Koronaviru navzdory aneb Marné čekání na pokles nemovitostí

Loňský rok byl zásadní v mnoha směrech. S onemocněním Covid-19 přinesl také obrovskou míru nejistoty a neschopnost předvídat. Trh nemovitostí v praxi dokládá, jak moc mohou být prognózy mylné, dokonce i ty odborné. Přestože se v roce 2020 objevilo mnoho zpráv o budoucím poklesu cen nemovitostí, ceny se vyvíjely zcela opačným směrem. Spekulace o možném zlevňování nemovitostí přišly i s novým rokem, ovšem situace na trhu se nemění.
„Úroková sazba pod 2 % je fantastická příležitost k levnému půjčení peněz,“ říká Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů společnosti PSN. Ilustrační foto: PSN

Ceny nemovitostí stále rostou

Český statistický úřad na konci prosince vydal index cen bytových nemovitostí za třetí čtvrtletí roku 2020. Meziročně se zvýšil o 8,4 %, ještě větší meziroční nárůst cen byl zaznamenán v segmentu nových nemovitostí, tam dosáhl dokonce 10 %. Dle posledních údajů Eurostatu v tempu růstu cen nemovitostí za třetí čtvrtletí 2020 Českou republiku předstihly jen čtyři země – Lucembursko, Polsko, Rakousko a Slovensko. Potvrzuje to zájem Čechů o vlastní bydlení, který koronavirus ještě posílil.

Přestože se v první chvíli očekával pokles poptávky po nemovitostech a hypotékách jako dlouhodobém závazku, právě nejistota související s pandemií Čechy nasměrovala na trh realit. To potvrzují i zkušenosti developerů.

„Ceny nemovitostí v České republice, zejména v krajských městech nemají důvod klesat. Poptávka jako kombinace fenoménu bezpečné investice a trvalé potřeby lidí bydlet bude existovat stále. Banky sice zpřísnily podmínky pro schválení hypotečních úvěrů, ale zatím se našim klientům stává pouze výjimečně, že je nedostanou. Úroková sazba pod 2 % je fantastická příležitost k levnému půjčení peněz,“ říká Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů společnosti PSN.

Základní zákon trhu

Základní zákon trhu tlačí ceny nemovitostí vzhůru. Na jedné straně je silná poptávka, na straně druhé omezená nabídka. I na té se koronavirus podepsal. Česko se dlouhodobě potýká s nedostatečnou výstavbou danou také náročnými procesy schvalování stavebního povolení a změn územního plánu, zvláště v Praze.

V době pandemie se k tomu přidal pokles stavební produkce, zejména kvůli odlivu zahraničních stavebních dělníků. Stavebnictví se dle údajů Českého statistického úřadu v listopadu 2020 meziročně propadlo o 8,4 %, podobně tomu bylo v říjnu.

Česká národní banka v této souvislosti upozorňuje na možný vznik realitní bubliny a nadhodnocení nemovitostí, které dle listopadové zprávy ČNB dosahuje 17 až 25 %. Pokles cen tak není nereálný, ačkoliv se nyní jeví jako velmi málo pravděpodobný. Čekal-li někdo s příchodem pandemie v roce 2020 zlevňování, nedočkal se.

Naopak, nejenom ceny nemovitostí rostly závratným tempem. Dokládá to průměrná roční míra inflace, která dle údajů ČSÚ v prosinci 2020 dosáhla 3,2 %. Čeká-li někdo zlevňování v roce 2021, podle aktuálního vývoje to vypadá, že se zase nedočká. Jedním z důvodů může být to, že byty fungují jako bezpečná investice a s rostoucí inflací i výhodné uložení peněz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru