaká…tak já už jen kavicku, nemám co dodat. Fakturaci ani nezmiňuji, je to troll

 16. Pe Petrzel1

  Vážení, bavíme se o opravdu dobrých řemeslnících, kteří makají 7 dní v týdnu a pro které je práce současně koníčkem. Já začal před sedmi roky a nyní není měsíce, abych nevydělal alespoň šestimístnou částku. Mám už své klienty a v podstatě nové zákazníky mohu nabrat už jen v měsících březen až červenec.

 17. EG Eleanor GT

  Tak já ten smysl života dělám pomalu 30 let a dostal jsem se s ním akorát na mizinu. Nemohu doplatit pitomých 70 tisíc už 3 roky a jen proto že tady dřu za pár korun. Za 30 let se všechno 1000x zdražilo a o platech řemeslníků v Německu si můžeme nechat zdát.Elektrikář 20 euro na hodinu.Zedník u soukromníka v ČR 120 kč na hodinu hrubého. Můžete umět 3 řemesla a mít zlaté ruce, ale tady v tom nenažraným kapitalismu je vám to prd platný.Astala vista Baby.

  • Ji Jirka

   120 na hodinu u zedníka?Tak leda u jednorukýho!
   Přidavači z UA si řeknou 150!!

 18. Wa Waki

  No myslel jsem, že tu budou nějaké srovnávací tabulky platů – takže článek na nic. Titulky zavádějí. Taky si myslím, že je to jen výjimka. Nad 30 – 40 000 čistýho nikdo moc nevyleze.

 19. václav

  Vážení nevím zda si dělá někdo srandu z dělnických profesí ale jedo je jasné řemesníků ubývá a rukama dnes nechce nikdo dělat!Učňáky rušej třídy protože ta nikdo není.A s těma penězma to taky bude asi jinak nejlépe se mají úředníci za to nicnedělání ????

 20. La Larry

  Syn staví dům tak jen pro upřesnění výdělků uvádím ceny práce za hodinu: zedník 350Kč, elektrikář 400Kč, instalatér 400Kč, pokrývač 500Kč. Tak si to vynásobte počtem pracovních hodin za měsíc…. Nebude dlouho trvat a ceny práce řemeslníků dál porostou – prostě ubývají řemeslníci.

 21. Pa Pavel

  Nesouhlasím s Petrem ani s Vladimírem. Nechci se nikoho dotknout, ale věc se má podle mě tak. Na učnák po základce jdou většinou lidé bez zájmu, bez vzdělání a bez vzdělatelnosti. Párkrát jsem byl v rámci své práce přítomen výuce na učnáku. Troufnu si říct, že z běžného učnáku vyleze 80% lidí bez jakýchkoli znalostí, zkušeností a bez zájmu tuto práci do budoucna dělat. Toto se prosím netýká těch, kteří se po učnáku „chytli“ a mají se dobře. Pokud se ovšem ve třiceti někdo rozhodne pro práci řemeslníka, někdo kdo předtím vystudoval SŠ nebo dokonce VŠ jeho přístup k práci zpravidla vypadá jinak a může být v dané profesi velmi úspěšný.
  Podle mě je to i důvod, proč se za komančů říkávalo zlaté české ručičky. Na učnáky museli z politických důvodů chodit i lidé, kteří by jinak s přehledem vystudovali střední nebo i vysokou školu.

 22. Ra Radek

  Autor clanku patri k protizivnostenske klice. Pokud nekdo umi pocitat, mel by to odhalit. Kolik chci cisteho, zapocitat rezijni casy, skoleni, kontroly OSSZ, FU, ZP. Potom odvody, doplatky, dane. Donest domu pres 40 tisic a poplatit vse odoovidajicim zpusobem… Zatim neznam zakazniky, kteri by u malire akceptovali sazbu pres 400 na hodinu. Takze blabol k nastvani obyvatelstva.
  Radek

 23. MS Marie Strouhalová

  Dobrý den! V článku věřím každému slovu! Příkladem je k tomu i můj syn. Má titul Bc. přes informatiku a výpočetní techniku, dělal konstruktéra, ale netěšilo jej sezení v kanceláři a po několika letech se rozhodl “ vyučit “ kominíkem a staví i krby a pod. Tahle práce jej baví a myslím, že když je řemeslník šikovný a poctivý, je o něj zájem a dostává i ty “ prací rukou “ zasloužené peníze.

 24. JC Joska Cyrany

  Nu autorovi šlo asi o popularizaci řemesla, ale tak nějak zapomněl na nevýhody. Když máváte rukou 8-a více hodin denně , tělo se vám po několika letech začne velmi připomínat. . Možná ne ve 30 ,ale později určitě. A mimochodem já měl příbuzenstvu malíře , který zemřel v 64 na rakovinu plic. Podle lékaře z vdechovaných plísní při malování starších budov.

  • Ji Jirka

   ono ani sedět za stolem není žádný med. Zvyšuje to riziko trombózy a celkově oběhové problémy, dále to zvyšuje riziko cukrovky, poškození očí nebo třeba riziko karpálního tunelu. A pak tu máme neustálý stres. Ten dokáže skrytě pocuchat pěkně zdraví. U mne se to projevilo na trávicí soustavě. Jinému to vyjede na krevním tlaku, další se z toho „jen zcvokne“. A pokud ten stres nejste schopni odstranit, tak Vám dříve nebo později začnou doktoři sypat prášky na potlačení toho či onoho projevu. Což časem povede k rakovině atp.
   Každé zaměstnání má ta svá negativa a dopady na zdraví.

 25. Al Aleš

  Ty peníze vydělá jedině jako živnostník, nikdy jako zaměstnanec.

 26. Mi Miroslav

  Fakturovat 80 000,- nic neznamená, po odečtení nákladů z toho tak moc nezbyde. A měl jsem dojem, že malíř pokojů je živnost řemeslná tak kdo dal tomu programátorovi ŽL ?

  • Ji Jirka

   buďto daný obor dodatečně vystudoval. Nebo absolvoval rekvalifikační kurz s tím, že někde rok makal, aby získal doložitelnou praxi. A nebo byl u někoho zaměstnán po dobu 6 let.

 27. FF Franta Flinta

  Opět nudný a opět zbytečný článek. Kolik má průměr te řemesník jsme se nedozvěděli.

 28. Vl Vlasta

  Co třeba takhle? : „Pokud IT specialista, kterému je víc než třicet, nefakturuje alespoň 180 tisíc korun měsíčně, nebo stejnou částku za jeho práci nemůže fakturovat zaměstnavatel, je někde něco špatně.“

 29. Ka Karel

  Správné napsáno, řemeslo má zlaté dno, u svých kamarádů co dělají na sebe vidím to stejné. Kamarád zámečník 150000 měsíčně, soused kurýr 90000 měsíčně, švagr zedník 80000 měsíčně. Řemeslo ok, ale začátek je náročnější. V práci mi elektrikář zapojoval APC k serverům a poslal fakturu na 20000 za pět hodin práce a kus kabelu, takto to jde hned.

  • Pe Petr

   když jste si nezjistil cenu, tak je to Váš problém. Proč neobrat Tukana. Firmy cenu většinou neřeší, tak klidně přeplatí . Kdyby došel k Vám domů asi by ta cena neprošla

 30. Re Renata

  No a sehnat opravdu dobrého řemeslníka, který nechce hned peníze, to je teda umění, aspoň tady u nás. Raději volám někoho mimo obec, tady jsou jen mamoni a práce za nic pak nestojí. Viz náš RD, to je teda síla, jako ženská bych to uměla lépe. I bez brýli jsem viděla ty patlaniny a prý co pořád mám, že můžu být ráda, že to vůbec někdo dělá, no neberte pak takového pracanta….

 31. Ma Marikus

  Pardon, ale Debiloidy co píšou o blábolu jsou závistivé chudáci ! Jsem majitel stavební firmy od roku 2007 a 60-80-100 tis. za měsíc vyplatit řemeslníku za dřínu je běžná věc! A vy chodte dal do kanclu nebo kde to brečíte za 22 000 hrubého )))
  Práci Zdar ! Sám za 10 let si splatil hypoteku, koupil chalupu, mám 3 auta a koupil si novy Lexus ! Otazky?!

 32. Ma Marikus

  Jo aby ty ostatní pochopily, jako majitel firmy sam jsem taky řemeslník (jsem podlahář, malíř a dekoratér) a makám rukama! 60 tis. /měs. za práci si považují za minimum ! Dobrý měsíc 100, špatny 40. Podpory NEBERU, Covid davky taky NE !

  • Pa Parabellum

   Manuální zloděj, jao každej druhej. A DPH plátce nejste, že?

   • tk tktk

    No a tohle ma taky volebni pravo (bohuzel). …. Platce DPH bejt muze, ale z povinnosti nemusi, to je az od 1M/R, tedy od 83000/mes.

 33. Pe Petr

  Máme souseda topenáře,který montuje kotle a bojlery.Marži za jeden plynový kotel má 30000 kč a ještě vezme 10000 kč za montáž.Tento pán živí manželu a dvě dcery,které jezdí po dovolených nebo vysedávají po cukrárnách atd.Mají kompletně opravený dům,čtyři nové auta.Když pojedu do Brna pro kotel Destila tak zaplatím úplně jinou cenu než tento vykuk,který tam nakupuje 20 let……..

 34. Fr Franta

  Pořád přemýšlíte po socialisticky i tak se někteří chováte. Nechal jsem si stavět dům a musel vyhodit tři české firmy. Co šlo, to zkur…, ale prachy chtěli dopředu. Oškubat zákazníka a pokud se ti něco nelíbí, tak mě dej k soudu. Narazit na solidního řemeslníka je zázrak.

 35. Fe Ferda

  Můj známy po domluvě se starým zkušeným kameníkem,pracoval u mistra 1 rok zadarmo. Naučil se mnohé,mistr měl motivovaného pracovníka,který se CHTĚL naučit. Dnes známy pracuje sám na sebe jako osvč a říkal mi,že nemá problém si měsíčně vydělat 60 tisíc,po odečtení daní a nákladů za materiál.

  • Ji Jirka

   on hlavně musel získat doložitelnou praxi v minimální délce 1 roku, aby dostal živnostenský list na tento obor.

 36. Fe Ferda

  Můj známy po domluvě se starým zkušeným kameníkem,pracoval u mistra 1 rok zadarmo. Naučil se mnohé,mistr měl motivovaného pracovníka,který se CHTĚL naučit. Dnes známy pracuje sám na sebe jako osvč a říkal mi,že nemá problém si měsíčně vydělat 60 tisíc,po odečtení daní a nákladů za materiál.

 37. vítek

  Vážení,co tu pláčete,asi jste nepřečetli článek dost pozorně.Je totiž rozdím mezi výdělkem a fakturovanou částkou.

 38. Ve Vendula

  Je fakt, že dobrého řemeslníka aby člověk hledal s lupou. Takže věřím, že ten šikovný si může vydělat. Ovšem horší je, když člověk narazí na nemehlo, které si myslí, že musí být přehnaně finančně ohodnoceno. Bohužel trpká osobní zkušenost.

 39. Mi Milan

  Nesmysl to rozhodně není – jen záleží kde člověk řemeslo provozuje, zda dělá na sebe nebo jako zaměstnanec a jak dobrý v profesi je. Všichni řemeslníci co znám se velmi slušně uživí – možná nemají větší plat jak programátor, nebo jeden měsíc vydělají víc a pak méně, protože třeba týden nemají práci, ale obecně i tím, že Čechů pracujících rukama ubývá stále platí že řemeslo má zlaté dno. Dneska řemeslo ale nabízí spíš UK a další národnosti z východu s velmi kolísavou kvalitou – někteří jsou dobří a jiné bych vyhodil po 10 minutách. Předloni jsme potřebovali vymalovat činžák o 6 vchodech a 7 patrech – práce za statisíce a dvě malířské firmy jsme museli vyhodit po té co „vymalovali“ první vchod – byla to čirá hrůza… Až třetí firma to udělal dobře a vydělala… Já si doma udělám sice téměř všechno sám od malování až po obklady, ale dnešní vzdělaní mileniálové mají problém si přivrtat poličku:), takže si myslím, že pokud nemá vaše dítě fakt talent na školu, je jakékoli řemeslo, na které nepotřebujete velkou dílnu a může ho člověk začít dělat pár let po učňáku sám na sebe dobrá volba – nebude se mít do nikdy špatně a nikdy nebude bez práce, pokud to nebude líný lempl. Je to dle mého 100x lepší volba, než mít diplom s genederové rovnoprávnosti nebo vystudovat ochranu životního prostředí a podobné nesmysly – pracovat rukama není hanba – spíš naopak.

 40. JT Jiří Troták

  Měli jsme u nás topenáře, práce cca čistý čas týden, nějaký ten materiál atd… řekl si o 38 000Kč. Ok o ceně nediskutuji… ale zo je zajiamve, že máme pro něj peníze připravené už cca měsíc a ještě si pro ně nepřijel. Prý až někd ypojede okolo …

 41. Zd Zdeňa

  Je úplně jedno co děláte. Pokud to děláte kvalitně a dobře, platí vás zlatem. Na vzdělání až tak nezáleží. Pokud jste se narodili chudí, nemůžete za to. Pokud zestárnete chudí, je to vaše vina. Všichni vyděláváme právě tolik, kolik si zasloužíme. Jestli máte pocit, že vyděláváte málo, jste buď neschopní nebo líní nebo naivní. Kdo nadává na zaměstnavatele, měl by se sám stát zaměstnavatelem „aby se měl tak dobře“. Lidé často vidí jen výsledek práce, ale nevidí dřinu a pot ostatních. Je potřeba změnit komunistický pohled, že kdo jezdí bavorákem je zloděj. Stejně tak většina lidí nekrade a nevyhazuje odpadky v lese a na horách. Ne nadarmo se říká, soudím tebe podle sebe.

 42. JK Jiří Krejčí

  V tom případě nechápu proč OSVČ dostali za období koronaviru peníze, otázka kdo z nás dělá blbce.

 43. Mi Milan

  Tyhle články jsou bláboly, řemeslník vydělává více ,
  pokud pracuje pouze na sebe! Jako zaměstnanec většinou almužna, nelze to srovnávat. Proto mladí nemají zájem.

  • Ji Jirka

   tak to neplatí jen o řemeslnících. Když to vezmu ad absurdum, tak to platí i o ředitelích soukromých firem. Pokud je jen zaměstnanec, tak si ve středně velké fabrice vydělá kolem 150-200t Kč měsíčně. Není to špatné, ale pokud by byl majitelem, tak je na tom třeba i o řád lépe.

 44. pe petr

  jezdim na dohodu v noci a lehce pres den vse dle zakona vydelam lehce padesat tj radost ktomu duchod atd

 45. ma martin

  rozdil je fakturovat 80 tis a rozdil je kolik ti z toho zbyde v kapse. ale predstava, ze remeslnik dela za 2 stovky na hodinu je uplne nesmyslna. rozumny minimum jsou 3 stovky na hodinu kdyz nemas skoro zadny naklady, to odpovide prumerne hrube mzde 35tis mesicne tedy 50tis superhrubyho. kdyz k tomu prihodis naklady na material, auto, kancelar, tak ses na petistovce na hodinu a 80tis mesicne a zadna velka vyhra to rozhodne neni.

 46. pa pavel

  Vážený inkvizitore alespon bys mohl mít v sobě kus cti a na přiložený mejl napsat co bylo na mém příspěvku, který jsem vkládal v cca 7:59 tak závadného, že jsi ho nezveřejnil. Copak nesouhlasil s jediným správným názorem na věc? No to jsme se za 30 let moc daleko nedostali.

 47. Ru Rudolf

  Tak to je asi o ničem napište kolik musí udělat metrů a cenu.Jinak poznal jsem dost slušných řemeslníků co počítali korunky aby si mohli dát pivo. A pak sice dříve vydělávají ale taky dříve končí sedření a invalidní většinou. A ukažte mi milionáře člověka živícího se řemeslem a ještě tu 18tiletou modelku zamilovanou do řemeslníka nad hrobem

 48. Ru Rudolf

  Jo a co děláš za řemeslo Ty co jsi tuto hovadinu napsal asi jsi se vrátil z pořádného mejdanu a máš ještě zatemněný mozek

 49. PD Petr Doktor

  Tak pokud dělá malíře sám na sebe a je dobrej a tkzv. drahej, tak by těch 50-70K v Praze mohlo být reálné, jinak pod firmou tak 25-35K….

 50. Pa Pavel

  Teď se stále jede na vlně konjunktury. Dnes pro malé řemeslníky není problém najít malé zakázky, kde platí předem. Před 6-10 roky to bylo jiné. Mnohdy řemeslníkům nezbývalo jít dělat subdodavatele větší firmě, která mu mnohdy nezaplatila nebo zaplatila, tak že sotva přežil.
  Ano, dnes je to pro řemeslníky sluníčkové. Ale hlavně pro ty OSVČ, co jsou sami na sebe. Ti, co mají pod sebou zaměstnance, tak ti musí řešit rostoucí mzdové náklady a problém s kvalitou a fluktuací zaměstnanců.

 51. Vl Vlaďulilinek

  A že údajně o tom nemají na berňácích ani potuchy, na tom fialovém papíře to prý vypadá mnohem hůř.

  • To Tonda

   Presne tak. To me vytaci nejvic – vsichni remeslnici si berou penize na ruku, tj neplati z nich dane…my zamestnanci je platit musime. Priznaji malou cast a tu pokryji naklady. Pro me jsou to prizivnici, presne jak rikal nekdo z CSSD (a to je nevolim).

 52. Ja Jan

  „…kdy si běžně vydělám jednou tolik, a když se sejdou ‚dobré‘ zakázky, tak i třikrát tolik, než jako programátor“

  Jednou tolik 🙂 Asi nebyl moc dobrý programátor, když tohle dokáže říct.

 53. Ja Jan

  Dovoluji si upozornit na jednu podstatnou věc, která platí u naprosté většiny řemesel, a to na kvalitu provedené práce. Je to zásadní parametr mezi dobrým řemeslníkem a dobytkem, který neumí nic a je zadarmo drahý.

 54. po podoubský

  V kapitalismu nikdo (málokdo)z práce nezbohatne.A v českém závistivém rozkradeném Kocourkově jako menšího podnikatele vás stát odrbe,pokud neočůráte co se dá, ,že vám zbydou trenýrky.Se ani na jednu stranu nedívím,že mají mladí pravdu,že si někde sednou v kanclu a bez ruk od vazelíny mají k klidu a u kavča pětkrát tolik než řemeslník s rukama až na zem.A čeští sousedé od „vás“pojedou radši 300 kilometrů ke konkurenci,protože by nesnesli,že vám dali pajdu za opravenou kliku u dveří.Pokud dříve nedostanete dva infarkty kvůli byrokracii,která podporuje podnikání.Tak nějak asi v kostce u nás v české kotlině.

 55. Ha Han

  Jo vážení a teď tu o Karkulce!CHtěl bych vidět kde by tolik práce za tolik peněz vzal běžný řemeslník např. v Hronově?Podle mě je to blbost a 80k nesmysl!Basta!Toto je reálné jedině v nenažraných městech typu Praha ,Brno apod.

 56. HM Hodinový Malíř

  článek porovnává jablka a hrušky . špičkový dekorativní malíř co dělá benátské štuky . má tyto peníze budíš ale srovnává se to z průměrným platem průměrného IT. specialista co dělá špičkovou práci bere jiné peníze . tudíž průměrný malíř víc maluje a nevydělá si tolik jako specialista na stěrky . ale stát nám diktuje kolik máme platit sociální a zdravotní . bere se to od průměru nezajímá koli v lokalitě si může tuto službu dovolit . protože region není tak ekonomicky silný jako Praha . ale daň(sociální zdravotní) musím odvádět cca 45 tis měsíčně . tak je nastavený zákon

  • Jo Jookee

   No, nedávno u nás (Rožnov p/R) sháněli zedníka ať jim hodinově něco udělá, materiál měli. Po dni práce si řekl o 650Kč/h. Chlap se nasral vzteky mu dal 300 Kč/h. Zedník odcházel a vyhrožoval soudem 🙂 Další lidé tady urgentně hledali zedníka na jednu rychlovku, zaplatili tuším 600 Kč/h a to se radovali, že to měli tak levně (páč byli připraveni dát 800) Tenhle příběh jde dohledat na netu.
   Můj kamarád je voják bydlí v OL – vyučený obkladač. O víkendu si občas přivydělává řemeslem. Vybírá si zakázky, kde mu to hodí 650 za hodinu, ať mu to vynahradí volný čas.

 57. Pa Pavel

  No v největší koroně mi vyhořel rozvaděč, nešlo sehnat elektrikáře, moc práce, nestíhám a všichni brali 25000 za koronu, drátoval jsem to sám….. Pokud OSVČ v řemesle kde se inkasuje cash odevzdá na sociálním zdravotním a daních cca 7x míň než zaměstnanec a jeho zaměstnavatel, pak to možné je, pokud dělá aspoň 8 hodin denně, na průměr dosáhne při 4hodinové pracovní době…..

  • L. L.

   Ale taky za něj zaměstnavatel nic neplatí, protože žádného nemá, neplatí mu nikdo měsíc dovolené, nemá nárok na nemocenskou a veškeré výdaje si platí sám, veškeré nářadí, přístroje, provozovnu, vybavení atd. Někteří řemeslníci si můžou vydělat pouze sezóně, např. klempíři a pokrývači, takže si musejí vydělat i na tu zimu, kdy nemají zakázky apod. Ano, možná si vydělá měsíčně i 100 tis. pokud má dost zakázek, ovšem on ten reálný výsledek ve většině případů zas tak úžasný není a je naprosto srovnatelný a normálním průměrným platem. Oproti tomu můžu srovnat i plat toho ajťáka, kterého znám, dělá počítačové hry, práce na 1 hře, necelý rok a prodá ji za 2 miliony.

 58. An Antonín

  Nedávno mi jeden řemeslník opravoval střechu… 5 hodin práce, materiál za asi 2.000,-celková cena 20.000,- Kč., takže za hodinu 3.600,- !!!
  3 roky jsem sháněl někoho, kdo opravu provede, bez šance, takže jsem ve finále vzal, co bylo k mání ….

 59. Ka Karel

  Po zkušenostech s takzvaně „řemeslníky“ si už na baráku dělám vše sám .Jejich práce se dá shrnout takto,nekvalitně ,nedodržovat prac. postup ,docházet kdy se jim zalíbí ,odcházet neznámo kam také ,cena 1000 za hod. a vše si pak musím sám po práci ve čtyř směnném provozu doma předělat.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB