Podivný příběh Lottolandu

Názor

Sázková kancelář Lottoland v Česku prostřednictvím internetu nabízí sázky na evropskou loterii Eurojackpot navzdory tomu, že k tomu nemá povolení ministerstva financí, není členem společnosti, jež Eurojackpot provozuje, a dokonce čelí trestnímu oznámení podanému společností Sazka, která je jediným oprávněným provozovatelem Eurojackpotu na našem území. „Lottoland nemá povolení k provozování této loterie ani v žádném jiném státě, který se jí účastní,“ dodává ve svém varování ministerstvo financí.

Lottoland čelí trestnímu oznámení podanému společností Sazka. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Přestože jsou v Česku online loterie nezákonné, nic jim nebrání v tom, aby jejich názvy nezdobily ligové fotbalové dresy, neinzerovaly mimo jiné na stránkách serveru iDnes, který patří do impéria ministra financí Andreje Babiše, či nesponzorovaly naposledy například Velkou cenu motocyklů v Brně, která dokonce ve svém oficiálním názvu nesla jméno v Česku nelegální sázkové kanceláře.

Lottoland ve svém letošním prohlášení uvedl, že Češi u něj prosázejí až 2,7 milionu korun za den. V Česku však neodvedl jedinou korunu na daních. Češi přitom na netu nelegálně prosázejí miliardy. Podle studie mezinárodní auditorské společnosti KPMG uteče takto státu jen na daních zhruba miliarda korun ročně, takže musejí Češi prosázet minimálně dvě miliardy. A to jim hrozí za nelegální sázení pokuta až 10 milionů korun, jak uvedlo na svých stránkách ministerstvo financí.

Gibraltarský Lottoland nabízí dvě modifikace loterie Eurojackpot: Dvojitý jackpot a Číselný štít. Žádnou takovou modifikaci pravidla Eurojackpotu závazná pro všechny zúčastněné země nepovolují, stejně tak jako sloupec zdarma pro zaregistrované nováčky. Upozorňuje na to i Radek Ležatka z ministerstva financí: „Vzhledem k jejich povaze a výši možných výher v číselné loterii Eurojackpot je pravděpodobné, že společnost Lottoland nebude schopna závazky z nich vzniklé plnit.“

I když policie proti Lottolandu zasáhla a zablokovala jeho doménu, vzápětí si firma koupila jinou a pokračuje ve svém pirátství dál. A ještě pohrozila arbitráží proti České republice. A to nebylo jen plácnutí do vody. Evropská komise považuje český zákon o loteriích za diskriminační a v rozporu s evropským právem. Poprvé na nesoulad formálně upozornila v roce 2009, svou výtku opakovala v roce 2013. A tudíž je tu riziko, že pokud nebudeme od příštího roku harmonizovat legislativu s EU, hrozí, že Unie zastaví některé dotace nebo Česku vyměří pokutu v řádech tisíců eur denně.

Ministerstvo financí proto už několik měsíců připravuje zcela nový zákon o hazardu, který má otevřít český trh i společnostem se sídlem v některé ze zemí Unie (řeší nelegály, omezení hracích automatů a daňové sazby atd). Ministr Babiš ale nyní oznámil, že zákon bude mít rok zpoždění a měl by tak platit až od roku 2017. Proto se ve sněmovně objevily dvě jiné novely, které by měly platit již od ledna 2016. Poslanec Jan Volný (ANO) připravil normu, která však jen zvyšuje daně. Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) předložil novelu, jež řeší jak daně, tak harmonizaci s EU a nelegální loterie. O tom, co projde, se bude ve sněmovně rozhodovat v září.

Z pohledu daně platící Sazky je připravovaná velká novela víceméně v pořádku, podobně jako provizorní novela poslance Bartoška. Prezident republiky Miloš Zeman v srpnu navíc ratifikoval zákonnou normu, která nelegálním sázkovým kancelářím zakazuje v Česku inzerovat a sponzorovat. Případ Lottoland ji ale dál irituje.

Sazka kritizuje laxní přístup policie k jejímu trestnímu oznámení na nelegální podnikání Lottolandu a veřejně se od aktivit společnosti Lottoland distancovala. „Případné stížnosti na nevyplacené výhry uplatňujte u subjektu, se kterým jste svoji sázku uzavřeli,“ varuje ve svém nejnovějším prohlášení. „V České republice je možné legálně sázet Eurojackpot pouze prostřednictvím terminálů Sazky a jen u takto uzavřených sázek pak Sazka garantuje výplatu výher,“ připomíná Sazka.

Prohlášení má zřejmě připomenout poslancům, o čem budou v rámci loterijních novel rokovat.

  1. Rozumí někdo v tom českém státe jedná věci. Že proti šanci na výhru jackpotu která je 0.0000000001 se dá pojistit jako na jakoukoliv jinou škodu. Tzn. Pokud se komukoliv na Lottolandu podaří vyhrát Jackpot, tak tato výhra a její výplata je kryta pojišťovnou jako kterýkoliv jiná “škoda”. Pokud mám továrnu na výrobu letadel Boeing v hodnotě 20 miliard Kč a platím si pojistku proti zemětřesení a dalším živlům u pojišťovny kde je šance na zemětřesení 0.0000000001 a přesto se tam zem otřesa a továrnu to srovná se zemí, tak mi pojistovna vyplatí 20 miliard Kč. Takze uz je to vsem konecne jasné?

    • Souhlasím s Petrem, nehledě na to, že sice český zákon takovéto sázení zakazuje, ale to že je v rozporu s evropským zákonem se nikde nepíše. Ve všech zemích EU jde normálně sázet online, akorát u nás Sazka zaspala trochu dobu, tak se to snaží překrýt pomlouváním Lottolandu.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Moneta Money Bank koupila v Česku Wüstenrot

Zástupci Moneta Money Bank a německého koncernu Wüstenrot & Württembergische AG dnes podepsali smlouvu o koupi 100 % akcií stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot. Transakce by měla být vypořádána …

Trei staví v Česku už šestý retail park

Společnost Trei (Trei Real Estate GmbH), projektový developer a vlastník rezidenčních a maloobchodních nemovitostí s působností po celé Evropě, staví v České republice pod značkou Vendo Park již šestý retail park. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru