Konec účtenkové loterie. Konečně!

Vláda začala kvůli pandemii koronaviru hledat, kde by ušetřila nějaký ten milion nebo i více. A mezi první opatření patří i zrušení účtenkové loterie. Každá koruna se teď bude hodit, a účtenkovka byla od počátku nesmyslná akce, jejímž hlavním cílem bylo ze zákazníků vytvořit kontrolory obchodníků. Navíc stát nedokázal zabránit podvodům s přihlašováním účtenek do slosování.
Účtenkovou loterií se ze všech obyvatel republiky stali kontroloři. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Se zavedením Elektronické evidence tržeb spustilo ministerstvo financí před volbami na podzim 2017 účtenkovou loterii, která měla motivovat zákazníky k odebírání stvrzenek za nákupy. Každý měsíc pak hráčům, kteří si účtenky zaregistrovali do systému, rozdělilo desítky tisíc cen v celkové hodnotě několika milionů korun, a také osobní automobil v hodnotě asi 400 tisíc.

„Smyslem projektu je motivovat zákazníky k přebírání účtenek, coby standardu běžného v nejvyspělejších zemích. To se podle průměrného počtu zaregistrovaných účtenek okolo 16 milionů měsíčně daří,“ řekla po dvou letech provozu ministryně Alena Schillerová (za ANO).

Úspora desítek milionů

Teď ta samá členka vlády oznámila konec účtenkovky. „Zruším účtenkovou loterii, což je úspora 65 milionů korun ročně, a raději je dám na roušky,“ uvedla Schillerová v České televizi. Jenže úspora bude ještě větší. Server Podnikatel.cz už dříve vypočítal, že celkové roční náklady loterie činili až 86 milionů korun ročně.

Stát spustil před třemi lety účtenkovku navzdory tomu, že na Slovensku měli s obdobným projektem hodně špatné zkušenosti. Vymýšleli, jak hru zatraktivnit, aby se stále nesnižoval počet účastníků. Moc se jim to ovšem nepodařilo.

V dubnu už se možná losovat nebude, účtenkovka končí. Foto: Ministerstvo financí

Ostatně v Česku to bylo hodně podobné. Největší zájem byl o hru měsíc po jejím spuštění: V listopadu 2017 se do losování o některou z cen přihlásilo bezmála 478 tisíc lidí. Jenže pak už křivka mířila stále pozvolně dolů, takže letos v březnu se do loterie zaregistrovalo už jen něco přes 311 tisíc zájemců. To je mínus 167 tisíc hráčů!

Podvody s registrací

O něco lepší to bylo s přihlášenými účtenkami. Každý měsíc hráči v průměru přihlásili dvanáct, třináct milionů stvrzenek, někdy i čtrnáct milionů. Jen výjimečně nad patnáct. Jenže se opět objevil problém. Server iRozhlas.cz loni v létě zjistil, že do hry se patrně zapojili lidé s mafiánskými praktikami.

Nejaktivnější hráč totiž do loterie zaregistroval v srpnu něco přes 11 tisíc účtenek. To znamená, že jich denně musel do systému poslat více než 350, tedy přibližně každé čtyři minuty jednu, a to i v noci. Nešlo o výjimečný případ. Loni v květnu jeden hráč přihlásil více než 12 tisíc dokladů.

Pravidla hry přitom stanovila, že každý den je možné přihlásit do slosování jednu účtenku od jednoho obchodníka. To znamená, že by nejaktivnější soutěžící museli mít doma na každý den více než 350 účtenek z 350 různých obchodů.

PSALI JSME:
EET jako dobrý sluha, ale špatný bič na zákazníka

Po spuštění loterie se objevily specializované facebookové profily a bazary účtenek, kde začal probíhat směnný obchod. To vše se přitom odehrávalo v prostředí, kdy chod loterie platila veřejnost ze svých daní. Několik milionů korun každý měsíc.

Zákazníci, nebo kontroloři?

Ministerstvo financí pod tlakem těchto zpráv nakonec podmínky účtenkovky zpřísnilo. Možná i současná kritická situace s pandemií koronaviru přišla resortu vhod, aby ji využil k zastavení hry, která byla od počátku pochybná. Ať je to jakkoli, je každopádně dobře, když hra skončila. Konečně!

Ostatně Jiří Žežulka z poradenské skupiny Apogeo o účtenkové loterii v jednom rozhovoru před časem uvedl: „Rozhodně to není nic, co by mělo podpořit zákazníky. I když je to tak prezentováno. Hlavním záměrem je samokontrolní mechanismus. Finanční a celní správa nebudou mít nikdy dost kapacit na to, aby jejich zaměstnanci obcházeli jednotlivé provozovny a prověřovali je. Účtenkovou loterií se ze všech obyvatel republiky stanou kontroloři.“

PSALI JSME:
95 svateb a jeden pohřeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.