Než nám zruší tu naši demokracii

Názor
Ministr financí Andrej Babiš dává v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb v sázku svou hlavu, zaznělo v nedělních Otázkách Václava Moravce. Chtělo by se jásat, že se konečně našel srdnatý politik, jenž svou budoucnost dává v sázku v souvislosti s prosazením zákona, který prohlásil za svou vlajkovou loď. Má to však jednu, zato podstatnou vadu na kráse – odvážné prohlášení nezaznělo od ministra financí Andreje Babiše, ale od jeho koaličního kolegy Pavla Bělobrádka.
Registrační pokladna. www.obchodnitechnika.cz

Není pochyb o tom, že se o nedělním diskusním pořadu bude ještě dlouho diskutovat. Padla opět tvrdá slova. Minulý týden mezi Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem o tom, kdo je větší zloděj a tunelář. Tentokrát o mizející parlamentní demokracii a nastupující totalitě. Co zazní příště?

A jsme zpátky u zákona o elektronické evidenci tržeb, který se přímo dotýká zhruba půl milionu podnikatelů a nepřímo prakticky každého z nás. Legislativní norma doklopýtala až do třetího čtení, na které se připravuje celá sněmovna. Opozice slibuje blokování až do soudného dne, což je samozřejmě nesmysl, protože podobné prohlášení jsme slyšeli nedávno při projednávání zákona o hazardu, kdy obstrukce skončily ještě před kuropěním.

Koalice zase prohlašuje tento zákon za svou prioritu a Andrej Babiš se v této souvislosti nechal slyšet, že tradiční politické strany si budou muset zvyknout, že se ve sněmovně nebudou brát ohled na opozici. To je podobně silácké prohlášení jako blokování sněmovny, i když v tomto případě pamětníky už trochu zamrazí a řeknou si – že by zase?

Ale při tom všem uniká právě to jediné podstatné. O zákonu se mluví ze všech stran, ale přitom není jasné, jak bude tato legislativa vymahatelná, co přinese a od kdy bude platit. Podnikatelé prohlašují, že v českém prostředí nemůže takto nastavená kontrola tržeb vůbec fungovat. Finanční analytici zpochybňují, zda výnosy alespoň dorovnají náklady na zavedení kontrolního systému.

A kdy to celé má vůbec začít? Původní termín od začátku roku už byl posunutý o půl roku a s největší pravděpodobností to není konečné datum. Ono totiž nejde ani o to, kdy zákon projde legislativním kolečkem, protože koalice bezpochyby svoje prosadí ve sněmovně, Senátu i u prezidenta. Jenže, a s tím se zatím Ministerstvo financí nepochlubilo, ani pak nikdo nezaručí, zda elektronická evidence tržeb začne fungovat v létě, za rok nebo ještě později.

Teprve až bude jasná konečná podoba zákona i s prováděcími směrnicemi, bude totiž možné vypsat výběrové řízení na servis, který tato evidence bude potřebovat. To je při velikosti této zakázky proces nejméně na čtvrt roku. A pozor, jedná se o zakázku v oblasti IT, což je hit veřejných zakázek. Až proběhne celé kolečko s posuzováním nabídek, stačí jediné odvolání neúspěšného kandidáta, k čemuž nepochybně dojde, a do hry vstoupí Úřad na ochranu hospodářské soutěže, a tedy minimálně další půlrok. Následují další odvolání a soudy.

Takže o co vlastně jde? Ještě chvíli na sebe budou politici pokřikovat, až se zjistí, že je to vlastně jedno. Až se totiž jednoho krásného dne ten jeden dotyčný naštve a místo rezignace se vrátí z Hradu od bývalého soudruha prezidenta, tak hned na náměstí nám celou tu naši demokracii zase zruší. A ono to půjde i bez řečí poslanců.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB