Kontrolní hlášení k DPH již jen elektronicky

Poněkud ve stínu medializované elektronické evidence tržeb dosud zůstává kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH), které budou muset všichni plátci od příštího roku povinně zasílat finančním úřadům.
Ilustrační foto: Pixabay

Poněkud ve stínu medializované elektronické evidence tržeb dosud zůstává kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH), které budou muset všichni plátci od příštího roku povinně zasílat finančním úřadům. K této povinnosti jim přibyla i další, a to výhradně elektronická komunikace těchto hlášení i pro ty, kteří dosud podávali přiznání k dani z přidané hodnoty přes tiskopisy.

Podle odhadu ministerstva financí se to nově týká zhruba až 100 000 podnikatelů a živnostníků, kteří dosud komunikovali papírově. Jedná se o přibližně čtvrtinu všech OSVČ, kteří jsou plátci DPH.

Elektronická komunikace s finančním úřadem nebyla dosud povinná pro živnostníky, jejichž obrat za předcházejících dvanáct měsíců nepřesáhl šest miliónů korun a neměli přitom jinou povinnost posílat podání elektronicky. Pokud však má podnikatel zpřístupněnou datovou schránku, musí výhradně elektronicky komunikovat s finanční správou již nyní.

Elektronická podání budou i nadále možná přes aplikaci EPO (elektronickou podatelnu finanční správy) či datovou schránku. Těm, kteří tak neučiní a obrátí se na finanční správu klasickými tiskopisy s daňovým přiznáním, hrozí pokuta 2000 až 50 000 Kč.

U kontrolního hlášení bude v případě jeho nepodání udělena fixní pokuta 1000 Kč, pokud to podnikatel včas dodatečně napraví ještě před výzvou finančního úřadu. Jestliže tak učiní až po výzvě, dostane pokutu 10 000 Kč. Tomu, kdo nepodá hlášení ani na základě výzvy k podání, správce daně udělí pokutu 50 000 Kč. Ve výjimečných případech pak bude moci sankce dosáhnout až půl miliónu korun.

Zrušení výjimky z povinnosti elektronické komunikace pro menší podnikatele a živnostníky obsahuje platný zákon o DPH, který nabude účinnosti 1. ledna 2016.

Firmy by hlášení měly posílat vždy do 25. dne následujícího měsíce. První kontrolní hlášení tak musí podat do 25. února 2016. To platí i pro fyzické osoby, které jsou měsíčními plátci DPH. Fyzické osoby, které mají zdaňovací období čtvrtletní, by měly hlášení podávat jednou za čtvrt roku. Poprvé tak budou muset učinit příští rok do 25. dubna.

Kdo očekává sto dní hájení, toho zklamalo prohlášení ministerstva financí, že se hned po Novém roce zaměří na důslednou kontrolu toho, jak OSVČ novou povinnost plní.

Kontrolní hlášení k DPH má být podle ministerstva jedním z klíčových nástrojů k omezení daňových úniků. Z hlediska očekávání výše výběru daní je údajně důležitější než připravovaná elektronická evidence tržeb. Podle odhadů finanční správy by měly daňové příjmy vzrůst zpočátku o zhruba 10 miliard korun ročně.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.