Komoditní výhled na 2. čtvrtletí 2023 (2.): Komodity zažívají fragmentaci

Před druhým čtvrtletím vykazuje většina komoditních sektorů meziroční propad. Příčinou nejsou jen obavy o hospodářský růst, ale i výrazné posílení, které loni touto dobou vyvolala ruská invaze na Ukrajinu.
Ruská ropa a palivové produkty vyvážené přes Balt obvykle do Rotterdamu si teď musí najít kupce podstatně dál. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejhůř jsou zasaženy sektory se značnou závislostí na růstu a poptávce, jako energetika a průmyslové kovy. Ty v současnosti vykazují meziroční propad zhruba o 25 procent. Zemědělský sektor se propadl o šest procent, hlavně kvůli prudkému zlevnění pšenice a bavlny, zatímco drahé kovy po březnových zmatcích našly podporu a dnes se obchodují na stejné hladině jako před rokem.

Výsledkem je uvolnění napětí na trzích, které bylo loni dosti citelné a které pomohlo investorům dosáhnout značných zisků. Dlouhodobý vzestupný potenciál komodit nikam nezmizel, ale dál trvá.

Příčinami jsou klesající nabídka několika klíčových komodit způsobená nedostatkem investic (ještě umocněným současnou bankovní krizí, pozn. aut.), postupné zotavování Číny, celosvětová politická podpora energetické transformace, obnova infrastruktury a rizika spojená s čím dál nepředvídatelnějším počasím.

Jelikož jednoznačné řešení ukrajinské války není na dohled, dochází na komoditních trzích k fragmentaci, která je i tématem těchto čtvrtletních výhledů.

Patrně nejnaléhavěji je cítit v energetice, kde sankce proti Rusku vytvořily energetický trh o dvou nebo snad dokonce třech vrstvách, což vede k zásadní změně světových přepravních tras.

Delší lodní trasy a delší doba strávená na moři s sebou přináší tlak na zvyšování přepravních kapacit a nákladů. Například ruská ropa a palivové produkty vyvážené přes Balt obvykle do Rotterdamu si teď musí najít kupce podstatně dál – na Středním východě, v Indii, v Číně a dokonce v Jižní Americe.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB