bool(false)

Novinové články nesmějí lhát. Ani v titulcích

Názor

Novinový titulek býval kdysi něco jako reklamní slogan: měl za úkol přimět čtenáře, aby zhltnul zboží v podobě článku, který následoval. Ještě ke konci minulého století se tak třeba v černé kronice objevovaly headliny, jako „Provaz, který kousal“. Kdo nečetl dál, nedověděl se, že noční chodec v (tehdy) liduprázdné pražské Karlově ulici narazil na jedovatého plaza uprchlého ze soukromého terária, a příliš pozdě litoval pokusu zvednout ten „kus špagátu“ z chodníku.

Novinové články nesmějí lhát. Ilustrační foto: Pixabay

Dnes by titulek zněl spíš nějak jako „Náhodný chodec byl v Praze uštknut jedovatým plazem“, což příliš velkou touhu číst dál nevyvolává. Ze zpravodajského hlediska je to ale vlastně v pořádku, protože víc než titulky dnes většina lidí nečte. Takhle by každý dostal alespoň základní informaci a navíc by si sám na vycházce rozmyslel sbírat kdeco.

Čím zhuštěnější zkratku musí ale dnes titulkáři vytvářet, tím opatrnější by měli být, aby v těch několika slovech skutečně všechno „sedělo“. Stále znovu se ovšem v médiích objevují příklady velmi volného až lehkomyslného přístupu, jako by se na titulkový aparát nevztahoval požadavek novinářské pravdivosti, objektivity a nestrannosti.

Je to zhruba dva roky, co Rada Českého rozhlasu řešila vulgární výroky prezidenta republiky Miloše Zemana v pořadu Hovory z Lán. Protože radní na prezidenta osobně žádnou páku nemají, pokárali za jeho výroky nešťastné rádio, které s nimi mohlo v živém vysílání těžko něco dělat.

Jenže v redakci MF Dnes už se tak těšili, až hlava státu dostane za ucho, že měli dopředu připravený titulek. A nejspíš se jim ho nechtělo měnit. Nenápadný dvoják na čtvrté straně tedy byl otitulkován takto: „Rozhlasová rada: Zeman porušil sprostými slovy zákon“. V textu se ovšem nic takového nedočtete. Rozhlasová rada totiž nic podobného netvrdí. Zákon – a také svůj vlastní etický kodex – podle ní porušil Český rozhlas.

MFD ale tuto praxi neopouští. V pátek 15. července 2016 v rubrice Ekonomika sdělila národu, že „Generali zaplatí pokutu ČNB. Za klamání klientů“. V textu se ovšem dočtete, že ve skutečnosti jde o poněkud opožděný důsledek šetření týkajícího se období 2011-2014, kdy společnost ČP Invest (!), patřící do tehdejšího Generali PPF Holding, společného podniku italského pojišťovacího obra a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, „nedostatečně informovala o výpočtu svých poplatků a konečné ceně produktů“.

Pod jednoslovným označením Generali, které je uvedeno v titulku, si samozřejmě každý představí pojišťovnu, nikoli společnost která „poskytuje služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu“, jak se uvádí na webu www.generali-investments.cz.

Tam se také píše, že „s účinností ke dni 1. 1. 2016 došlo k zápisu fúze sloučením společnosti Generali Investments CEE, a.s. a společnosti ČP INVEST investiční společnost, a.s. do obchodního rejstříku. Od tohoto data nese společnost nové jméno Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.“

Nebylo by tedy divu, kdyby v pojišťovně Generali už teď zasedali právníci a hledali způsob, jak MF Dnes připomenout základní pravidla tvorby novinářských titulků. Třeba se to v redakci konečně naučí.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Zákaz nezákaz, na vodě pije polovina vodáků

V Česku platí nulová tolerance alkoholu na vodě pod pokutou až 100 000 korun. Přesto je vodácký zážitek pro většinu mužů synonymem pro alkohol, ženy ale naopak na vodě pijí jen výjimečně. Vyplývá to z červnového …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru