Dobrá zpráva pro české dluhopisy

Názor

Zařazení České republiky do indexů J. P. Morgan rozvíjejících se trhů je příznivou zprávou pro české dluhopisy. Otevírá se tím přístup k nové skupině investorů, kteří sledují bankou sestavované indexy.

Zařazení České republiky do indexů J. P. Morgan rozvíjejících se trhů je příznivou zprávou pro české dluhopisy. Reprofoto: jpmorganchase.com

Primární příčinou tohoto rozhodnutí je výrazné oslabení kursu české měny vůči americkému dolaru. K čemuž významně přispěla sama Česká národní banka (ČNB) zavedením kursového závazku vůči euru v roce 2013. To spolu s posílením dolaru vůči euru a ostatním světovým měnám vedlo k poklesu českého HDP na hlavu v dolarovém vyjádření pod úroveň požadovanou J. P. Morgan pro rozvinuté trhy.

Důsledky pro české trhy jsou zásadní. Sama banka odhaduje objem prostředků navázaných na  klíčový index GBI-EM Global Diversified na 207 miliard dolarů. Podíl České republiky 3,3 % odpovídá 6,83 miliardám dolarů potenciálních investic, tj. téměř 175 miliardám korun nebo-li 31 % objemu emisí dotčených dluhopisů.

Již nyní můžeme pozorovat pozitivní reakci. Výnos pětiletého dluhopisu klesá o 10 bazických bodů na 11 bazických bodů a výnos desetiletého dluhopisu poklesl o pět bazických bodů na 62 bazických bodů.

Zájem zahraničních dluhopisů potrvá i v následujících měsících, neboť k navyšování podílu českých vládních dluhopisů bude docházet v průběhu tří měsíců s počátkem od 28. dubna.

Nicméně část investorů můžou odradit nízké úrokové sazby  na českém trhu a mohou vyčkávat na pro ně příznivější situaci, která by se mohla objevit například v souvislosti s ukončením kurzového závazku ČNB. Z hlediska dlouhodobého by měly být indexoví investoři stabilním zdrojem poptávky po českých dluhopisech, což určitě uvítá ministerstvo financí.

Příliv dalšího zahraničního kapitálu však zároveň znamená tlak na posílení české koruny. To za situace platného kursového závazku přinutí ČNB navýšit objem intervencí na devizovém trhu a dále navýšit objem devizových rezerv z lednových 2611 miliard korun.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

„Investiční životní pojištění je hra pro střední třídu,“ říká respektovaný ekonom, profesor Jaroslav Vostatek

RozhovorTéma týdne
V poslední době se hodně mluví a píše o investičním životním pojištění. Požádali jsme proto o rozhovor jednoho z předních českých odborníků, profesora Jaroslava Vostatka. „Investiční životní pojištění není nic jiného, než investiční fond zabalený jako pojištění. To říkám svým studentům dlouhodobě. A kdyby se takové pojištění státu nelíbilo, tak je může zakázat,“ říká v rozhovoru, kterým dnes zahajujeme Téma …
Rolovat nahoru