Komu se vyplatí a komu ne? Lednový termín na přihlášení do systému paušální daně se blíží

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), resp. živnostníci, jejichž příjmy v roce 2024 nepřesáhly dva miliony korun, se pro rok 2025 mohou zde přihlásit do systému paušální daně. Období pro toto přihlášení končí v pátek 10. ledna 2025. Je to opravdu šibeniční termín.
Komu se režim paušální daně nevyplatí? Například řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Komu se režim paušální daně nevyplatí? Například řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po uvedeném datu už totiž nebude možné se pro rok 2025 do systému paušální daně přihlásit. Možné to tedy bude zase až za rok. Paušální daň spočívá v tom, že daná OSVČ platí každý měsíc jen jeden paušální poplatek, ve kterém je započtena platba zdravotního pojistného, sociálního pojistného a daně z příjmu.

To znamená méně „papírován“, protože OSVČ už bude komunikovat jen s jedním úřadem, „finančákem“, a nikoli s třemi, a také nebude muset vyplňovat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Paušální daň se ale vyplatí pouze některým. Letos ji využívá zhruba 125 000 osob OSVČ, tedy necelých jedenáct procent z nich.

Komu se režim paušální daně vyplatí? Záleží na více faktorech. V příjmovém pásmu do jednoho milionu mohou relativně velké úspory docílit využitím paušální daně bezdětní OSVČ se 40procentním výdajovým paušálem a s příjmem těsně pod milion korun. Ti ušetří takřka 80 000 korun ročně. Zato se paušální daň prakticky nikdy nevyplatí živnostníkům s 80procentním výdajovým paušálem.

U podnikatelů s 60procentním paušálem záleží na počtu dětí a dalších slevách. A také třeba na tom, zda si chtějí brát hypotéku. Čím více dětí nebo možností čerpat jiné slevy, tím méně je paušální režim zajímavý. Protože „maže“ výhodu uplatnění slev. Stejně tak komplikuje situaci při žádosti o hypotéku.

V příjmovém pásmu od jednoho do dvou milionů vydělají na paušální dani zase zejména bezdětné OSVČ. Ti s 60procentním výdajovým paušálem nejvíce ušetří při příjmu těsně pod 1,5 milionu korun, ti se 40procentním paušálem při příjmu těsně pod dva miliony. Lidem s 80procentním paušálem a dětmi se paušální režim opět prakticky nikdy nevyplatí.

Paušální daň se tedy například nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí hlavně těm s vyššími příjmy, kteří zároveň nemají děti, ani manželku.

Poplatník, který se rozhodne vstoupit do režimu paušální daně, ztrácí možnost například uplatnit slevu na poplatníka, slevu na manžela či manželku či slevu na invaliditu. Nemůže také uplatnit úroky z hypoték nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění a další. Každá OSVČ si tedy musí důkladně propočítat, zda se jí režim paušální daně vyplatí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek