Koronavirus děsí trhy, zlato citelně zdražuje, koruna oslabuje, ropa padá

Názor
Cena zlata v korunách dnes ráno přeskočila úroveň 36 230 Kč za troyskou unci. Drahý kov se tak opět přibližuje svému dějinnému maximu. Na ně vystoupal loni v září, kdy se prodával za necelých 36 600 korun. Investoři nyní skupují zlato – a vyhánějí tak jeho cenu vzhůru – kvůli obavě z dalšího šíření nového typu čínského koronaviru.
Dolarová cena zlata dnes vyskočila až nad 1588 dolarů za unci, tedy k blízkosti svého takřka sedmiletého maxima. Foto: Depositphotos.com

Ze stejného důvodu oslabuje také česká měna. Koruna dnes ráno vůči dolaru oslabila na nejnižší úroveň za poslední měsíc. Oslabování koruny vůči dolaru samozřejmě částečně přispívá k růstu korunové ceny zlata, které se v dolaru obchoduje. Dolarová cena zlata dnes vyskočila až nad 1588 dolarů za unci, tedy k blízkosti svého takřka sedmiletého maxima.

Kvůli obavě z potenciální globální pandemie klesá také cena většiny akcií, železné rudy nebo ropy. Ropa typu Brent dnes ráno klesla na svoji nejnižší cenovou úroveň od loňského října, když se prodávala i za méně než 58,70 za barel. Poprvé od loňského 1. listopadu se tak dnes ropa Brent prodává za méně než 60 dolarů za barel.

Pokud šíření viru zásadně ochromí čínskou ekonomiku, zejména tamní průmysl a spotřebitelský sektor, bude to znamenat úder celému světu, který je v době pokročilé globalizace na kondici čínské ekonomiky stále závislejší. Na trzích začíná převažovat názor, že kromě tradičních bezpečných útočišť typu zmíněného zlata, amerických dluhopisů či japonského jenu je nyní rozumným nápadem převedení investic do hotovosti.

Agentura Bloomberg odhaduje, že trhy se celkově dostanou do paniky v tom případě, kdy by se škoda na světovém ekonomickém výkonu způsobená novým typem koronaviru odhadovala v letošním roce na jedno procento světového ekonomického výkonu, což v cenách konce roku 2018 odpovídá zhruba 860 miliardám dolarů. Infekce by se také musela výrazněji rozšířit i do klíčových světových ekonomických celků, jako jsou Spojené státy či Evropská unie.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spekulanti se snaží vydělat na panice kolem koronaviru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.