Ilustrační kolážzdroj: FAEI.cz

KOMENTÁŘ: Tisíce podnikatelů nestihnou EET. Budou sankce?

Pokud lze soudit na základě konkrétních zkušeností, je dost pravděpodobné, že termín pro nástup první fáze elektronické evidence tržeb (EET) nestihne celá řada podnikatelů či firem. Doba potřebná k vystavení potřebných certifikátů se liší podle místa působiště konkrétního finančního úřadu.

Někde lze vše vyřešit při osobní návštěvě na počkání. Při použití elektronického formuláře na portálu daňové správy by měly údaje dorazit do tří dnů, ale je k tomu nutná datová schránka. Objevují se ale také hlasy, podle kterých trvalo vystavení certifikátů až měsíc. Jisté je, že s blížícím se 1. prosincem a následně s termínem druhé vlny, se bude nápor zvětšovat. Lze si jen těžko představit, že finanční úřady budou mít kapacitu na to, aby vyhověly všem, kdo budou podklady pro EET chtít vyřídit osobně na poslední chvíli.

Pokud si daňový poplatník před termínem „své vlny“ stihne alespoň zažádat o přístupové údaje do webové aplikace EET, měla by být dle našeho názoru hrozba sankcí minimální. Daňová správa by těžko obhájila přiměřenost uložení sankcí v situaci, kdy lidé nemohou aplikovat EET, protože čekají na své přihlašovací údaje. Zákon ostatně ani výslovně neuvádí, že musí být žádost o přístupové údaje podána s dostatečně velkým předstihem.

Toleranci přitom nebude vyžadovat jen včasný vstup do systému EET, ale také počáteční potíže s ovládáním nejrůznějších zařízení, které si kvůli tomu lidé pořídili. Technické problémy i problémy s nezkušenou obsluhou mohou nastat u pokladen, tiskáren, ale také u internetového připojení. A to nehovoříme o možnosti, že celá platforma zřízená finanční správou nebude fungovat tak spolehlivě, jak je nyní slibováno. Existuje tedy příliš mnoho věcí, které se mohou „pokazit“. Parkinsonovy zákony hovoří jasně.

Finanční správě nejspíš nezbude jiná možnost, než aby byla nějaká úvodní tolerance nastavena. Tím spíše, že se blíží volby. Ostatně deklarované cíle EET jsou dlouhodobé. Pro finanční správu je z praktického pohledu málo podstatné, jestli někdo začne o něco později, než by měl. Na rozdíl od kontrolního hlášení tady nebude probíhat žádné párování údajů od více respondentů, takže individuální prohřešky nemohou narušit samotný systém EET.

Vlastimil Sojka

Autor je daňový poradce a jednatel společnosti KODAP
(Redakčně upraveno)


Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *