Konzerva, spořílek nebo bohém? Víte, jaký jste typ uživatele bankomatu?

Vybíráte z bankomatu pouze ve výjimečných situacích anebo vůbec? Pak jste „všepočítal“. Anebo jste „bohém“, takže nic moc neřešíte a to i v případě výběrů z bankomatů? Agentura Ipsos udělala na reprezentativním vzorku 1 050 Čechů průzkum mapující chování lidí při výběrech z bankomatů. Stejně jako existují různé druhy bankomatů, lze i nás jako jejich uživatele zaškatulkovat do šesti hlavních typů. Který z nich nejlépe vystihuje vaše chování?
Průměrný výběr z bankomatu vloni dosáhl částky 4000 korun. Foto: Pixabay

Všepočítal:

Všepočítal z bankomatu vybírá pouze ve výjimečných situacích nebo vůbec. Bojí se, že by vše utratil, nebo by plnou peněženku někde zapomněl či ztratil. Výběr z bankomatu je pro něj doslova noční můra. V případě, že musí bankomat použít, většinou tak dvakrát do měsíce, vybírá předem naplánovanou částku. Když může, platí kartou. Své výdaje tak má pod kontrolu a peníze bezpečně v bance. Všepočítalů, tvrdí průzkum, je mezi námi až třetina.

Chaotik:

Další významnou skupinou lidí jsou chaotici (28 %), kteří vybírají, když zrovna potřebují v daný moment hotovost. Chaotik se nebojí z bankomatu „vytáhnout“ stokoruny i tisíce. Chaotika nejlépe charakterizuje roztržitost. Svůj život ani finance příliš neplánuje. Nepřekvapí proto, že neplánuje ani výběry hotovosti.

Neřeší kde a za kolik vybere, bankomat navštíví, když jde zrovna kolem a třeba ho napadne, že potřebuje peníze. Někdy jsou to stokorunové částky, jindy zase tisíce. Poplatky za výběry si hlídá, ale až zpětně a často se diví, kolik jej výběry stály. Nebojí se používat kartu a platit s ní v obchodech i větší částky.

PSALI JSME:
Peníze zapomenuté v bankomatu můžete dostat zpátky. Pokud máte štěstí

Spořílek:

Spořílků, tedy těch, kdo si hlídá každou utracenou korunu (a ročně mohou poplatky za výběry dosáhnout i stovek korun), je podle průzkumů pětina uživatelů platebních karet. Takoví lidé si pečlivě kontrolují poplatky a preferují banky, které jim dávají možnost vybírat zdarma kdekoliv. Z bankomatů vybírají výhradně tam, kde je výběr nic nestojí. Spořílek se s penězi snaží zacházet chytře. Svůj měsíční rozpočet si rozdělí do tří až pěti výběrů, často v rozmezí 2 000 až 4 000 korun. Snaží se neutrácet. Kartou proto platí spíše sporadicky a menší částky do 500 korun.

Modernista:

Modernista má rád nové trendy, a proto funguje zcela bezhotovostně. Snaží se vždy a všude platit kartou. K bankomatu přichází jen z donucení, například když jdou do restaurace, kde nelze platit kartou. Vybírá nezbytně nutnou hotovost, většinou jde o částky kolem tisíce korun. Modernistů je podle průzkumu v naší populaci 15 procent.

PSALI JSME:
Z bankomatu si vybíráme v průměru 3 800 korun

Konzerva:

Konzerva je podle průzkumu zhruba každý desátý uživatel. Takový člověk má rád řád a zavedené koleje. Drží se jich i v nakládání s penězi. Kartu na placení používá pravidelně, ale pokud může, vyhýbá se bezkontaktním platbám. Takový člověk si oblíbil dva, tři vybrané bankomaty a jiné nepoužívá. Často je má u domova nebo u práce. „Má rád svou jistotu,“ vysvětluje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Konzervu s „jeho“ bankomatem jej pojí možná až citový vztah, ví co čekat, nic jej nepřekvapí. Ví, že vybírat zde je bezpečné. „Konzervativní uživatelé bankomatů vybírají zhruba jednou týdně částky kolem 2 000 až 3 000 korun, především na běžné týdenní výdaje,“ dodává.

Bohém:

Bohém žije bezstarostný život a nic moc neřeší. Bohém patří mezi nepočetnou skupinu několika procent těch, kdo vybírají ze všech možných bankomatů, neřeší poplatky ani vyšší vybranou hotovost. Bohém se nestará, zda vybírá z bankomatu své banky nebo cizí, ani kolik utratí na poplatcích. Je prostě bohém i v tomto ohledu, takže kartou platí hodně, především za zábavu a požitkářství. Útraty za platby kartou začínají od tisícovky a mohou dosáhnout i desetitisíců. Když několikrát do měsíce vybírá z bankomatu, většinou jde o vysoké částky nad pět tisíc korun. Žít bohémský život zkrátka něco stojí.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nezvyklý novoroční zájem o korunu

V posledních letech byl jedním z faktorů vývoje kurzu koruny na přelomu roku rezoluční fond: České banky jsou nuceny do tohoto fondu platit určité částky založené na objemu vkladů jejich klientů k ultimu daného …

Dolar nejsilnější od června 2020

Dobrou kondici americké ekonomiky potvrdily předběžné výsledky amerického hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí. Ty byly pro trhy pozitivním překvapením. K mezičtvrtletnímu růstu HDP přitom nejvíce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.