Smůla, zrada, nebo drolení impéria?

Názor

Prohrát hlasování ve sněmovně o tři hlasy, to může vypadat jako smůla. Prohrát o tři hlasy při projednávání koalicí dlouho a bolestivě připravovaného zákona, když se navíc poslanci nejsilnějšího partnera zdrží hlasování, to už zavádí zradou. Alespoň v očích Andreje Babiše, který krátce po pátečním hlasování o novele zákona o pojišťovnictví už ve sněmovně vyjádřil pochyby o dalším fungování koalice.

Bohuslav Sobotka (vlevo), Andrej Babiš. Reprofoto: Lidovky.cz

Zdá se, že novelu zmíněného zákona byl vládnoucím stranám čert dlužen. Už v létě způsobil první vážnější koaliční krizi při známém sporu Andrej Babiš – Ladislav Šincl. Šlo především o připravované zastropování provizí zprostředkovatelů pojištění a při té příležitosti se kromě jiného ukázalo, že ministrovi financí leží provize na srdci především proto, že jeho bratr provozuje na Slovensku pojišťovací byznys, který právě v té době mínil přenést i do Čech, a znění novely se mu takříkajíc nehodilo do krámu.

Nakonec všechno tak trošku vyšumělo. Poslanec Šincl připravil s ministerstvem financí kompromisní návrh, kde zastropování provizí změnil na jejich vyplácení v průběhu pěti let místo ve dvou. Andrej Babiš mohl argumentovat, že taková podoba zákona musí projít už jen proto, aby Česká republika nedostala pokutu od Evropské komise. A pokud lze věřit kuloárním spekulacím, tak toto řešení zachránilo i post premiéra pro Bohuslava Sobotku, protože jeho partner Babiš mu dal vybrat – buď kompromis v provizích, nebo konec vlády.

Přišel den rozhodnutí a tři hlasy chyběly. Ono je nakonec vlastně jedno, při jaké příležitosti se tak stalo. Že to bylo při projednání tohoto zákona, je dokonce až paradoxem, protože i opozice uznává, že s provizemi u životního pojištění je nutné něco udělat, protože jsou nehorázně vysoké, takže ani ona vlastně proti nebyla a jen se bavila hádkou v koalici. A nikdo nepochybuje o tom, že po projednání ve vládě už poslanci tuto novelu pustí do světa v poklidu.

Nešlo totiž o provize, ale zkoušku síly. Opravdu je Andrej Babiš takový buldozer, který převálcuje všechno? V průběhu týdne dostal citelnou ťafku na pražském magistrátu, kdy se skřípěním zubů povolil vyjednávání o koalici s TOP 09, aby mu „topkaři“ obratem sdělili, že oni s hnutím ANO jednat nebudou. A nyní prohra ve sněmovně, kde má koalice jinak pohodnou většinu.

Co bude dál? Předčasné volby jsou nejméně pravděpodobná varianta, protože Babišovi by sice patrně přinesly místo premiéra, ale také obtížné hledání koaličních partnerů. Na předčasných volbách v podstatě nikdo zájem nemá, zvláště když jsou příští rok volby krajské a senátní a najít osobnosti na alespoň tyto kandidátky je velký problém nejen pro ANO. Následovat bude nepochybně větší tlak Andreje Babiše na premiéra Sobotku a další zhoustnutí atmosféry. Také lze očekávat akcentování jiných témat (z tohoto pohledu terorismus či imigranti spadli z nebe – či spíš pekla), které odvedou pozornost veřejnosti od vztahů mezi domácí politiky směrem k zahraničí. Přinejhorším stačí zavřít na pár hodin nějakého bývalého politika a prohledat mu byt, a zase bude o čem psát. Ale dřív nebo později dojde ke třetí porážce Andreje Babiše, mnohem citelnější.

Snad není jen přání otcem myšlenky, ale minulý týden minimálně naznačil, jak se politický Agrofert Babišovi drolí. A nic na tom nezmění ani to, že vůdce kraluje žebříčkům popularity a preferencí. Sám však všechny pravomoci a rozhodnutí neobsáhne, i když by nepochybně rád, a musí se spolehnout na spolupracovníky, které před minulými volbami sehnal během pár měsíců, kde se dalo, a vytáhl nahoru. A propustit je nemůže, jsou zvolení a stále více samostatní. To je teď jeho největší slabina. Nabízí se srovnání s Vítem Bártou, který si na podobném principy a stejným cílem před časem vybudoval Věci veřejné a udělal jedinou chybu, že si totiž nekoupil média, a ta jej potopila. Andrej Babiš se poučil, média si nakoupil a hodně věcí mu prochází. Zatím, a proto jeho konec bude pomalejší. A nakonec jej nepotopí média, ale velikost jeho vlastního politického impéria. Nebude v historii zdaleka první.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Co všechno zapomínají lidé v taxících?

Jistě všichni dobře znáte ten pocit hrůzy, když někde zapomenete mobil, oblíbenou kabelku, nebo jiné životně důležité předměty. Stejnou situaci zažívají každý den tisíce uživatelů Uberu a některé nálezy řidičů …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.