Proč zákaz kouření neplatí pro prezidenta?

Polemika a vášně okolo nového protikuřáckého zákona zastínily to, že již předcházející zákony omezující kouření mají již čtvrtý rok jednoho vytrvalého porušovatele. Je jím prezident České republiky. Jak vůbec stát, který není schopen prosadit dodržování zákona, navíc tak viditelným způsobem, může ukládat lidem další zákazy ve stejné oblasti? Nejdřív zajistěte, že všichni kuřáci budou respektovat původní zákony a teprve pak se bavte o nějakém zpřísňování! Jinak to nemá smysl.

Zemanovi za porušení zákona nehrozí nic. Je tady někdo, komu to připadá v pořádku? Foto: parlamentnilisty.cz

Protikuřácké zákony samozřejmě nejsou nějakou zásadní státotvornou normou. Tak proč takový povyk kvůli jednomu člověku? Protože jde o zákon. A zákony mají v demokratické zemi platit pro všechny stejně. Dovedete si představit, že by britská královna požádala o popelník při návštěvě veřejnoprávní televize, jako to v roce 2013 udělal Miloš Zeman?

Výsledky nedávné ankety na portálu FAEI.cz

Jeho nedodržování zákazů kouření je o to pokrytečtější, že v sobě nenalezl dost odvahy k tomu, aby vůči protikuřácké legislativě nějak veřejně vystoupil. Nejnovější zákon, který platí od konce května, podepsal bez odporu se zdůvodněním, že jako kuřák je ve střetu zájmů. Kdyby zákon odmítl podepsat a poslanci by jeho veto museli přehlasovat, měl by pro své okázalé kouření na místech, kde je to zakázané, alespoň nějaké ospravedlnění. „Já s tím zákonem nesouhlasím, nepodepsal jsem ho, a proto ho soustavně porušuji. A také za to nesu důsledky.“

Na tom, že porušuje platný zákon, by to nic neměnilo. Ani by to nesnížilo nepřijatelnost toho, že prezident vůbec nějaké zákony porušuje. Ale jeho postoj by byl alespoň dlouhodobě neměnný a měl by za sebou aktivní odpor proti jeho přijetí. A přijetí důsledků, tedy placení pokut, případně respektování toho, že je po zapálení si z nekuřáckých prostor vykázán, by jasně ukázalo, že pro něj platí stejná pravidla, jako pro všechny ostatní v této zemi.

Zemanovi za porušení zákona nehrozí nic. Je tady někdo, komu to připadá v pořádku?

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB