Koronavirus omezuje správu bytových domů. Schůze jsou zakázané, hlasování komplikované

Názor
Omezení shromažďování osob v souvislosti s bojem proti šíření koronavirové nákaze výrazně zasáhlo také do správy bytových domů. Zákaz pořádání hromadných akcí a setkávání více než šesti osob se totiž týká také shromáždění vlastníků bytových jednotek (SVJ). To je problém zvláště nyní v posledním čtvrtletí roku, kdy se schvalují účetní závěrky družstev nebo připravují rekonstrukce na další rok.
Schválení účetní závěrky, která musí být vložena do sbírky listin rejstříkového soudu, příliš odkládat nejde. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jednak platí zákaz organizovaných i náhodných shromáždění šesti a více osob, mnoho lidí se navíc bojí sdružovat a na svolanou schůzi SVJ by ani tak nedorazila. To by v budoucnu mohlo způsobit spory ohledně platnosti usnesení na takovéto neúplné schůzi.

Jednou z možností, jak i nyní o neodkladných záležitostech SVJ rozhodovat, je hlasování oběžníkem, takzvaně per rollam. S tím však většina bytových družstev nemá žádné zkušenosti a řeší to proto různými způsoby. Někde vyberou šest lidí, kterým ostatní členové družstva dají plnou moc zastupovat je a rozhodovat na „okleštěné“ schůzi. Jinde hlasují přes internet formou dotazníku nebo dokonce pořádají virtuální schůze. Ty mají výhodu v tom, že jejich průběh lze nahrávat a mít tak jasné důkazy pro případné budoucí spory.

PSALI JSME:
„Dlužníka v činžáku nejde ani vyvěsit na nástěnku,“ říká právnička svazu bytových družstev

Může se zdát, že je to malicherný problém, který navíc může počkat, až současná omezení skončí. Jenže tak jednoduché to není. Nikdo stále neví, kdy přesně se opět budeme moci neomezeně stýkat. Některé typy kontaktů mohou být zakázány ještě hodně dlouho.

Schválení účetní závěrky, která musí být vložena do sbírky listin rejstříkového soudu, příliš odkládat nejde. Stejně tak nepočkají ani plánované stavební práce a rekonstrukce, k jejichž objednání musí správce domu dostat s dostatečným předstihem souhlas SVJ. Bez něj nepůjde zařídit nové zateplení fasády, výměna oken či instalace nového výtahu. I proto je jakékoliv umožnění hlasování vlastníků bytových jednotek tak důležité.

Autor je tiskový mluvčí společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezapomněli jste? Nová povinnost pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB