Komoditní výhled na 2. čtvrtletí 2023 (5.): Ropa mezi slabostí rozvinutých a silou rozvojových trhů

Téma týdne
V souladu s naší predikcí se ropa Brent po většinu prvního čtvrtletí obchodovala mezi 80 a 90 dolary. Potom ji ale bankovní krize a strach z recese srazily k 70 dolarům, jak se investoři snažili snížit svou expozici.
Ropa Brent po většinu prvního čtvrtletí obchodovala mezi 80 a 90 dolary. Potom ji ale bankovní krize a strach z recese srazily k 70 dolarům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Druhé čtvrtletí tak začíná na neočekávaně nízkém výchozím bodě a podle nás je jen malá šance, že by se v nadcházejícím čtvrtletí vrátila nad 90 dolarů. Příčinou bude ekonomické zpomalení v USA a v Evropě, které je protiváhou stávajícího výrazného zotavení čínské poptávky.

Jak ve své zatím poslední měsíční zprávě uvádí agentura IEA, ropným trhem v současnosti zmítají protichůdné vlivy, nabídka převyšuje dosud nevýraznou poptávku a zásoby se vyhouply na 18měsíční maximum.

Kromě toho, že se na poptávce negativně podepisují současné rostoucí obavy z recese, zároveň překvapily i nabídkové vyhlídky. Rusko totiž navzdory tomu, že je terčem sankcí mnoha západních zemí, drží svou produkci téměř na předválečné úrovni.

PSALI JSME:
Rusko navzdory sankcím zvyšuje svoji těžební aktivitu

Svou ropu a palivové produkty teď neposílá Evropě a jejím spojencům z G7, ale asijským kupcům, zejména v Indii a Číně, ale i v Turecku, v Africe a na Středním východě, takže k růstu cen na celosvětové scéně zatím nedošlo.

Všimněte si, že se ropa Brent i během březnového odprodeje udržela v backwardaci a rafinérské marže se zvýšily. Pokud tyto tržní podmínky vydrží, bude prostředí i nadále příznivé pro růst cen.

Celkově však nelze pochybovat o tom, že bude druhé čtvrtletí náročné. Rostoucí poptávku z Číny vyváží snaha o zajištění stability finančních trhů a slabší dolar může podpořit růstové vyhlídky rozvojových ekonomik.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Komoditní trhy (4): Ropa vymazala čínské ztráty z počátku ledna

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Květen nebyl pro akcie v Praze a Evropě příznivý

„Sell in May and go away“ („Prodej v květnu a odejdi“ – pozn. red.). Tolik jedna z klasických investorských pouček. Měsíc květen je pro pražskou burzu (PX index) i evropské akcie (STOXX Europe 600 Index), po březnu, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB