Konec obchodní války je na obzoru. Trhy reagují růstem

Názor
Investoři chtějí být přítomni na burze v okamžiku uzavření dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Předpokládá se totiž, že v důsledku ukončení obchodních válek trhy výrazně vzrostou. Již nyní proto můžeme pozorovat zvýšený zájem investorů o nákup akcií.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na začátku listopadu překonal americký index S&P 500 svá historická maxima. Akciím se daří díky uvolňování měnové politiky centrálních bank. Významnou roli hrají i pozitivní zprávy kolem obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou. Na trzích se začínají množit zprávy, že prezidenti Donald Trump a Si Ťin-pching se blíží do finále první fáze obchodní dohody.

Současné vyjednávání o obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou by mohlo vést ke zrušení plánovaných cel, která se mají zavést od 15. prosince. Ta se týkají zboží v objemu přibližně 160 miliard dolarů. Cla zahrnují například mobilní telefony, přenosné počítače a hračky.

Jedná se však i o clech, která již dříve vstoupila v platnost. Čínští vyjednavači požadují snížení cel na zboží v objemu přibližně 110 miliard dolarů, která vstoupila v platnost 1. září. Rovněž se jedná o snížení již dříve uvalených cel ve výši 25 procent. Ta se týkají zboží za přibližně 250 miliard dolarů.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang řekl, že obchodní jednání dosáhla pokroku a postupují v souladu s plánem. Změnu rétoriky lze zaznamenat i u čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který ve svých projevech začal vyzývat k otevření čínské ekonomiky a posílení práv na ochranu duševního vlastnictví.

V případě, že by byla uzavřena byť jen dočasná dohoda, podpořilo by to další růst trhů. Rovněž by se zlepšily ekonomické ukazatele o americkém a čínském hospodářství. To by v konečném důsledku mohlo pomoci i ekonomice Evropské unie. Česká republika by skrze úzké provázání s Německem rovněž profitovala.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump se bojí dále stupňovat celní válčení, akcie v USA i v Evropě jsou na rekordu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.