bool(false)

KOMENTÁŘ: Riziko podnikání. Mladým se do něho prý moc nechce, mohou si vybírat

Názor

Asociace malých a středních podniků se ptala mezi 600 studenty, zda si raději najdou zaměstnání nebo začnou podnikat. V závěru průzkumu tvrdí, že 80 procent dává přednost jistotě zaměstnaneckého vztahu. Jenže...

Podle průzkumu 80 procent mladých dává přednost jistotě zaměstnaneckého vztahu před podnikáním. Foto: Pixabay

Na druhou stranu ale zase nedávno vyšly jiné zasvěcené zprávy, že mladí lidé raději mají živnost nebo firmu, a i proto, že chybí pracovníci ve velkých společnostech. Čert se v těch výzkumech vyznej, mnohdy jsou zkrátka jen o tom, že si někdo na nich chce přihřát svoji polívčičku. Každopádně lidi si dnes mohou vybírat, i díky sdílené ekonomice. Práce je hlavně ve městech dost.

Jisté také je, že trh práce se rychle mění. Robotizuje se. A i dělník-operátor, aby měl už znalosti na úrovni vyšší odborné školy.

„Digitalizace a automatizace v současné době v Česku podle OECD ohrožuje 45 procent pracovních míst. Studie ministerstva práce a sociálních věcí uvádí, že v důsledku robotizace v příštích dvou letech zanikne zhruba desetina pracovních míst, tedy přes 400 tisíc pozic,“ připomíná ve své zprávě poradenská společnost BDO.

Trh práce a podnikání začíná také ovlivňovat tzv. sdílená ekonomika. Z výzkumu think-tanku Centre for European Policy Studies vyplývá, že na webech, které zprostředkovávají nabídku a poptávku na sdíleném trhu práce, vyhledává 44 % dotázaných. Aktivně na nich nabízí své služby 22 %, nejaktivnější jsou v tomto Britové. Z britského průzkumu také vyplývá, že většina nabízejících jsou mladí lidé, polovina z nich je mladší 35 let.

Zajímavostí je, že například řidiči Uberu jsou v porovnání s jejich kolegy taxikáři vzdělanější, až 19 % z nich má ve Velké Británii vysokoškolský diplom.

„Lidé na sdílenou ekonomiku začínají nahlížet jako na možný zdroj obživy. V budoucnu to trh práce určitě pozmění,“ říká Stanislav Koukal, šéf českého start-upu Robeeto, který nabízí zprostředkování práce na sdíleném trhu.

Podle průzkumu britské Hertfordshirské univerzity se přes některou službu sdílené ekonomiky pokoušelo najít práci 21 procent dotázaných. Uspělo 11 procent z nich, což představuje téměř pět milionů pracujících. Celý svůj příjem tímto způsobem získává pět procent z nich, pro většinu jde o přivýdělek.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Opening

Levné byty došly již i v Brně

Za první čtvrtletí letošního roku se v Brně prodalo jen 88 nových bytů, zájem byl především o dispozici 1+kk. Lidé vykoupili skoro všechny cenově dostupné byty v novostavbách a na trhu tak zůstávají jen ty dražší, …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru