Konkurence mezi bankami tlačí sazby hypoték dolů

Názor
Podle Hypoindexu klesly průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů v červenci letošního roku na 2,15 % p.a. To je oproti minulému měsíci pokles o 0,06 % p.a. Stále tedy ještě nejsme na historickém minimu, které se odehrálo na konci roku 2016, kdy nejnižší sazba byla 1,77 %. Bude tento trend pokračovat?
Objem refinancovaných úvěrů už řadu měsíců za sebou roste. V červnu podle ČNB jejich objem dosáhl 3,5 miliardy korun. Foto: ČNB

Dobrá zpráva pro spotřebitele je, že konkurence mezi bankami tlačí sazby dolů. Některé banky už nabízejí sazby pod dvě procenta. Velcí hráči ovšem drží svou pozici a takové sazby se v jejich nabídkách neobjevují. Vzhledem k tomu, že bankám se daří prodávat rekordní objemy hypotečních úvěrů (viz níže), domnívám se, že nebudou v tuto chvíli nuceny jít se svými sazbami výrazněji dál dolů.

Objem prodaných hypotečních úvěrů byl totiž v červenci opět velmi vysoký a dosáhl 21,6 miliardy korun. Letní měsíce přitom bývají slabšími z důvodů dovolených. Například loňský červenec byl na úrovni 15,4 mld. Kč, tj. skoro o 30 % nižší než ten letošní. O to zajímavější tento výsledek je.

Předpokládám, že většina lidí zůstala toto léto v ČR a místo pobytu u moře řešila řada lidí svou bytovou situaci. Bezpochyby tomu napomohly velmi nízké úrokové sazby. Trh také odbrzdily zprávy o zrušení daně z převodu nemovitosti.

V neposlední řadě k vysokému objemu prodaných hypoték přispěly i informace v médiích, že cena nemovitostí spíše stagnuje.

PSALI JSME:
Klesají ceny nemovitostí? Pokles průměrné hypotéky to může naznačovat

Jaký byl skutečný objem nově poskytnutých úvěrů, se dozvíme koncem srpna ze statistik České národní banky (ČNB). Ta totiž rozlišuje mezi nově poskytnutými úvěry a úvěry refinancovanými, tj. těmi, kdy klient přechází do jiné banky.

To nejsou úvěry nové. Lze předpokládat, že objem refinancovaných úvěrů bude vysoký. Už řadu měsíců za sebou roste. V červnu podle ČNB jejich objem dosáhl 3,5 miliardy korun. To je skoro dvojnásobek oproti minulým letům.

I po odečtení refinancovaných úvěrů jsou nově poskytnuté úvěry vysoké a letošní rok vypadá na to, že se přiblíží, popř. překoná, rekordní roky 2016-2018. To bych nazval s ohledem na koronavirovou patálii podivuhodným. Vysvětlení jsem již nabídl výše, přesto považuji tento vývoj za překvapivý.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V Česku je rekordní zájem o hypotéky

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru