bool(false)

Kvalita potravin nízká, cena vyšší

Názor

Pamatujete si na konec 80. let, kdy se nám poštěstilo navštívit obchody s potravinami za hranicemi? Nebyla to pouhá návštěva supermarketu, ale opravdový zážitek. Různorodé ovoce bylo již od pohledu plné chuti a zdraví. Děti vyvalovaly oči na místní cukrovinky, maminky mířily k pultu s uzeninami.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak vypadá situace nyní, o čtvrt století později? Upřímně, pro mnohé z nás je stále návštěva například italského či rakouského obchodu s potravinami gastronomickou senzací a při cestě do zahraničí si vyšetříme alespoň chvíli ke krátké prohlídce a zakoupení něčeho lepšího, než je u nás. Ovoce je totiž jaksi barevnější, jeho chuť plnější a cena navíc příznivější. A co teprve regály s mléčnými výrobky a voňavé salámky?

Podle statistik patříme mezi národ s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva. Přitom jedním z rizikových faktorů jejího vzniku je právě složení a kvalita potravin. Laboratorní testy navíc prokázaly někdy až zarážející výsledky mezi složením a kvalitou výrobků určených pro český a německý trh.

I u nás se najdou kvalitní potraviny, avšak za to, co je v Německu běžný standard, si Čech i několinásobně připlatí. Zatímco tedy německý senior do svého jídelníčku pravidelně zařazuje tmavé pečivo, které obsahuje více vlákniny, dopřává si ryby a exotické ovoce, většina českých babiček a dědečků se musí spokojit s rohlíkem, gothajem a jablkem ze zahrádky. Na více totiž jejich příjmy nestačí.

Rozdíly v ceně tvoří odlišná politika velkých obchodních řetězců. Marže marketů v Česku jsou mnohem vyšší než ty v jiných státech Unie. Navíc tlak českých řetězců na ceny dodavatelů neustále sílí a ti, aby přežili, musí logicky snížit výrobní náklady, tedy i kvalitu potravin.

Tento problém nyní řeší i sněmovna České republiky. Novela zákona o tržní síle, která upravuje vztahy řetězců a dodavatelů, aktuálně prošla prvním čtením. Zastáncem novely, která má přinést zpřesnění a zlepšení zákona, je i premiér Bohuslav Sobotka. Zákon má zabraňovat řetězcům, aby nezneužívaly svého postavení na trhu a aby při obchodování s menšími dodavateli jednaly čestně.

Při srovnání cen potravin v Česku a Německu by se však neměl opomenout ještě jeden důležitý faktor. DPH potravin u nás činí 15 %, u našich západních sousedů je to však jen 7%, což znamená výraznou úlevu pro peněženky německých spotřebitelů. Jak se k tomuto faktu postaví naši zákonodárci? Čekají nás lepší časy? Tyto otázky zatím zůstávají nezodpovězeny.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru