Konec dodávek ruských energií? Bát by se mělo především Česko a jeho sousedi

Názor
Okamžité zastavení dodávek ruské ropy a plynu by českou ekonomiku poznamenalo prakticky nejvíce v Evropské unii. Vysoký stupeň tuzemské závislosti především na ruském plynu by se totiž mohl sekundárně promítnout i do míry nezaměstnanosti.
Okamžité zastavení dodávek ruské ropy a plynu by českou ekonomiku poznamenalo prakticky nejvíce v Evropské unii. Ilustrační foto: Gazprom

Podle aktuální analýzy pojišťovny Allianz Trade by při tzv. blackoutu bylo ohroženo více než 20 procent pracovních míst v průmyslovém odvětví. I proto je podle analytiků důležité, aby se jednotlivé státy i EU jako celek začaly na tuto variantu systematicky připravovat.

V pořadí šestý balík sankcí navrhovaný Evropskou komisí počítá s ukončením dovozu ruské ropy. Některé státy včetně ČR si vyjednaly výjimku, přijetí navíc zatím brání Maďarsko. Podle analytiků Allianz Trade by však EU měla bez větších problémů zvládnout i případné okamžité embargo.

PSALI JSME:
Maďaři zablokovali uvalení embarga EU na dovoz ruské ropy

Zhruba do dvou měsíců by totiž členové OPEC mohli zvýšit těžbu ropy na úroveň druhé poloviny roku 2018, další dodatečné kapacity by mohly dodat Norsko, USA a Velká Británie. To by případný výpadek více než kompenzovalo, v mezidobí by EU mohla využít strategické zásoby a později je doplnit.

Výrazně komplikovanější by ovšem byla situace u případného zastavení dovozu ruského zemního plynu. Pokud by totiž tento scénář nastal do třetího čtvrtletí tohoto roku, podle naší simulace zohledňující míru závislosti na Rusku i množství plynu v zásobnících by se to dotklo zejména zemí východní Evropy včetně České republiky.

PSALI JSME:
Česko bude mít více času, aby se odstřihlo od ruské ropy

Bez jakýchkoli zmírňujících opatření by bylo nejzranitelnější Maďarsko, kde by zásobníky vyschly po 2,5 měsících, ČR a Německu po zhruba třech měsících. Vzhledem k přetrvávajícímu napětí stále není možné variantu úplného blackoutu s jistotou vyloučit. I proto navrhujeme přijmout čtyři postupy, které pomohou zmínit dopady takového vývoje situace.

Kromě informování veřejnosti a plnění zásobníků by vlády měly motivovat i k co největším úsporám plynu. Zároveň by měly členské státy EU uzavřít dohodu o nedostatku plynu, která by pomohla zabránit přerušení dodávek.

PSALI JSME:
Česku hrozí, že nebude moci zcela a hned nahradit ruskou ropu

V neposlední řadě by vlády měly podporovat sdílení zátěže. Zatímco domácností by se výpadek dodávek plynu dotkl až jako posledních, hlavní tíhu by nesl průmysl. Například České republice by tak jen v průmyslovém sektoru byla ohrožena více než pětina pracovních míst – zdaleka nejvíce v EU.

Spotřeba v domácnostech přitom nabízí významný potenciál úspor. Například v Německu by každé snížení spotřeby plynu v domácnostech o jeden procentní bod mohlo ve zpracovatelském průmyslu ochránit hrubou přidanou hodnotu ve výši 2,5 miliardy eur a až 25 000 pracovních míst.

Autorka je ředitelka české pobočky společnosti Allianz Trade
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko by zastavení dodávek ruského plynu významně poznamenalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB