bool(false)

Co uříznout tygrovi, aby nelákal pytláky?

Názor

V zoo ve Dvoře Králové nedávno začali řezat nosorožcům rohy. Důvod? Ve francouzské zoologické zahradě Thoiry kvůli rohu pytláci zabili nosorožce. A královédvorská zoo se chce jejich návštěvě vyhnout. „Ostatní opatření nemusejí být pro pytláky natolik odrazující jako skutečnost, že v zoo už žádní nosorožci s rohovinou nejsou,“ vysvětlil ředitel zahrady Přemysl Rabas. Je to správné řešení?

Rohy i kly průběžně dorůstají, a tak jejich bezpečnostní odstranění zvíře nepoznamená trvale. Foto: FAEI.cz

Jeden útok zřejmě změní evropské zoologické zahrady. V polovině března gangsteři – spíš než „obyčejní“ pytláci – zabili v zoo v Thoiry západně od Paříže nosorožce a uřízli mu roh. Jejich motivace byla silná, protože za kilogram rohoviny můžou podle ČTK dostat až 60 tisíc dolarů, tedy asi 1,5 milionu korun. Obchodování s touto rohovinou je přitom samozřejmě zakázané. V zoologických zahradách vypuklo pochopitelně pozdvižení. Jak v noci ochránit zvířata v rozlehlých areálech zahrad?

„Nosorožci bez rohu jsou bezesporu lepší variantou, než nosorožci zabití,“ usoudili ve Dvoře Králové, kde je v současnosti 21 těchto zvířat. O svou chloubu tak přijdou všichni „jedinci, u nichž je to potřeba,“ uvedla zoo ve svém prohlášení. A samec Pamir již o něj přišel. Podle Českých novin oznámila stejný záměr belgická zahrada Pairi Daiza a další to zvažují.

O zlepšení ostrahy se však nehovoří. Přitom dobře navržený systém bezpečnostních kamer by měl poskytnout dostatek času na přivolání a příjezd policie. No, třeba na kamery také dojde. Do té doby se bude čekat, nebo se bude řezat. Protože kde není co ukrást, tam se nekrade (pozn. red. – rohy i kly průběžně dorůstají, a tak jejich bezpečnostní odstranění zvíře nepoznamená trvale).

Nosorožčí rohy přitom nemusí být v zoologických zahradách pro gangstery jediným lákadlem. Stejně jako s nimi a se slonovinou se totiž obchoduje i hrošími kly, jež na rozdíl od slonoviny nežloutnou. A v zemích jihovýchodní Asie, kam rohy a kly zhusta míří, je veliká poptávka také po tygrech. Tedy po jejich kostech, vousech, zubech, drápech, penisech, čemkoli.

Gram tygřího „masoxu“ se údajně prodává v přepočtu za 1500 korun. „Tygří vous má chránit proti černé magii, tygří mozek zbaví lenosti a akné, tygří penis je používán jako afrodisiakum,“ uvedla pro Blesk.cz Dominika Formanová, která se zabývá biodiverzitou. A teď babo raď! Co uříznout tygrovi, aby nelákal pytláky?

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Zamést si před vlastním dispečinkem

Zavolal jsem si před půlnocí taxi. Prostřednictvím dispečinku zónové služby, která nahrává rozhovory v zájmu zvýšení kvality služeb. Přišla mi sms s cenou, trasou, identifikací vozu i stanovený čas jeho přistavení. …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru