Americký deník The Wall Street Journal zveřejnil minulý týden článek pod titulkem „Visa vede válku o platby v hotovost v restauracích“ (Visa Takes War on Cash to Restaurants), veřejnoprávní Česká tisková kancelář (ČTK) ale obsah článku převzala s umírněnějším titulkem: „Visa přispěje obchodům v USA, když přestanou přijímat hotovost“.
A přesně o to tu jde. Včetně důvěry v mainstreamová média. Lídr karetních transakcí v Spojených státech (vloni 59 %) se nijak netají tím, že hotovost je jeho největším konkurentem, kterého je třeba vytlačit z trhu. „Prostředkem číslo jedna“ pro další růst firmy je pro jejího šéfa, Ala Kellyho, konverze šeků a hotovosti na digitální a elektronické platby.
Konkurenční Mastercard má na trhu karetních transakcí v USA 25% podíl, ale Američané zatím stále s přehledem platí nejvíce v hotovosti. To potvrzují i údaje americké centrální banky (Fed), že peníze figurují ve třetině všech spotřebitelských transakcí.
Takže, jak se zbavit bankovek? Pro začátek nabídnout 50 maloobchodníkům včetně restaurací částku deset tisíc dolarů (přibližně 230 tisíc Kč) za to, že přestanou přijímat platby v hotovosti a budou akceptovat jen platby debetními a kreditními kartami či prostřednictvím mobilů.
Visa slíbila, že uvedenou částku poskytne na pokrytí nákladů na modernizaci platební technologie a marketing té restauraci nebo obchodu s potravinami, který přislíbí, že „nastoupí bezhotovostní cestu“. E-shopů se nabídka, o niž se bude možné přihlásit v srpnu, netýká.
Napadá mne, kolik procent z každé uskutečněné transakce Visa strhává tuzemským obchodníkům, u nichž nakupujeme. A také se mi vybavuje, že v řadě filmů americké provenience platební karty prohrávají, protože výběry a platby z nich lze – na rozdíl od hotovosti – sledovat.
Například v nejnovějším filmu Jack Reacher padla před ubytováním v hotelu otázka: Berete hotovost? Hlavní hrdina (v podání Toma Cruise) žádnou kreditku rozhodně po kapsách nenosí, vždy z nich vytáhne jen zmačkané bankovky. Je si totiž moc dobře vědom toho, jakou cenu má jeho svoboda a to, že nikdo nemůže zneužít či využít přesnou lokaci jeho platby kartou anebo výběru z ní.
Otázkou je, zda si tohle při platbou kartou, ať jde o Visu či její karetní konkurenci, uvědomujeme. Anebo zda se dobrovolně vzdáváme karetní lobby, jako to mají v úmyslu některé skandinávské státy, které ruší bankomaty a přestaly razit nové mince.
a je to, Velký Bratr už nás drží v hrsti, jsme jen a jen otroci
Jde vidět jak se velké korporace a banky snaží dosáhnout absolutní kontroly to se v žádným případě nesmí stát
Měli by přezkoumat, zda nemá monopol. A případně uložit pokutu, co nařídit soudní rozdělení firmy.