Koronavirus a trhy: Rychle nakupovat, nebo zběsile prodávat?

Názor
S efektem pandemie koronaviru na světové akciové trhy se investoři ptají, jestli je lepší zběsile prodávat, protože všechny trhy nebývale padají, nebo naopak rychle nakupovat, protože jsou ceny nízko. V tuto chvíli je na místě slavné britské přísloví: „Keep calm and carry on“.
Kdo mohl počítat s něčím, jako je COVID-19? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Akciové trhy zažívají období chřipky. I když je chřipka na nějakou dobu bezpochyby oslabí, dříve nebo později chřipka odezní a trhy se vrátí k normálnímu fungování. Faktem ale je, že vlády a centrální banky po celém světě zavádějí opatření pro stimulování trhů (např. snižováním úrokové míry nebo investicemi do infrastruktury), jakási „anabolika“ pro stimulaci trhů. Ta zůstanou účinná ještě dlouho po tom, co finanční chřipka odezní.

Zároveň ale nikdo nedokáže říct, kdy začnou trhy růst a jak rychle budou růst. Pokud jste běžný investor, nepropadejte iluzi, že odhadnete výkyvy trhu. Nedokáží to ani nejzkušenější investoři. Nakonec, kdo mohl počítat s něčím, jako je COVID-19?

Poslední týdny ukázaly, že nemá smysl spekulovat o tom, jestli je propad už u konce, nebo ještě ne. Mnoho investorů bylo přesvědčeno, že právě teď je ten nejlepší čas investovat, aby využili propadu cen. Jeden den pak několik procent vydělali, ale další den zase ztratili, a na konci týdne stejně zůstali ve ztrátě.

PSALI JSME:
Emoce a ukvapená rozhodnutí do investování nepatří

Jak se tedy mají chovat investoři v aktuální situaci? Je lepší prodávat, nebo naopak nakupovat? Panika se týká především spekulantů. V případě dlouhodobých investic nemá smysl spekulovat s denními výkyvy cen.

Nejlepší strategií pro menší investory je ukládat peníze pravidelně, čímž se minimalizují jednotlivé výkyvy trhu. Mě například v posledních týdnech velmi pozitivně překvapili investoři ve Fondee – většina z našich několika stovek klientů zůstala v klidu. Naopak mnoho z nich poslalo další vklady.

Když investujete například sto tisíc korun jednorázově, mohou za dva týdny klesnout, a pak se postupně dostávat na původní hodnotu. Pokud investici rozumně rozložíte, pak část peněz investujete v době nízkých cen, a tyto peníze se budou zhodnocovat nejrychleji. Z dlouhodobého hlediska se poklesy a růsty cen vybalancují. Držme se tedy britského: „Keep calm and carry on!“

Autor je CEO investičního start-upu Fondee
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investory děsí, kolik dalších „Itálií“ se v nejbližší době objeví

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná …

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.