Další zvýšení základních úrokových sazeb opět zdraží hypotéky

Názor

Česká národní banka (ČNB) včera na svém pravidelném zasedání opět zvýšila základní úrokové sazby, což se velmi brzy projeví ve zdražování hypotečních úvěrů. Navíc je velmi pravděpodobné, že hypoteční sazby porostou i nadále. Doba rekordně levných hypoték je tak definitivně pryč.

Na každý volný byt v Praze dnes nyní čekají hned dva kupci. Foto: Pixabay

Naposledy zvyšovala ČNB základní sazbu loni na podzim. Přestože šlo tehdy o minimální korekci o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta, komerční banky na tento krok centrálních bankéřů zareagovaly takřka okamžitě a bez výjimky zvedly úrokové sazby u nových hypoték. Dá se proto očekávat, že i nyní hypoteční sazby porostou minimálně o desetiny procentního bodu. A to už velmi brzo.

Zatímco postupné zvyšování základní sazby je při současném ekonomickém vývoji pochopitelné, naprosto nesystémové bylo předchozí zpřísnění podmínek ze strany centrální banky. Požadavek ČNB poskytovat maximálně 80procentní hypotéky ve skutečnosti znamená, že zájemce o vlastní nový byt v Praze musí mít z vlastních zdrojů minimálně jeden a čtvrt milionu korun. Průměrná cena prodaného bytu na pražském trhu totiž na konci loňského roku vzrostla na 6,4 milionu korun.

Centrální bankéři ospravedlňují boj proti hypotékám údajnou bublinou na rezidenčním trhu. Toto strašení je však nesmyslné. Ceny nových bytů sice opravdu rostou, ale to má jediný důvod – jejich extrémní nedostatek. Zatímco ještě před dvěma lety nabízeli developeři jen v Praze přes 7000 volných bytů, nyní tento počet klesl pod třítisícovou hranici. Taková zásoba přitom stačí pouze na půl roku. To znamená, že na každý volný byt nyní čekají hned dva kupci.

K vrácení situace k normálu a vyrovnání poptávky s nabídkou přitom nepomohou nesystémové zásahy ČNB. Ty pouze znepřístupní vlastní bydlení tisícům domácností – hlavně těm nejpotřebnějším, tedy studentům a začínajícím rodinám. Ty kvůli nutnosti vložit do koupě bytu vysoký vstupní kapitál, na takovou investici mít nebudou.

Na tahu nyní nejsou centrální bankéři, ale úředníci. Jedině oni mohou výrazně urychlit extrémně složitý systém stavebního práva a odblokovat nyní zaseknutý proces povolování nových staveb. Bez pravidelného přílivu nových bytů na trh se ze současné tristní situace jen tak nedostaneme.

 Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB