Korelace zlata a všeho ostatního se blíží jedné

Názor
Objevují se první náznaky, že jsme dosáhli vrcholu. Obě hnací síly růstu – nižší reálné sazby i nafukování rozvahy Fedu – jsou u konce s dechem. Globální narativ praví, že Fed zůstane až do roku 2022 zakopán na pozicích – a bude nabízet peníze „volně k rozebrání“. Tuto teorii podporují i nové fiskální výdaje, které po dosažení dohody přesáhnou 1,5 bilionu dolarů, takže se deficit vyšplhá až na kouzelných 27 procent HDP!
Ilustrační foto: Depositphotos.com

V posledních dnech se ukázalo, jak mohou i nepatrné změny reálných sazeb docílit na trhu přehnaného pákového efektu. Například zlato se kvůli posunu o sedm až osm bazických bodů v reálných sazbách propadlo z 2060 na 1997 dolarů za unci. Jistě, otevíraných pozic je až moc, ale nadměrné jsou i reakce Fedu a vlád, a ty budou nepochybně stále výraznější.

Pokud tedy 7-8 bazických bodů rozpoutá takový masakr, představte si, co by se stalo, kdyby došlo k prudkému nárůstu inflace, nebo kdyby Fed trval na tom, že nepustí úrokové sazby do mínusu.

Zdroj: Bloomberg

To by vedlo k růstu reálných sazeb, což je opravdový důsledek narůstajícího dluhu – tedy k zápornému růstu a k inflaci spojené se zvyšováním dluhového břemene.

S tím, jak se korelační koeficient všeho blíží k jedné (viz graf – pozn. red.), již navíc brzy porušíme samotnou premisu, na níž většina nových pozic stojí – tedy pokles reálných sazeb a nafukování rozvahy Federálních rezerv. Fed už svou rozvahu zeštíhluje a reálné sazby stoupají. To znamená, že zcela ignorujeme jak fakta, tak narativ, a to je alespoň pro mne prozatím obrovské varovné znamení. Nastává čas uvažovat o nákupu dalších put opcí, abychom si pojistili své zisky.

Autor je hlavní ekonom Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato ukončilo spanilou jízdu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru