Co uříznout tygrovi, aby nelákal pytláky?

Názor

V zoo ve Dvoře Králové nedávno začali řezat nosorožcům rohy. Důvod? Ve francouzské zoologické zahradě Thoiry kvůli rohu pytláci zabili nosorožce. A královédvorská zoo se chce jejich návštěvě vyhnout. „Ostatní opatření nemusejí být pro pytláky natolik odrazující jako skutečnost, že v zoo už žádní nosorožci s rohovinou nejsou,“ vysvětlil ředitel zahrady Přemysl Rabas. Je to správné řešení?

Rohy i kly průběžně dorůstají, a tak jejich bezpečnostní odstranění zvíře nepoznamená trvale. Foto: FAEI.cz

Jeden útok zřejmě změní evropské zoologické zahrady. V polovině března gangsteři – spíš než „obyčejní“ pytláci – zabili v zoo v Thoiry západně od Paříže nosorožce a uřízli mu roh. Jejich motivace byla silná, protože za kilogram rohoviny můžou podle ČTK dostat až 60 tisíc dolarů, tedy asi 1,5 milionu korun. Obchodování s touto rohovinou je přitom samozřejmě zakázané. V zoologických zahradách vypuklo pochopitelně pozdvižení. Jak v noci ochránit zvířata v rozlehlých areálech zahrad?

„Nosorožci bez rohu jsou bezesporu lepší variantou, než nosorožci zabití,“ usoudili ve Dvoře Králové, kde je v současnosti 21 těchto zvířat. O svou chloubu tak přijdou všichni „jedinci, u nichž je to potřeba,“ uvedla zoo ve svém prohlášení. A samec Pamir již o něj přišel. Podle Českých novin oznámila stejný záměr belgická zahrada Pairi Daiza a další to zvažují.

O zlepšení ostrahy se však nehovoří. Přitom dobře navržený systém bezpečnostních kamer by měl poskytnout dostatek času na přivolání a příjezd policie. No, třeba na kamery také dojde. Do té doby se bude čekat, nebo se bude řezat. Protože kde není co ukrást, tam se nekrade (pozn. red. – rohy i kly průběžně dorůstají, a tak jejich bezpečnostní odstranění zvíře nepoznamená trvale).

Nosorožčí rohy přitom nemusí být v zoologických zahradách pro gangstery jediným lákadlem. Stejně jako s nimi a se slonovinou se totiž obchoduje i hrošími kly, jež na rozdíl od slonoviny nežloutnou. A v zemích jihovýchodní Asie, kam rohy a kly zhusta míří, je veliká poptávka také po tygrech. Tedy po jejich kostech, vousech, zubech, drápech, penisech, čemkoli.

Gram tygřího „masoxu“ se údajně prodává v přepočtu za 1500 korun. „Tygří vous má chránit proti černé magii, tygří mozek zbaví lenosti a akné, tygří penis je používán jako afrodisiakum,“ uvedla pro Blesk.cz Dominika Formanová, která se zabývá biodiverzitou. A teď babo raď! Co uříznout tygrovi, aby nelákal pytláky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Česko vymírá tempem 2500 lidí měsíčně

V Česku letos během prvního čtvrtletí zemřelo o takřka třetinu méně lidí, než ve stejném období loňska. I přes ústup covidové pandemie, jež představuje stěžejní příčinu loňského extrémně vysokého počtu zemřelých, …

Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O dovolenou aspoň pět týdnů ročně žádá stále více zaměstnanců

Analýza
I když nejpopulárnějšími zaměstnaneckými benefity zůstávají finanční bonusy či prémie, stále větší oblibu si mezi Čechy získává dovolená pět týdnů i více. Napříč obory ji chce již více než 90 procent pracovníků. Vyplývá to z nového průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který má redakce FAEI.cz k dispozici.