Konsolidační balíček očima daňového experta

Analýza
Vláda ve čtvrtek představila svůj konsolidační balíček. Dojde ke zrušení 22 daňových výjimek, daň z přidané hodnoty (DPH) bude mít dvě sazby, dojde k vyššímu zdanění alkoholu a tabáku a zdvojnásobí se daň z nemovitosti. Na druhou stranu zlevní důležité položky, jako jsou potraviny, bydlení, léky. Dopad daňových změn by měl být podle předsedy vlády Petra Fialy co nejmenší.
Dopad daňových změn by měl být podle předsedy vlády Petra Fialy co nejmenší. Ilustrační foto: ODS

Daň z nemovitosti bude vyšší. Daň z nemovitých věcí je u nás oproti valné většině států Evropské unie a OECD výrazně nižší. Její zvýšení dopadne především na společnosti investující do nemovitostí, kterým skokově narostou náklady. Co se týče dopadu na domácnosti, zvýšení daně z nemovitostí na dvojnásobek by nemělo mít zásadnější vliv na poptávku po bydlení. I po navrženém zvýšení nepůjde o zásadní položku pro domácnosti.

Dvě sazby DPH místo tří

Vláda také rozhodla, že místo tří sazeb daně z přidané hodnoty, budeme mít dvě. Sjednocení snížených sazeb DPH na úroveň 12 procent je poměrně překvapením. Oproti původně diskutovaným 14 procentům jde o pokles, který bude mít nemalý vliv na příjmy státního rozpočtu.

Z hlediska dopadu na nízkopříjmové skupiny obyvatel lze pozitivně hodnotit skutečnost, že ve snížené sazbě budou položky jako teplo a vodné a stočné, které podle dřívějších informací měly být v základní sazbě 21 procent. Snížení počtu sazeb DPH ze tří na dvě je z pohledu daňového systému zcela určitě dobrým krokem, je ale otázka, zdali správně načasovaným.

PSALI JSME:
Místo tří sazeb DPH jen dvě. Kdo na to doplatí?

Nižší sazba DPH se bude vztahovat například na bezlepkové výrobky, vodné a stočné, teplo, doprava cestujících, ubytovací a stravovací služby s výjimkou točeného piva, vstupenky na kulturní a sportovní akce, časopisy, léky, stavební práce pro bydlení, potraviny, dětské sedačky do automobilů a pohřební služby. Zbylé položky, které patřily do snížených sazeb, se přesunou do základní 21procentní sazby.

Méně sazeb DPH je lepší

Čím méně sazeb DPH máme, tím méně bude vláda čelit lobbistickým tlakům zájmových skupin o přeřazení konkrétních služeb či zboží do nižších sazeb. Vláda si nicméně v krizovém období zúžila manévrovací prostor a rozhodnutím o výši snížené sazby na úrovni 12 procent také snížila možné příjmy do státního rozpočtu.

Pozitivní zprávou pro občany je snížení DPH u potravin z 15 procent na 12 procent. Aby se toto snížení projevilo také poklesem cen pro konečné spotřebitele, je nezbytné, aby podmínky na trhu s potravinami byly dostatečně konkurenční. Je na vládě a vládních agenturách, aby konkurenční prostředí zajistily a tvrdě postihovaly jeho porušování.

Další změnou je, že od roku 2025 vzroste ze současných 19 procent na 21 procent daň z příjmu právnických osob. Státu to vynese 22 miliard korun. Podle nové úpravy rozpočtového určení daní půjdou zmíněné dva procentní body do státního rozpočtu.

PSALI JSME:
Zrušení nejnižší sazby DPH může státu „přihrát“ přes 13 miliard korun. A také zvýšit inflaci

Majitele obchodních společností potrápí zvýšení sazby daně z příjmu

Zvýšení sazby daně z příjmu právnických osob z 19 procent na 21 procent sice zcela zřejmě neuvítají majitelé obchodních společností, nicméně bylo by značně nefér, pokud by se na konsolidaci veřejných financí nepodíleli. Zvýšení korporátní daně o dvě procenta nebude mít zásadní dopad do hospodaření společností a nepovede k masivnímu odlivu společností z ČR.

Daň není pro společnosti nic jiného než náklad a ty v posledních letech rostly v násobně vyšší míře. Sazbou na úrovni 21 procent srovnáme sousední Slovensko. Ani zdaleka sazba nedosáhne hodnoty sousedního Německa a je stále pod úrovní sazby Rakouska.

Naopak odskočíme Polsku, které má progresivní daň ve dvou pásmech devět procent a 19 procent, a Maďarsku, které má rovnou daň devět procent. U Maďarska je nutno podotknout, že mimořádně nízkou korporátní daň vyrovnává nebývale vysoká základní sazba DPH ve výši 27 procent, existence daně z bankovních transakcí a lokální daně, což je efektivně obratová daň.

PSALI JSME:
Složitější systém korporátních daní mají pouze Italové, Řekové a Chorvati

Zdraží alkohol včetně piva

Připlatit si na nákupu budou muset milovníci alkoholu. Daně z cigaret, tabáku na kouření a doutníků se v roce 2024 zvýší o deset procent. V příštích třech letech pak vždy o pět procent. Nižší sazba daně z hazardních her se zvýší z nynějších 23 procent na 30 procent. Daň z lihu se příští rok zvýší o deset procent a v následujících třech letech vždy o pět procent.

Navýšení spotřební daně u lihu byl vcelku očekáváný krok. Stále ji máme spíše nižší oproti ostatním zemím EU. Překvapivé je zvýšení spotřební daně u piva, kde dodatečný výnos má být vyšší než u lihovin. To bude mít samozřejmě za následek další zdražení piva. Již nyní pivovary čelí velkému tlaku rostoucích nákladů.

Je dobře, že vláda nenavrhla zavedené spotřební daně z tichého vína, jak se dříve diskutovalo. Argument, že většina zemí EU spotřební daň na tiché víno uplatňuje, a proto ji můžeme také zavést, je poměrně nepřesný.

Uplatňují ji především země, které víno neprodukují, ale pouze importují. Z třech největších producentů v EU, Itálie a Španělsko spotřební daň na tiché víno nemají a Francie pouze na relativně nízké úrovni, přitom její výnos se částečně opět vrací vinařům.

Autor je partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Chystá se vláda pohřbít moravské vinařství?

Zavřít reklamu ×
  1. Daň z nemovitosti prodraží to co zlevníte takže je to pořád na stejné úrovni jako to bylo IQ téhle vlády je hodně pod bodem mrazu.Měly byste začít u svých kont a výplat a znárodnit služby protože to co má Trikolora v plánu to je správné vy ženete naši republiku k bankrotu a budeme na tom hůř než v Řecku za to co tam vymýšlíte bych Vám z našich daní nezaplatil ani korunu jste tam zadarmo drazí.

  2. Pořád se mele, že daň z nemovitosti je u nás nízká, ale neřekne se k tomu, že naše platy a důchody jsou také hodně nízké. Zvýšení o 100% je sprosté. Důchodci, kteří bydlí ve svém se okradou znovu.

  3. Tady už hodně lidí nakupuje v Polsku , v sobotu tam není k hnutí . Od nás cca 8 km k Polským obchodům . Ty fyjalové nesmysly mne donutily se zamyslet nad sebou a udělat několik opatření , abych se od toho odpojil a nemusel ani koukat na ten fyjalový Gesicht . Nakoplo mě to tak , že stavím 10kW fotovoltaiku a poté malou vodní elektrárnu . Umělý náhon z dob minulých mi jde částečně přes pozemek . Daň z nemovitosti z mých bytů zaplatí nájemníci a z domu , z toho se neopupínkuju . Zdraví NE-proruský( v 68 jsem byl na vojně a nesnáším je ) ale dezolát .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).