Koronavirus může poškodit ekonomiku stejně jako válka

Názor
Letos se pravděpodobně propadneme do recese. Naše ekonomika bude silně poškozena. Vláda by již neměla řešit výši schodku státního rozpočtu a měla by přijít s návrhy stimulačních opatření v rozsahu desítek až stovek miliard korun.
Akcie Erste Group během dneška ztrácí na pražské burze více než 11 procent. Společnost ČEZ během dopoledne ztratila více než pět procent své hodnoty. Ilustrační foto: Archív

Přes víkend jsme mohli sledovat, jak nová restriktivní opatření zhoršují podnikatelské prostředí téměř po celém světě. Cílem těchto opatření je snížit tempo, kterým se šíří pandemie koronaviru. To pomůže zdravotním systémům, které by nemusely zvládnout prudký nápor pacientů. Pro ekonomiku budou mít nově zaváděné restrikce silně negativní efekt. Podle dostupných informací lze předpokládat, že omezující opatření mohou trvat mnoho týdnů či měsíců.

Čím déle budou restrikce trvat, tím více rozloží náš ekonomický systém. Ten funguje na provázanosti jednotlivých subjektů. Jakmile však přestane produkovat jedna firma, poškodí to i její obchodní partnery. Ty mohou rovněž přestat produkovat a následně se dominovým efektem zbrzdí fungování celého hospodářství. Následky mohou být zcela fatální a bohužel nebudou izolovány pouze v určitých regionech. V krajním případě bychom je mohli srovnávat s válečným konfliktem.

Centrální banky ve světě si začínají uvědomovat, jaká hrozba před námi stojí. Startují proto zcela nevídaná opatření. Americká centrální banka (Fed) přistoupila ke snížení základní úrokové sazby o jeden procentní bod do pásma 0 až 0,25 procenta. Zároveň odstartovala program kvantitativního uvolňování v astronomické výši 700 miliard dolarů (16,5 bilionu korun).

PSALI JSME:
Světové trhy se hroutí, jsou ve „slepém tunelu“

Japonská centrální banka (BOJ) rozšíří nákupy dluhopisů i akcií. Rovněž poskytne roční půjčky s nulovým úrokem, aby zachránila společnosti s nedostatkem hotovosti. Australská centrální banka (RBA) vpraví do ekonomiky obří finanční injekci. Podobné kroky lze očekávat i od dalších centrálních bank.

Přestože centrální instituce vyhlašují masivní opatření na podporu hospodářství, akciové trhy reagují výraznými propady. Jen za poslední měsíc ztratily klíčové indexy ve Spojených státech zhruba pětinu své hodnoty. Ještě hůře jsou na tom evropské indexy, které ztrácí zhruba třetinu své hodnoty. Pražský index PX za poslední měsíc přišel o více než 30 procent. Během dneška již ztrácí přibližně osm procent a pohybuje se kolem úrovně 760 bodů.

Akcie Erste Group se aktuálně obchodují za 515 korun, což je nejméně od roku 2016. Jen během dneška ztrácí více než 11 procent. Společnost ČEZ během dopoledne ztratila více než pět procent své hodnoty. Její akcie se momentálně obchodují za cenu 355 korun za kus, což je nejméně od roku 2005. Podobné propady zažívají i další společnosti obchodované na pražské burze.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Recese v Česku je den ode dne pravděpodobnější

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.