Koronavirus v datech: Prodej lihovin se propadl o třetinu

Analýza
Češi patří mezi největší konzumenty alkoholu. Ale ani tato národní neřest nezabránila v koronavirové pandemii v razantním propadu spotřeby nejen piva a vína, ale rovněž destilátů. Prodej lihovin v restauracích se vloni zatím snížil o více než dvě miliardy korun. Dostupná data ale ještě nezahrnují období vánočních svátků a konce roku, kdy se tvrdý alkohol nakupuje nejvíce.
V restauracích se prodeje tvrdého alkoholu propadly kvůli pandemii o několik miliard korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Alkohol tvoří téměř polovinu výdělku restaurací, od ledna do září se ale jeho podíl propadl na 17 procent. Na spotřebě i dovozu „tvrdého alkoholu“ se podle analýzy projektu Česko v datech podepsala protiepidemická omezení více než u piva a vína.

Svou roli hrálo jak uzavření restaurací, tak i výrazný úbytek zahraničních turistů. Zato tržby specializovaných obchodů s alkoholem v listopadu překonaly loňský výsledek až o 69 procent, jak ukazují údaje České spořitelny o karetních transakcích.

Vývoz českého piva na jaře oproti loňsku poklesl, v letních měsících ale podle Českého statistického úřadu vzrostl až na rekordních 60,9 milionu litrů. Z lihovin se podobně dařilo pouze rumu, a to v srpnu.

Zatímco piva a vína se během jarní vlny pandemie dováželo do Česka podobné množství jako v uplynulých letech, lihoviny se zejména v dubnu a květnu propadly o více než polovinu. Hodnota piva prodaného v Česku meziročně poklesla o 22 procent, u lihovin šlo podle průzkumu agentury Nielsen dokonce o 31 procent.

PSALI JSME:
Proč pivovary zdražují?

„Analýza sleduje meziroční změnu od ledna do září, promítl se do ní tedy jen první lockdown. V létě se hodnoty vrátily na běžnou úroveň. To však platí především u piva, u lihovin se návrat k původním hodnotám nekonal,“ uvedl Tomáš Odstrčil z analytického projektu Česko v datech.

Vinotéky a pivotéky si polepšily

Spotřebu alkoholu ovlivnilo uzavírání barů a restaurací, které více než polovina Čechů uvádí jako jeden z hlavních důvodů omezeného pití alkoholu. Vyplývá to z dat Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky.

Právě alkohol podle společnosti Dotykačka běžně tvoří téměř polovinu tržeb restaurací. Pivo představuje 38 procent, ostatní alkoholické nápoje asi 11 procent. V říjnu se pivo na tržbách podílelo jen 15 procenty a ostatní alkohol dokonce jen dvěma procenty.

Při prvním lockdownu dosáhl úbytek piva prodaného v restauracích 50 milionů litrů. O 30 milionů litrů (tedy asi miliardu korun) naopak podle agentury Nielsen vzrostl přímý prodej piva v obchodech. Prodejny zaměřené na alkohol si tak mohly výrazně polepšit.

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Kouříme a pijeme alkohol víc než před listopadem?

Podle údajů o karetních platbách klientů České spořitelny činil meziroční nárůst listopadových útrat ve vinotékách, pivotékách a podobných obchodech až 69 procent. Nejsilnější byl pro tyto obchody týden od 9. listopadu, kdy se meziroční přírůstek vyšplhal až na 89 procent.

Miliardové propady lihovin

Prodej lihovin se vloni v restauracích propadl o 2,2 miliardy korun, nárůst prodejů ve specializovaných obchodech o 0,2 miliardy korun však ztrátu ani zdaleka nevyvážil.

„Zatímco pivo tradičně zažívá největší oblibu v letních měsících, lihoviny Češi v největší míře kupují kolem Vánoc a Nového roku. Preventivní opatření proti šíření koronaviru ale s největší pravděpodobností zahýbají i se silvestrovskými večírky,“ řekl Tomáš Odstrčil z Česka v datech.

Loňské statistiky může výrazně ovlivnit také úbytek zahraničních hostů, jejichž počet v ubytovacích zařízeních v loňském druhém čtvrtletí meziročně poklesl zhruba o 96 procent.

PSALI JSME:
Alkoholová turistika a levné cigarety dělají z Čechů statisticky větší pijany a kuřáky

Pivovarnické ztráty

Razantní úbytek turistů a opakované uzavírání hospod, barů a restaurací má neblahý dopad rovněž na české pivovary. Týdně přicházejí o více než 340 milionů korun, celkově pak v druhé vlně pandemie mohou ztratit na tržbách za čepované pivo až 3,8 miliardy korun. Vyplývá to ze studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) pro Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS).

Podle analytika centra Michaela Fanty může mít koronavirová pandemie citelný dopad na provoz hospod i poté, co se znovu otevřou. „Důvěra českých spotřebitelů v bezpečnost gastronomie je silně otřesena a vnitřní prostory restauračních zařízení mohou být nadále částí veřejnosti považovány za rizikové,“ řekl Fanta.

Výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová uvedla, že je zapotřebí brát v úvahu rovněž riziko, které pramení ve změně spotřebitelského chování. „Zákazníci, kteří svou spotřebu čepovaného piva nahrazují během pandemie pivem baleným, mohou u těchto zvyklostí zůstat i v budoucnu, což ovlivní míru ziskovosti nejen restauračních zařízení, ale také samotných pivovarů. Tradice české pivní kultury a české hospody je významně ohrožena,“ varovala Ferencová.

PSALI JSME:
Místo hospod garáže. Zavřít lidi doma prostě nejde, je to nereálné

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru