Novinové články nesmějí lhát. Ani v titulcích

Názor

Novinový titulek býval kdysi něco jako reklamní slogan: měl za úkol přimět čtenáře, aby zhltnul zboží v podobě článku, který následoval. Ještě ke konci minulého století se tak třeba v černé kronice objevovaly headliny, jako „Provaz, který kousal“. Kdo nečetl dál, nedověděl se, že noční chodec v (tehdy) liduprázdné pražské Karlově ulici narazil na jedovatého plaza uprchlého ze soukromého terária, a příliš pozdě litoval pokusu zvednout ten „kus špagátu“ z chodníku.

Novinové články nesmějí lhát. Ilustrační foto: Pixabay

Dnes by titulek zněl spíš nějak jako „Náhodný chodec byl v Praze uštknut jedovatým plazem“, což příliš velkou touhu číst dál nevyvolává. Ze zpravodajského hlediska je to ale vlastně v pořádku, protože víc než titulky dnes většina lidí nečte. Takhle by každý dostal alespoň základní informaci a navíc by si sám na vycházce rozmyslel sbírat kdeco.

Čím zhuštěnější zkratku musí ale dnes titulkáři vytvářet, tím opatrnější by měli být, aby v těch několika slovech skutečně všechno „sedělo“. Stále znovu se ovšem v médiích objevují příklady velmi volného až lehkomyslného přístupu, jako by se na titulkový aparát nevztahoval požadavek novinářské pravdivosti, objektivity a nestrannosti.

Je to zhruba dva roky, co Rada Českého rozhlasu řešila vulgární výroky prezidenta republiky Miloše Zemana v pořadu Hovory z Lán. Protože radní na prezidenta osobně žádnou páku nemají, pokárali za jeho výroky nešťastné rádio, které s nimi mohlo v živém vysílání těžko něco dělat.

Jenže v redakci MF Dnes už se tak těšili, až hlava státu dostane za ucho, že měli dopředu připravený titulek. A nejspíš se jim ho nechtělo měnit. Nenápadný dvoják na čtvrté straně tedy byl otitulkován takto: „Rozhlasová rada: Zeman porušil sprostými slovy zákon“. V textu se ovšem nic takového nedočtete. Rozhlasová rada totiž nic podobného netvrdí. Zákon – a také svůj vlastní etický kodex – podle ní porušil Český rozhlas.

MFD ale tuto praxi neopouští. V pátek 15. července 2016 v rubrice Ekonomika sdělila národu, že „Generali zaplatí pokutu ČNB. Za klamání klientů“. V textu se ovšem dočtete, že ve skutečnosti jde o poněkud opožděný důsledek šetření týkajícího se období 2011-2014, kdy společnost ČP Invest (!), patřící do tehdejšího Generali PPF Holding, společného podniku italského pojišťovacího obra a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, „nedostatečně informovala o výpočtu svých poplatků a konečné ceně produktů“.

Pod jednoslovným označením Generali, které je uvedeno v titulku, si samozřejmě každý představí pojišťovnu, nikoli společnost která „poskytuje služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu“, jak se uvádí na webu www.generali-investments.cz.

Tam se také píše, že „s účinností ke dni 1. 1. 2016 došlo k zápisu fúze sloučením společnosti Generali Investments CEE, a.s. a společnosti ČP INVEST investiční společnost, a.s. do obchodního rejstříku. Od tohoto data nese společnost nové jméno Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.“

Nebylo by tedy divu, kdyby v pojišťovně Generali už teď zasedali právníci a hledali způsob, jak MF Dnes připomenout základní pravidla tvorby novinářských titulků. Třeba se to v redakci konečně naučí.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Jak nasytit lidstvo. Pomůže genetický kód pšenice

Dvěma stovkám vědců z dvaceti zemí světa se po třinácti letech společného výzkumu podařilo rozluštit celý dědičný kód pšenice seté. Na bádání se významnou měrou podíleli také olomoučtí odborníci z Ústavu …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Bytové domy ničí lidé bez kompetence žít ve svobodné společnosti

Rozhovor
V panelácích a činžácích žije většina Čechů. Některá místa jsou pěkná a domy jsou udržované, ale pro řadu lidí jsou noční můrou sousedé. Ti, kteří devastují společné prostory včetně jejich okolí a neplatí poplatky. Jejich vymáhání je marné, byť tyto lidé mají příjmy. Třeba od státu. A zákony pro správu bytových družstev jsou tak složité, že přibývá domů, kde se nenajde nikdo, kdo by to chtěl dělat. O tom všem v …
Rolovat nahoru