Teplý leden hnal stavebnictví vzhůru, bytová výstavba v Praze ale stále hledá své dno

Názor

Teplotně příznivý leden letos pomáhal stavařům, stavební produkce totiž v prvním měsíci letošního roku vzrostla meziročně o 33,6 procenta. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl letošní leden čtvrtým nejteplejším od roku 1961, zatímco ten loňský byl teplotně podprůměrný. Proto ten velký rozdíl. České stavebnictví tak do letošního roku vstoupilo pozitivně a může navázat na loňský celoroční růst o 2,1 %.

Vše nasvědčuje tomu, že stavebnictví letos čeká dobrý rok, myslí si šéf společnosti Ekospol Evžen Korec. Foto: FAEI.cz

Leden je z pohledu stavařů dlouhodobě nejslabším měsícem, na celoroční stavební produkci se podílí pouhými čtyřmi procenty. Pro celý sektor, který je významným zaměstnavatelem a výrazně se podílí na HDP, by bylo jen dobře, kdyby tento pozitivní vývoj pokračoval i v dalších měsících.

Vše nasvědčuje tomu, že stavebnictví letos čeká dobrý rok. Na podzim budou komunální volby, které jsou vždy předznamenány horečným dokončováním nejrůznějších staveb. Více investovat do dopravní infrastruktury chce letos také stát, což se začíná projevovat v rostoucím množství silničních i železničních uzavírek.

Jednou z mála oblastí stavebnictví, které se stále nedaří, je bytová výstavba. Hlavně Praha, která byla dlouhá léta tahounem rezidenčního stavitelství, definitivně přišla o svou pozici. V bytových domech se na území hlavního města začalo v lednu stavět pouhých 36 bytů, což v porovnání s ostatními kraji stačí až na páté místo. S obrovským náskokem je první Středočeský kraj, kde se v prvním měsíci letošního roku začaly v bytových domech stavět 133 byty. Pokud připočteme zahájenou výstavbu dalších 332 bytů v rodinných domech, je první místo středních Čech jasné.

Zvýrazňuje se tak trend přesunu bytové výstavby za hranice Prahy, protože prosadit stavbu bytového domu v hlavním městě začíná být složitější, než rozetnout gordický uzel. Pokud bude současný trend nepovolování staveb v Praze pokračovat, tak je otázkou, kde budou její obyvatelé v blízké budoucnosti bydlet. Všechny zájemce o práci a bydlení v hlavním městě totiž Středočeský kraj uspokojit nedokáže. Trend přesunu do okolních obcí přitom s sebou nese zvýšené nároky na dopravu, protože lidé budou muset více dojíždět, a to nejen do práce. Praha na tom jedině prodělá. Je proto nejvyšší čas odblokovat novou výstavbu a šlápnout na plyn. Jinak Prahu už brzy čeká obrovský kolaps.

 Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB