Všepočítal:
Všepočítal z bankomatu vybírá pouze ve výjimečných situacích nebo vůbec. Bojí se, že by vše utratil, nebo by plnou peněženku někde zapomněl či ztratil. Výběr z bankomatu je pro něj doslova noční můra. V případě, že musí bankomat použít, většinou tak dvakrát do měsíce, vybírá předem naplánovanou částku. Když může, platí kartou. Své výdaje tak má pod kontrolu a peníze bezpečně v bance. Všepočítalů, tvrdí průzkum, je mezi námi až třetina.
Chaotik:
Další významnou skupinou lidí jsou chaotici (28 %), kteří vybírají, když zrovna potřebují v daný moment hotovost. Chaotik se nebojí z bankomatu „vytáhnout“ stokoruny i tisíce. Chaotika nejlépe charakterizuje roztržitost. Svůj život ani finance příliš neplánuje. Nepřekvapí proto, že neplánuje ani výběry hotovosti.
Neřeší kde a za kolik vybere, bankomat navštíví, když jde zrovna kolem a třeba ho napadne, že potřebuje peníze. Někdy jsou to stokorunové částky, jindy zase tisíce. Poplatky za výběry si hlídá, ale až zpětně a často se diví, kolik jej výběry stály. Nebojí se používat kartu a platit s ní v obchodech i větší částky.
Spořílek:
Spořílků, tedy těch, kdo si hlídá každou utracenou korunu (a ročně mohou poplatky za výběry dosáhnout i stovek korun), je podle průzkumů pětina uživatelů platebních karet. Takoví lidé si pečlivě kontrolují poplatky a preferují banky, které jim dávají možnost vybírat zdarma kdekoliv. Z bankomatů vybírají výhradně tam, kde je výběr nic nestojí. Spořílek se s penězi snaží zacházet chytře. Svůj měsíční rozpočet si rozdělí do tří až pěti výběrů, často v rozmezí 2 000 až 4 000 korun. Snaží se neutrácet. Kartou proto platí spíše sporadicky a menší částky do 500 korun.
Modernista:
Modernista má rád nové trendy, a proto funguje zcela bezhotovostně. Snaží se vždy a všude platit kartou. K bankomatu přichází jen z donucení, například když jdou do restaurace, kde nelze platit kartou. Vybírá nezbytně nutnou hotovost, většinou jde o částky kolem tisíce korun. Modernistů je podle průzkumu v naší populaci 15 procent.
Konzerva:
Konzerva je podle průzkumu zhruba každý desátý uživatel. Takový člověk má rád řád a zavedené koleje. Drží se jich i v nakládání s penězi. Kartu na placení používá pravidelně, ale pokud může, vyhýbá se bezkontaktním platbám. Takový člověk si oblíbil dva, tři vybrané bankomaty a jiné nepoužívá. Často je má u domova nebo u práce. „Má rád svou jistotu,“ vysvětluje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Konzervu s „jeho“ bankomatem jej pojí možná až citový vztah, ví co čekat, nic jej nepřekvapí. Ví, že vybírat zde je bezpečné. „Konzervativní uživatelé bankomatů vybírají zhruba jednou týdně částky kolem 2 000 až 3 000 korun, především na běžné týdenní výdaje,“ dodává.
Bohém:
Bohém žije bezstarostný život a nic moc neřeší. Bohém patří mezi nepočetnou skupinu několika procent těch, kdo vybírají ze všech možných bankomatů, neřeší poplatky ani vyšší vybranou hotovost. Bohém se nestará, zda vybírá z bankomatu své banky nebo cizí, ani kolik utratí na poplatcích. Je prostě bohém i v tomto ohledu, takže kartou platí hodně, především za zábavu a požitkářství. Útraty za platby kartou začínají od tisícovky a mohou dosáhnout i desetitisíců. Když několikrát do měsíce vybírá z bankomatu, většinou jde o vysoké částky nad pět tisíc korun. Žít bohémský život zkrátka něco stojí.