Koronavirus srazil počet svateb na více než stoleté minimum

Obyvatelé Česka uzavřeli v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku 3,5 tisíce sňatků, což bylo o téměř 600 méně než o rok dříve, plyne z dnešní zprávy Českého statistického úřadu. K nižšímu počtu sňatků přispěl zejména měsíc březen, v jehož průběhu byla možnost uzavření manželství omezena epidemiologickými opatřeními.
V průběhu byla možnost uzavření manželství omezena epidemiologickými opatřeními. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Březnových sňatků bylo podle dosud dostupných údajů méně než 600, což představuje nejnižší měsíční počet sňatků za více než stoletou historii České republiky.

Každý čtvrtý pár v ČR přitom před úderem koronaviru vyšla svatba na částku mezi dvaceti až padesáti tisíci korunami. Necelá pětina utratila do deseti tisíc korun a o něco více snoubenců mělo výdaje mezi deseti až dvaceti tisíci korunami. Přes 50 tisíc korun pak zaplatil každý pátý pár. Ukázal to loňský průzkum agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting.

To znamená, že Češi v průměru utratí za svatbu 36 tisíc korun. Svatební salony a další firmy a podnikatelé či OSVČ, které vydělávají na organizaci svatebních obřadů, tedy letos v prvním čtvrtletí přišli kvůli koronaviru o 21,3 milionu korun. V měsících dubnu a květnu pak ztráta dále nabíhala, za celé první pololetí pravděpodobně pohybovala kolem úrovně 100 milionů korun.

PSALI JSME:
Mezi Čechy frčí svatby, co se neprodraží

Pro salony, které se specializují na nákladnější svatby, které vyjdou na statisíce, je i ztráta několika klientů závažným výpadkem. Pro některé salony a další firmy a podnikatele z branže tak může být současná situace až likvidační. Snoubenci v uplynulých měsících – zejména březnu a dubnu – sňatek hojně překládali na pozdější termín. Za květen by ztráta měla být slabší, neboť ten z hlediska počtu pořádaných svateb citelně podprůměrný každoročně, a to kvůli známé pověře, že májové manželství nebude přát štěstí a ztroskotá.

Ochromené však budou zřejmě i letní měsíce. Podstatná část svatebčanů nebo svatebních hostů se rekrutuje z řad cizinců, kteří mohou mít do ČR kvůli epidemiologickým opatřením stále ztížený přístup. Opětovný rozmach svateb lze proto očekávat až v září, ale spíše v příštím roce. Řada snoubenců hraje na jistotu a svatbu překládá právě až na rok 2021. Zmíněný zhruba stomilionový výpadek, který letos v prvním pololetí branže pocítí, se tak uspokojivě vykompenzuje až příští rok.

Do té doby některé firmy z branže, jež nemají dostatečnou rezervu, nepřežijí. Od letošního září lze proto očekávat postupně sílící, kompenzující poptávku.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi na svatbách šetří, dávají na ně dvě mzdy. Dříve to bylo i šest platů

×
  1. Havlíčkův Brod Lisov Důmo Prosince 2022 17.9.2022 Horáček Petr Veronika Dvořáková Janča Horáčeková svatba v 9.3.2022 Horáček Petr Veronika Dvořáková Janča Horáčeková Six Danny Moortruon Intale Fotbal Mimon Horáček Petr Veronika Dvořáková Janča Horáčeková Diky

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Wanda Jablonski: Něco na té ženě je

„Nejlepší novináři bývají částečně také detektivy, ba diplomaty – a někdy dokonce ovlivní dějiny. Wanda Jablonski taková byla,“ píše se v recenzi knihy Queen of Oil Club: The Interpid Wanda Jablonski and the Power …

Koronavirus srazil počet svateb i rozvodovost

Obyvatelé České republiky v letošním prvním pololetí uzavřeli meziročně téměř o deset tisíc sňatků méně. K nižšímu počtu sňatků přispěly zejména měsíce březen a duben, v jejichž průběhu byla možnost uzavření …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru