Komodity související s Ruskem po Putinových hrozbách poskočily

Analýza
Čím dál zoufalejší a nebezpečnější ruský prezident nařídil mobilizaci vojenských záloh na „ochranu“ územní integrity Ruska. Území, které by Putin tak rád ochránil, zahrnuje nejen samozvanou Luhanskou a Doněckou republiku, ale i Moskvou ovládané oblasti Záporoží a Chersonu, kde lidé v těchto dnech volí v referendech, zda se chtějí stát součástí Ruska.
Eskalace napětí by mohla negativně ovlivnit schopnost Ukrajiny dodávat pšenici na globální trhy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tyto zprávy spolu s hrozbou válečné eskalace poslaly moskevský index MICEX o víc než deset procent níž a oslabily euro, které už čelilo nervóznímu tlaku před očekávaným zvýšením sazeb ze strany amerických Federálních rezerv (centrální banka USA, pozn. red.) o 75-100 bazických bodů.

Komodity závisející na dodávkách z Ruska a Černomoří, tedy zejména plyn, nafta a v neposlední řadě pšenice, se obratem začaly obchodovat výš. Po zprávách z Ruska následovaných Putinovým oznámením o částečné mobilizaci se futures na pšenici obchodují v Chicagu i v Paříži výrazně výš.

Referendum a anexe Ruskem ovládaných území by patrně dál zvýšily napětí ve vztazích s Evropou a USA a přinesly další pochybnosti ohledně dodávek obilí z Černomoří, zejména exportním koridorem z Ukrajiny, který zprostředkovala OSN a který v poslední době pomohl uklidnit obavy z nedostatku obilí a slunečnicového oleje.

PSALI JSME:
Válka na Ukrajině zdražuje pšenici na historický rekord

Vývoz ukrajinské pšenice dosáhl v srpnu objemu 883 000 tun, stále však zůstává hluboko pod 3,65 milionu tun z loňska i pod dlouhodobým průměrem zhruba 3,1 milionu tun. Září je za normálních okolností pro ukrajinský export nejrušnějším měsícem, v minulých letech se v září vyváželo v průměru 3,3 milionu tun.

Ale vzhledem k tomu, že je velká část obilí ještě pořád v silech (i když je ho kvůli válkou poznamenané sklizni podstatně méně, pozn. aut.), mohla by eskalace napětí negativně ovlivnit schopnost Ukrajiny dodávat pšenici na globální trhy.

Ty již dnes tonou v obavách před nadcházející zimou na severní polokouli a třetí La Niñou v řadě (oceánský a atmosférický jev, pozn. aut.), která může způsobit problémy zemědělcům na jižní polokouli, zejména v Austrálii. Pšenice Paris Milling s dodáním v prosinci se obchoduje nad někdejší hladinou odporu a nynější hladinou podpory 340 eur za tunu. Další zajímavá hladina bude kolem 353 eur za tunu.

PSALI JSME:
Pšenici, základní potravinu lidstva, ohrožuje změna podnebí

Evropský referenční kontrakt na promptním trhu s plynem (TTF) se minulý týden v úterý nakrátko dotkl minima 170 eur/MWh, ale teď už se znovu obchoduje nad 200 eur za MWh. Trh se totiž obává, že by mohlo Rusko dál snížit průtok plynu ve dvou zbývajících, dosud neuzavřených plynovodech.

Zejména v ukrajinském tranzitním potrubí přes Sudžu, kterým v současnosti proudí zhruba polovina z 80 milionů kubíků zasílaných denně do Evropy, což je o 290 milionů kubíků za den méně, než ve stejném období loňského roku.

Také futures na naftu a rafinérské marže v New Yorku a v Evropě zareagovaly výrazným posílením. Nízkou úroveň zásob na obou stranách Atlantiku může ještě dál zkomplikovat embargo EU, které bude vzhledem k nejnovějším událostem nepochybně uvaleno příští rok v únoru.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stabilní dodávky ruského plynu v EU má teď jen Maďarsko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.