Když banka roste na úkor klientů

Názor

Equa bank letos již podruhé snížila úročení spořicích účtů, v Česku nejoblíbenější formě spoření. Od října se dokonce dotkne záporné sazby, protože na termínovaných vkladech na tři měsíce v korunách a v eurech zavádí sazbu 0,00 % a v eurech tato sazba platí i při vkladu na jeden rok. Banka přitom letos vykazuje velmi dobré hospodářské výsledky.

Do hospodaření banky se také pozitivně promítl dvouciferný nárůst hypotečních úvěrů. Foto: Equa Bank

Za první čtvrtletí ohlásila zisk 21,5 milionu korun a za druhé dokonce 52 milionů, zatímco před rokem vykazovala v obou čtvrtletích ztrátu 56,5 resp. 102 milionů korun. „Equa bank roste trvale a stabilně ve všech oblastech svého podnikání a již od konce loňského roku hospodaří se ziskem. Náš finanční a obchodní plán se nám daří plnit, a proto očekáváme ziskové hospodaření i za celý letošní celý rok,“ potvrdil generální ředitel a předseda představenstva banky Petr Řehák.

Aktuálně má banka 215 tisíc klientů, ve druhém čtvrtletí se jí dařilo získávat průměrně šest tisíc nových klientů měsíčně. Ti si v Equa bance uložili 38 miliard korun, z čehož se podařilo na retailových a firemních úvěrech uplatnit 30 miliard. Přesto Equa snížila prémiové úročení vkladů do 200 tisíc korun už v červnu z 1,25 na 1,0 %, od října oznámila další snížení úroků ze 1,0 na 0,8 %. Zmiňovat ostatní sazby ani nestojí za řeč (viz termínované vklady).

Oficiálním důvodem sděleným klientům je „důsledek aktuálního vývoje na trhu depozitních produktů“, stejně jako před pěti měsíci. Těžko říci, co měla banka na mysli. Česká národní banka drží svou dvoutýdenní repo sazbu na 0,05 % už od konce roku 2012, takže pro komerční banky se nic nezměnilo. Na trhu se za uvedené období rovněž nestalo nic zásadního, snad jen to, že úročení v daném segmentu snížila banka Zuno, takže spíš jde o konkurenční boj naruby. Parafrází řečeno: Proč být vlídný ke klientům, když to nedělá ani konkurence. Konečně, banky tu nejsou od toho, aby byly, s výjimkou televizních reklam, ke klientům vlídné.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru