Kombinace zvýšení platu a příspěvku na penzi. To je pro firmy řešení, jak udržet zaměstnance

Názor
Inflace je v České republice nejvyšší za více než deset let. Při rostoucích cenách téměř všeho je logické, že i zaměstnanci požadují zvýšení svých mezd.
Aktuálně čerpá příspěvek zaměstnavatele čtvrtina účastníků III. pilíře důchodového systému a průměrný příspěvek zaměstnavatele je přibližně 1 040 korun měsíčně. To je hluboko pod horní hranicí možného příspěvku zaměstnavatele, tedy 4 166 Kč měsíčně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Firmy, které potřebují své klíčové zaměstnance i kvůli nízké nezaměstnanosti udržet, dnes stále častěji kombinují klasické zvyšování odměn s firemními benefity, jako jsou příspěvky na penzijní produkty (penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, pozn. aut.). Ve výši příspěvků je stále kam růst.

Situace dnes není pro řadu firem jednoduchá. Suroviny a energie výrazně zdražují a v kombinaci se zvyšováním výdajů na mzdy rostou jednotlivým společnostem povážlivě personální náklady, které nelze vždy promítnout do cen výrobků nebo služeb.

Využití příspěvku na penzijní produkty může být pro firmu alternativou, kdy přinese zaměstnancům užitečný a sociálně odpovědný benefit, který je zároveň výhodný z daňového hlediska. A to jak pro firmu, tak i pro zaměstnance.

PSALI JSME:
Koronavirus „zamával“ se zaměstnaneckými benefity

Na daních ušetří firma i zaměstnanec

Zaměstnavatel může za rok na penzijní produkty přispět zaměstnanci až 50 tisíc korun, přičemž z této částky neodvádí sociální a zdravotní pojištění, zároveň je ale příspěvek daňově uznatelný náklad, a to dokonce bez omezení. Zdravotní a sociální pojištění a ani daň z příjmu neodvádí z příspěvku zaměstnavatele do 50 000 Kč ročně ani zaměstnanec.

Řešení důchodové reformy je u nás bohužel zatím stále jen v rovině plánů. Přitom je budoucí systém vyplácení důchodů velmi palčivé téma, které by mělo zajímat každého z nás. Naštěstí si celá řada zaměstnavatelů uvědomuje svou sociální roli nejen v průběhu produktivního života svých zaměstnanců, ale také po něm a sahá po řešení, díky kterému se jednou zaměstnanci nebudou muset v penzi spoléhat pouze na stát.

A tento přínos si stále více uvědomují i zaměstnanci. Stále je zde ale značný prostor, aby výše příspěvků v daňově výhodném pásmu rostla. Aktuálně čerpá příspěvek zaměstnavatele čtvrtina účastníků III. pilíře důchodového systému a průměrný příspěvek zaměstnavatele je přibližně 1 040 korun měsíčně. To je hluboko pod horní hranicí (daňově zvýhodněného) ročního příspěvku zaměstnavatele ve výši 50 000 korun, tedy 4 166 Kč měsíčně.

PSALI JSME:
Penzijní fondy: Neznalost připravuje většinu Čechů o peníze

Spoření na penzi je dlouhodobý produkt, který samozřejmě neřeší aktuální potřeby zaměstnanců, kteří platí vyšší složenky a v obchodech sáhnou hlouběji do kapsy. Vyvážená kombinace navyšování mezd a příspěvku na penzijní produkty ale může být vhodným řešením, které i v dnešní náročné době udrží motivovanost a stabilitu zaměstnanců.

Covid-19 zvýšil atraktivitu životního pojištění

Více vyhledávaným zaměstnaneckým benefitem je dnes také rizikové životní pojištění pro skupiny zaměstnanců. Zvýšení atraktivity tohoto pojištění způsobila i pandemie covid-19 a souvisí se změnou uvažování nad naším zdravím a zajištěním našich příjmů právě pro případ jejich ztráty v souvislosti s nemocí nebo úrazem.

To se promítá i do přístupu zaměstnavatelů k této otázce, a tak skupinové rizikové životní pojištění je stále častěji využívaným benefitem primárně pro klíčové zaměstnance nebo zaměstnance, kteří se v rámci výkonu svého povolání setkávají se zvýšeným zdravotním nebo úrazovým rizikem.

Autor je produktový manažer společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Životní pojištění? Co to je? Češi spoléhají na to, že se jim nic nestane

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.