Divné počty bankovní asociace. V jejím průzkumu odpovídalo až 113 procent Čechů

Názor

U České bankovní asociace (ČBA) by jeden předpokládal, že to bude mít dobře spočítané. Háček je v tom, že její tisková zpráva z minulého týdne obsahuje řadu početních (anebo formulačních?) nepřesností, které se staly impulzem k napsání tohoto komentáře.

V průzkumu České bankovní asociace odpovídalo až 113 procent respondentů. Foto: Pixabay

Začněme ale popořádku. ČBA si u agentury NMS zadala průzkum, který sledoval míru a charakter využívání spotřebitelských půjček mezi Čechy. Uskutečnil se v únoru 2018 na reprezentativním vzorku 1030 dospělých obyvatel ČR.

Vyplynulo z něj, jak stojí v tiskové zprávě, že „Češi si půjčují především od nebankovních společností nebo přímo od prodejců zboží (celkem 66%), od banky si půjčuje pouze 44% spotřebitelů“. Zdaleka nejde jen o to, že „66%“ znamená něco jiného, než „66 %“ (Pozn. autora: Tedy s mezerou mezi číslem a procentním znakem), což je problém, který se bohužel line celou tiskovou zprávou. Mimochodem – slovo „procento“ v celé tiskové zprávě nenajdete, jen 100% špatně napsané – anebo chcete-li, ve 100 % špatně napsané procentuální údaje.

Kupeckými počty přitom dojdeme k závěru, že 66 a 44 dává dohromady více než 100. Buď je tedy chyba v číslech, anebo někdo smíchal dohromady jablka s hruškami: Konkrétně 44 procenta Čechů, kteří si půjčují „pouze od bank“ s 66 procenty těch, kdo si půjčují „především od nebankovních společností nebo přímo od prodejců zboží“.

Tím bohužel špatné výpočty nekončí. Opět citujme z tiskové zprávy: „Jako hlavní důvod, proč si vzali půjčku na nákup zboží, uvedlo 41% respondentů výhodnou splátkovou akci, respektive neochotu šetřit (37%) případně aktuální nedostatek finančních prostředků (35%).“ Jestliže sto procent respondentů uvedlo v průzkumu hlavní důvod, pak je zarážející, že prostý součet procentuálních odpovědí „hlavních důvodů“ dosáhl hodnoty 113 (41 + 37 + 35).

Na webu ČBA sice visí tisková zpráva se správně napsanými procenty, ale stále „nesedí čísla“. Čtenář nechť si z toho učiní závěr sám. I tak mu ale musí být jasné, že ze sto Čechů se jich jen tak 113 neudělá. Dotaz, kde udělali soudruzi z NDR chybu, je v tomto případě zbytečný. A stejně tak v tuzemském mediálním prostředí oblíbená otázka, co na to Jan Tleskač.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?