Z „kauzy Šincl“ by se mohla stát Babišgate

Názor

S novelou zákona o pojišťovnictví asi vážně bude něco špatně. Šéfové vládní koalice se totiž dnes na návrh lidovců dohodli, že ji stáhnou z projednávání ve Sněmovně. Definitivně o tom rozhodnuto ještě není, ale je pravděpodobné, že o tom vláda rozhodne už příští týden.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Reprofoto: TI

Paradoxní na tom je, že krátce předtím se novela projednávala v parlamentním výboru a že k pozměňovacím návrhům poslance Šincla (ČSSD) nebylo přijato žádné stanovisko. Sněmovní tisk byl tak postoupen ze závěrečného třetího čtení a je připraven k závěrečnému hlasování.

Angažování lidovců naznačuje, že roztržka mezi sociálními demokraty, jejichž poslanec Ladislav Šincl předložil pozměňovací návrh, který měl zamezit systémovému problému tzv. přepojišťování u životních pojistek, způsobila v koalici mnohem větší problém, než jak hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem a premiér Sobotka byli ochotni veřejně připustit.

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem, které je momentálně oslabeno o dva náměstky (jichž se ministr v krátkém sledu zbavil), chce teď předložit nový návrh novely zákona o pojišťovnictví. Když ministr financí přišel před pár dny s „protinávrhem“ k pozměňovacím návrhům poslance Šincla, úplně zapadlo to podstatné – a sice že ministrova aktivita se týkala jiné, než aktuálně projednávané novely – totiž novelizace zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, který ale nyní není ve hře.

Média se v souvislosti s novelou stala bitevním polem mezi zastánci a odpůrci regulace pojistek. Dříve nebo později k ní dojde, směřuje k tomu celá Evropská unie a Česká republika je v tomto ohledu zatím na chvostu.

Také povinnost makléře informovat o výši své provize už dnes platí anebo vstupuje v platnost v podstatě ve všech vyspělých evropských zemích. A většina Čechů, jak se zdá, ještě před pár týdny vůbec netušila, že jejich pojišťovací poradce jako svou odměnu za uloveného klienta získá až celou výši vkladů za první dva roky trvání nově sjednané životní pojistky.

Pokud budoucí novela z dílny ministerstva financí nebude obsahovat regulaci maximálních příjmů provizních makléřů a nepůjde ve stopách vyspělých evropských zemí (a můžeme mezi ně v tomto směru počítat i Slovensko, kde už v roce 2012 centrální banka rozhodla, že u každého finančního produktu musí být jasně uveden celkový náklad na zprostředkování), pak by se snadno z nynější „kauzy Šincl“ mohla stát Babišgate. Pan ministr financí a jeho firmy jsou v pojišťovnictví ve střetu zájmů, kam se jen člověk podívá.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Prsa, zadek i spermie. Pojišťovací bizarnosti celebrit

Doba nás tlačí do módních trendů. Jednou jsou to rachitické vychrtliny, jindy krev a mlíko. A tak často sáhneme do peněženky a vylepšujeme matku přírodu. Estetická medicína je jednou stranou mince. Druhou je jak si …

S mobilem v ruce bourají nejčastěji vysokoškoláci

Velká část řidičů zákaz používání mobilních zařízení během jízdy zcela ignoruje. Telefonátu v autě se vzdá pouze necelá třetina vysokoškolsky vzdělaných řidičů, zbytek jich běžně telefonuje. Větší sklon k používání …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru