Co uříznout tygrovi, aby nelákal pytláky?

Názor

V zoo ve Dvoře Králové nedávno začali řezat nosorožcům rohy. Důvod? Ve francouzské zoologické zahradě Thoiry kvůli rohu pytláci zabili nosorožce. A královédvorská zoo se chce jejich návštěvě vyhnout. „Ostatní opatření nemusejí být pro pytláky natolik odrazující jako skutečnost, že v zoo už žádní nosorožci s rohovinou nejsou,“ vysvětlil ředitel zahrady Přemysl Rabas. Je to správné řešení?

Rohy i kly průběžně dorůstají, a tak jejich bezpečnostní odstranění zvíře nepoznamená trvale. Foto: FAEI.cz

Jeden útok zřejmě změní evropské zoologické zahrady. V polovině března gangsteři – spíš než „obyčejní“ pytláci – zabili v zoo v Thoiry západně od Paříže nosorožce a uřízli mu roh. Jejich motivace byla silná, protože za kilogram rohoviny můžou podle ČTK dostat až 60 tisíc dolarů, tedy asi 1,5 milionu korun. Obchodování s touto rohovinou je přitom samozřejmě zakázané. V zoologických zahradách vypuklo pochopitelně pozdvižení. Jak v noci ochránit zvířata v rozlehlých areálech zahrad?

„Nosorožci bez rohu jsou bezesporu lepší variantou, než nosorožci zabití,“ usoudili ve Dvoře Králové, kde je v současnosti 21 těchto zvířat. O svou chloubu tak přijdou všichni „jedinci, u nichž je to potřeba,“ uvedla zoo ve svém prohlášení. A samec Pamir již o něj přišel. Podle Českých novin oznámila stejný záměr belgická zahrada Pairi Daiza a další to zvažují.

O zlepšení ostrahy se však nehovoří. Přitom dobře navržený systém bezpečnostních kamer by měl poskytnout dostatek času na přivolání a příjezd policie. No, třeba na kamery také dojde. Do té doby se bude čekat, nebo se bude řezat. Protože kde není co ukrást, tam se nekrade (pozn. red. – rohy i kly průběžně dorůstají, a tak jejich bezpečnostní odstranění zvíře nepoznamená trvale).

Nosorožčí rohy přitom nemusí být v zoologických zahradách pro gangstery jediným lákadlem. Stejně jako s nimi a se slonovinou se totiž obchoduje i hrošími kly, jež na rozdíl od slonoviny nežloutnou. A v zemích jihovýchodní Asie, kam rohy a kly zhusta míří, je veliká poptávka také po tygrech. Tedy po jejich kostech, vousech, zubech, drápech, penisech, čemkoli.

Gram tygřího „masoxu“ se údajně prodává v přepočtu za 1500 korun. „Tygří vous má chránit proti černé magii, tygří mozek zbaví lenosti a akné, tygří penis je používán jako afrodisiakum,“ uvedla pro Blesk.cz Dominika Formanová, která se zabývá biodiverzitou. A teď babo raď! Co uříznout tygrovi, aby nelákal pytláky?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Senioři na tahu

Lidský život se za posledních sto let prodloužil nejen o roky, ale o desítky let. Doba, kdy po seniorech neštěkl ani pes, už je pryč. Pro vzdělávací instituce, cestovní kanceláře, zájmové spolky i volnočasová …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru