Z „kauzy Šincl“ by se mohla stát Babišgate

Názor

S novelou zákona o pojišťovnictví asi vážně bude něco špatně. Šéfové vládní koalice se totiž dnes na návrh lidovců dohodli, že ji stáhnou z projednávání ve Sněmovně. Definitivně o tom rozhodnuto ještě není, ale je pravděpodobné, že o tom vláda rozhodne už příští týden.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Reprofoto: TI

Paradoxní na tom je, že krátce předtím se novela projednávala v parlamentním výboru a že k pozměňovacím návrhům poslance Šincla (ČSSD) nebylo přijato žádné stanovisko. Sněmovní tisk byl tak postoupen ze závěrečného třetího čtení a je připraven k závěrečnému hlasování.

Angažování lidovců naznačuje, že roztržka mezi sociálními demokraty, jejichž poslanec Ladislav Šincl předložil pozměňovací návrh, který měl zamezit systémovému problému tzv. přepojišťování u životních pojistek, způsobila v koalici mnohem větší problém, než jak hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem a premiér Sobotka byli ochotni veřejně připustit.

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem, které je momentálně oslabeno o dva náměstky (jichž se ministr v krátkém sledu zbavil), chce teď předložit nový návrh novely zákona o pojišťovnictví. Když ministr financí přišel před pár dny s „protinávrhem“ k pozměňovacím návrhům poslance Šincla, úplně zapadlo to podstatné – a sice že ministrova aktivita se týkala jiné, než aktuálně projednávané novely – totiž novelizace zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, který ale nyní není ve hře.

Média se v souvislosti s novelou stala bitevním polem mezi zastánci a odpůrci regulace pojistek. Dříve nebo později k ní dojde, směřuje k tomu celá Evropská unie a Česká republika je v tomto ohledu zatím na chvostu.

Také povinnost makléře informovat o výši své provize už dnes platí anebo vstupuje v platnost v podstatě ve všech vyspělých evropských zemích. A většina Čechů, jak se zdá, ještě před pár týdny vůbec netušila, že jejich pojišťovací poradce jako svou odměnu za uloveného klienta získá až celou výši vkladů za první dva roky trvání nově sjednané životní pojistky.

Pokud budoucí novela z dílny ministerstva financí nebude obsahovat regulaci maximálních příjmů provizních makléřů a nepůjde ve stopách vyspělých evropských zemí (a můžeme mezi ně v tomto směru počítat i Slovensko, kde už v roce 2012 centrální banka rozhodla, že u každého finančního produktu musí být jasně uveden celkový náklad na zprostředkování), pak by se snadno z nynější „kauzy Šincl“ mohla stát Babišgate. Pan ministr financí a jeho firmy jsou v pojišťovnictví ve střetu zájmů, kam se jen člověk podívá.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru