„Předkupní právo, které se do českého legislativního prostředí vrátilo od 1. ledna 2018, tak skončí po dvou a půl letech platnosti,“ připomíná šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec a dodává, že i za tak relativně krátkou dobu ale dokázalo nemovitostní transakce zásadně ztížit a prodloužit.
„Prodejce bytu, ke kterému patřila garáž, parkovací stání či například sklep ve společných prostorách domu, totiž musel obejít všechny sousedy (majitele bytů a zároveň spoluvlastníky společných prostor) a získat od nich písemné prohlášení, že se vzdávají předkupního práva,“ vysvětluje praxi šéf Ekospolu.
Kupující tak byl až čtvrt roku v nejistotě, zda kupní smlouva bude opravdu platit, nebo ji někdo fakticky zruší tím, že využije svého předkupního práva. Prodávající v takovém případě musel se zájemcem vyjednat smlouvu novou, tentokrát už bez garáže či jiné části společných prostor. Pokud o to kupující ztratil zájem, musel kupce pro byt hledat znovu.
Nyní se vrací původní koncepce. Ta umožňuje uplatnit předkupní právo mezi spoluvlastníky pouze v případech, kdy jejich spoluvlastnictví vzniklo bez jejich vůle. Po uplynutí šesti měsíců od vzniku spoluvlastnictví pak už ani v těchto případech.
Nové změny budou platit až pro případy smluv uzavřených po 1. 7. 2020 – pokud byla smlouva uzavřena před tímto datem, předkupní právo spoluvlastníků k nemovitosti trvá a spoluvlastníky je tak nutné oslovit.
Předkupní právo teď zůstane pouze pro případy, kdy vznik spoluvlastnictví nešlo ovlivnit – například v případě dědění. Podle advokáta Pavla Strnada z advokátní kanceláře Polverini Strnad je ale dobré vyřešit právní ochranu majetku včas a těmto situacím předcházet, protože právě spoluvlastnictví dědiců často vyvolává spory. „Je vhodné zejména nemovitosti nedělit vůbec a striktně je odkázat jen jedinému dědici. Jedině tak je možné předejít vzniku nepříjemných rodinných sporů,“ tvrdí advokát.
Naši rodinu předkupní právo zachránilo před nastěhováním největšího a silně agresívního ožraly ve městě do našeho domu. Rodiče radši ten byt koupili pro nás tehdy děti. Ne všechno je vždy špatné.
Kde jste Vy pisálci byli, když toto právo naši nasávači v parlamentu zavedli?