S kanonem na vrabce

Názor

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek měl v pátek životní formu. Na pořad poslanecké schůze přišel návrh zákona o zavedení elektronické evidence tržeb (EET), což mu dalo možnost předvést televizním kamerám svou letos nejlepší show. Víc než 34 hlasů se mu však získat nepodařilo, a tak norma hladce proklouzla do druhého čtení.

Registrační pokladna. Ilustrační foto: FAEI.cz

Kalouska rozjařil hned na počátku víc než šestihodinové debaty ministr financí Andrej Babiš, když přinesl k řečnickému pultu dva transparenty – kopie účtenek z EET v nadživotní velikosti, což jak poznamenala stenografka ve svém záznamu, způsobilo veselost v sále. Kalousek ale byl připraven. Nedlouho poté přilepil na řečnický pult plakátek, kde byl ministr Babiš vyobrazen jako žena s válečkem v ruce. Pod obrázkem pak nápis: „Tvoje žena neví, kolik piv tu vypiješ. Andrej ÁNO. Díky elektronické evidenci tržeb.“

Neverbální komunikaci ale předčila verbální. Kalousek vylíčil Česko, jako zaostalou zemi s nefunkčním vysokorychlostním internetem zneužívající on-line informace k digitální formě udávání. Jeho spolustraník František Laudát dokonce přednesl návod na vykrádání dat po vzoru zpravodajských služeb USA, jak sám dodal.

Sama technologie přenosu dat EET byla tématem i pro další oponenty. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura doslova řekl: „Paragraf Zvonokosy. Vláda navrhuje, aby z režimu elektronické evidence tržeb bylo vyjmuto provozování veřejných toalet. Ten důvod je, že uvalení režimu evidence tržeb by mohlo reálně způsobit snížení nabídky služeb v rámci uvedeného typu podnikání. Ale když uvalíme EET na ostatní vybrané typy služeb, tak nehrozí snížení nabídky. A protože v poslední době je populární fotografování na veřejných záchodcích, tak bychom možná mohli uvažovat o výjimce z EET i pro ty, kteří pořizují fotografie na veřejných záchodcích v rámci nových a moderních živností.“

Podobné argumentační ekvilibristice poslance ODS Martina Novotného neodolal Ivan Pilný (ANO): „Slyšel jsem tady poslance Novotného, který možná na stanovém výletu zašel buď do restaurace, nebo do prodejny, to už se nepamatuji, a tam mu spočítali tržbu na solární kalkulačce. On se pak tři čtvrtě hodiny pokoušel propojit tuto solární kalkulačku s internetem. Pokud v této činnosti pokračuje, tak bych mu prostřednictvím pana předsedajícího doporučil, aby si dal nějaký kurz základní počítačové gramotnosti.“

Dalšími z 12 zásadních Kalouskových důvodů, proč by „každá příčetná sněmovna měla zamítnout EET“, jsou náklady státní správy, jež vyčíslil na 10 miliard (podle Babiše 2,5 miliardy za 5 let). Kalousek by za 10 miliard postavil buď 5 okresních nemocnic, nebo 20 škol, případně 70 školek. Ale nepostaví, protože navíc dojde k hlubokému propadu výběru DPH zčásti přelivem do šedé zóny a zčásti krachy tisíců živnostníků, kteří nemají peníze na registrační pokladny či na internetové připojení.

„Pan poslanec Kalousek se staví jako vlajkonoš toho, kdo bude bránit drobné živnostníky a OSVČ,“ oponoval Pilný. „Já jsem byl OSVČ od roku 1990. V lednu 2013 jsem se postavil do poměrně značné fronty lidí, kteří zastavovali anebo pozastavovali své podnikání, protože jsem si spočetl, že opatření bývalého ministra financí Kalouska mě budou stát na daních 60 tisíc. Takže pokud se někdo takový postaví do tažení ve prospěch živnostníků, tak si říkám, že možná sedláci u Chlumce dopadli trošku lépe.“

Jaké obtíže čekají v případě zavedení EET maloobchodníky, líčil Radim Fiala (nezařazený): „Co se stane, když si dítě před školou půjde koupit rohlík a dojde papír?“ Mezi podobné výkřiky lze zařadit i označení EET za zbraň hromadného ničení od Radima Holečka (ODS) či budování socialistického státu s oligarchickými prvky a likvidaci drobných a středních podnikatelů jako třídy od Adolfa Beznosky (ODS) nebo o útok na svobodu od předsedy jejich klubu Zbyňka Stanjury.

Velké téma debaty však bylo, kdo vlastně nejvíc okrádá stát. Podle Kalouska krácení tržeb v maloobchodě tvoří 5 % daňových úniků, podle zdrojů Karla Fiedlera (Úsvit) je to 7 % a 40 % daňových úniků připadá na střední a velké firmy, takže „honíme blechy v kožichu medvěda“. Podle Kalouska jsou největší daňové podvody ve stavebnictví a v dopravě, maloobchod je až na třetím místě. Nebudou tak postiženi stavebníci, zámečníci, pokrývači nebo autodopravci, čímž nedojde k narovnání podnikatelského prostředí, nýbrž k jeho ještě většímu pokřivení.

„Pan Havlíček z Klatov, když zatajil klobásu, připravil státní rozpočet o 7,60 Kč. Pan Babiš jenom na biopalivech chce okrást veřejné rozpočty o 5 miliard a jenom v případě Synthesie Pardubice okrádá veřejné rozpočty o dalších 5 miliard. Vzhledem k tomu, že má dalších dvě stě firem, můžete násobit, sčítat a spekulovat. Konec konců ve druhém a třetím čtení se toho dočkáme. Já opravdu dávám za cíl, vzhledem k tomu, že si myslím, že šestiletá praxe ministra financí mě k tomu do značné míry opravňuje, já si tady opravdu dávám za cíl během druhého a třetího čtení seznámit sněmovnu s daňovou a platební morálkou oligarchy Babiše,“ prohlásil Kalousek.

Babiš: „Pan ministr Kalousek chtěl s Romanem ukrást 100 miliard přes tu velkou ekologickou zakázku. To každý ví. Takže, prosím vás, bavte se k věci a přestaňte zase lhát.“ Z bulvární přestřelky o lupičích a zlodějích vyjímáme několik šťavnatých citací:

Babiš: „Takovou firmu, jako pan Kalousek má s Hávou v Rakousku, ve Švýcarsku, tam, kde nakradl ty miliardy.“

Kalousek: „Nejvíc toho tady rozkradl pan Babiš. A protože tady toho nejvíce rozkradl, se těmi kmotry, v té zoufalé, šílené situaci, která opravdu byla tak děsivá, těch 25 let zpátky, tady byla jenom spálená země a ten nešťastný Babiš opravdu jen tak tak se stal miliardářem… Já ho znám 25 let. Já 25 let vím, že lže a krade.“

Babiš: „Pan Kalousek zadlužil tuto zemi dluhem 670 miliard korun. 670 miliard korun za svého působení. Na to je blok/blog oficiální. Já jsem ve svém úřadě naopak snížil dluh České republiky o 20,3 miliardy korun. Snížil! Takže nechť si občané porovnají, kdo co dělá. A i ty daně vybírám. Minulý rok jsem vybral o 30 miliard víc daní.“

Kalousek: „Takže pokud krade kamarád pana poslance Šarapatky tak jako kdysi diplomat Šarapatka v Alžíru, tak to jsou výjimky ze systému. V rámci systému má patřit stejný přístup ke všem, to znamená, pokud elektronická evidence tržeb se má na někoho vztahovat, tak na všechny anebo na nikoho. Vy tady pořád razíte, že se to má vztahovat pouze na sektor, který zajímá Babiše, a říkáte tomu narovnání podnikatelského prostředí. Ne, je to deformace podnikatelského prostředí a je to stejně křivé jako Šarapatka.“

Babiš: „Kdybych 20 let tady žvanil jak Kalousek, tak bych samozřejmě mluvil líp.“

Po prohraném hlasování pak Kalousek exhibici zakončil slovy: „Na místě ministra financí sedí pijavice.“ Když byl požádán předsedkyní sněmovny Jaroslavou Jermanovou o slovní zdrženlivost, opravil se: „Promiňte, klíště“.

Podle Stanjury nebyla diskuse ve sněmovně zbytečná.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.