Než nám zruší tu naši demokracii

Názor
Ministr financí Andrej Babiš dává v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb v sázku svou hlavu, zaznělo v nedělních Otázkách Václava Moravce. Chtělo by se jásat, že se konečně našel srdnatý politik, jenž svou budoucnost dává v sázku v souvislosti s prosazením zákona, který prohlásil za svou vlajkovou loď. Má to však jednu, zato podstatnou vadu na kráse – odvážné prohlášení nezaznělo od ministra financí Andreje Babiše, ale od jeho koaličního kolegy Pavla Bělobrádka.
Registrační pokladna. www.obchodnitechnika.cz

Není pochyb o tom, že se o nedělním diskusním pořadu bude ještě dlouho diskutovat. Padla opět tvrdá slova. Minulý týden mezi Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem o tom, kdo je větší zloděj a tunelář. Tentokrát o mizející parlamentní demokracii a nastupující totalitě. Co zazní příště?

A jsme zpátky u zákona o elektronické evidenci tržeb, který se přímo dotýká zhruba půl milionu podnikatelů a nepřímo prakticky každého z nás. Legislativní norma doklopýtala až do třetího čtení, na které se připravuje celá sněmovna. Opozice slibuje blokování až do soudného dne, což je samozřejmě nesmysl, protože podobné prohlášení jsme slyšeli nedávno při projednávání zákona o hazardu, kdy obstrukce skončily ještě před kuropěním.

Koalice zase prohlašuje tento zákon za svou prioritu a Andrej Babiš se v této souvislosti nechal slyšet, že tradiční politické strany si budou muset zvyknout, že se ve sněmovně nebudou brát ohled na opozici. To je podobně silácké prohlášení jako blokování sněmovny, i když v tomto případě pamětníky už trochu zamrazí a řeknou si – že by zase?

Ale při tom všem uniká právě to jediné podstatné. O zákonu se mluví ze všech stran, ale přitom není jasné, jak bude tato legislativa vymahatelná, co přinese a od kdy bude platit. Podnikatelé prohlašují, že v českém prostředí nemůže takto nastavená kontrola tržeb vůbec fungovat. Finanční analytici zpochybňují, zda výnosy alespoň dorovnají náklady na zavedení kontrolního systému.

A kdy to celé má vůbec začít? Původní termín od začátku roku už byl posunutý o půl roku a s největší pravděpodobností to není konečné datum. Ono totiž nejde ani o to, kdy zákon projde legislativním kolečkem, protože koalice bezpochyby svoje prosadí ve sněmovně, Senátu i u prezidenta. Jenže, a s tím se zatím Ministerstvo financí nepochlubilo, ani pak nikdo nezaručí, zda elektronická evidence tržeb začne fungovat v létě, za rok nebo ještě později.

Teprve až bude jasná konečná podoba zákona i s prováděcími směrnicemi, bude totiž možné vypsat výběrové řízení na servis, který tato evidence bude potřebovat. To je při velikosti této zakázky proces nejméně na čtvrt roku. A pozor, jedná se o zakázku v oblasti IT, což je hit veřejných zakázek. Až proběhne celé kolečko s posuzováním nabídek, stačí jediné odvolání neúspěšného kandidáta, k čemuž nepochybně dojde, a do hry vstoupí Úřad na ochranu hospodářské soutěže, a tedy minimálně další půlrok. Následují další odvolání a soudy.

Takže o co vlastně jde? Ještě chvíli na sebe budou politici pokřikovat, až se zjistí, že je to vlastně jedno. Až se totiž jednoho krásného dne ten jeden dotyčný naštve a místo rezignace se vrátí z Hradu od bývalého soudruha prezidenta, tak hned na náměstí nám celou tu naši demokracii zase zruší. A ono to půjde i bez řečí poslanců.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Šikana nebo zákonem povolené omezení podnikání?

Nájemce a provozovatel obchodu s oblečením v nákupním centru si s pronajimatelem v nájemní smlouvě vymínil, že nesmím otevřít jiný obchod ve vzdálenosti 50 km od nákupního centra. Je tento postup pronajímatele oprávněný?

Co dnes může usnadnit podnikání? Aplikace

Lidé, kteří začínali podnikat na začátku 90. let, si dobře pamatují, že s každým platebním příkazem museli dojít do banky anebo vystát frontu na poště, aby zaplatili peníze či si je vyzvedli. Tohle už je opravdu …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru