Konec zeleného čaje v Evropské unii?

Názor
I když čaj není původem z naší domoviny, zabydlel se snad v každé české domácnosti. Velké oblibě se těší čaj zelený, který obsahuje množství zdraví prospěšných látek s antioxidačními a povzbudivými účinky. Evropská unie chce však dát některým produktům s extraktem ze zeleného čaje červenou. Proč?
Evropská unie chce dát některým produktům s extraktem ze zeleného čaje červenou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zelený čaj je oblíbený díky své jemné chuti a přirozeným povzbuzujícím účinkům. Jedná se o jeden z nejstarších druhů čaje a získal si popularitu nejen v domovské Asii, ale i v Evropě. Evropská unie však nyní přišla s návrhem na zákaz prodeje potravin se zeleným čajem, které obsahují větší množství katechinů (silných antioxidantů, pozn. aut.), jež jsou přítomny právě v zeleném čaji.

Za rizikové byly označeny produkty, které obsahují extrakty ze zeleného čaje v množství vyšším než 800 mg katechinů. Výjimka ze zákazu by měla platit pouze pro tradičně připravené nálevy ze zelného čaje. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který má problematiku bezpečnosti potravin v rámci EU v kompetenci, uvádí, že v nižším množství (do 300 mg) jsou katechiny bezproblémové.

PSALI JSME:
Jednorázové plasty mají stopku, alternativ je ale celá řada

I přesto se však nově na všech produktech, které mají ve složení extrakt ze zeleného, musí uvádět řada upozornění, a to nehledě na skutečný obsah katechinů v dané potravině.

Přechodné období, kdy mají být obaly všech potravin se zeleným čajem upraveny, je přitom pouze šest měsíců, což je velmi krátká doba pro provedení všech potřebných změn, tak aby nemusely být například zbytečně likvidovány již vyrobené obalové materiály.

PSALI JSME:
„Chceme pro NASA vytvořit revoluční automat na jídlo,“ říká vizionář Jakub Krejčík

Upozornění na obalech má mít charakter varování: „Nesmí být konzumováno, pokud konzumujete jiné produkty obsahující zelený čaj ve stejný den“, „Nesmí být konzumováno těhotnými nebo kojícími ženami a dětmi do 18 let“ nebo „Nesmí být konzumováno nalačno“.

Tím jsou automaticky všechny produkty obsahující zelený čaj neprávem zařazeny do kategorie potenciálně rizikových potravin i v případě, kdy obsahují pouze malé (a tedy dle samotné EFSA neškodné, pozn. aut.) množství katechinů.

PSALI JSME:
Odhalit falešný med bude snazší. Nová metoda snadno pozná náhražku

Zelenému čaji jsou připisovány různé pozitivní zdravotní účinky, ne vždy jsou však tyto informace podložené dostatečnými důkazy. Bylo však provedeno mnoho studií, na jejichž základě je možné konstatovat, že zelený čaj má pozitivní účinky například při prevenci kardiovaskulárních chorob.

Díky tomu, že jde o silný antioxidant, chrání buňky lidského organismu před poškozením volnými radikály, a tím může zpomalovat proces buněčného stárnutí.

Autorka je předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny (ČASP)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ženy a pivo? Pijí ho dokonce více než muži

Zavřít reklamu ×
 1. Myslím, že zhovadilost mozků, kteří „velí“ EU, dosáhla úrovně, z níž není cesty zpět. Tady se dá říct jediné!
  Kdo uteče, vyhraje, nebo budeme za chvíli svědky toho, že nám bude zakazováno dýchat vzduch, protože obsahuje škodlivé množství kyslíku, což může vést k překysličení organismu a následným nežádoucím účinkům na zdraví občanů EU…

  • Souhlas. Ještě mírně řečeno. Obzvláště v poslední době mám dojem, že absence mozku je pro členy všech orgánů EU podmínkou

 2. Hrozné, další nesmysl s dílny EU.
  To mi jako chcete tvrdit, že zelený čaj je větší zlo, jak zkvašený černý, nebo vypražené kafe.
  #czexit

  • To snad ani není možné…. Místo, aby řešili průšvih kvůli cenám energií (který mimo jiné měli řešit už dávno), tak zakázku čaj? Tohle je Kocourkov.

  • Socialismus plus komunisté-nejodpornější „projekt“ v historii lidstva!! Máš v tom Oldřichu bordel!

 3. Víc jak 30 let piji pravidelně k snídani cca 1 l zeleného čaje + trochu nakrájeného zázvoru..Podle své MUDr jsem na úrovni lidí o 20let mladších.Bez prášků.Důchodkyně 25let v důchodu:-)
  Směji se radám z té EU(.)

 4. Je vidět, že nosná témata řešení EU se netýkají zásadních věcí, jako je enrgie, válka, chudoba, sucha apod. Zabývají se jen samými prkotinami a zbyzečnmi věcmi. Za tak vysoké platy, o kterých se nám ani nezdá ( a které platíme)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Víte, kdo je Mar? Když ho vidíte, hrozí vám demence

Prospíme třetinu života. A to je už dost na to, abychom se začali o svůj spánek zajímat. Trable se spánkem má dnes významná část populace. Vědci uvádějí, že nočními můrami trpí pět procent populace. Podle nové …

Deprese často zaútočí o Vánocích

Vánoce jako svátky radosti a veselosti? Ne pro všechny to platí. Podle statistik jsou vánoční a novoroční svátky nejtěžším obdobím roku zejména pro osamělé lidi nebo osoby trpící duševní nepohodou.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.