Koronavirus zasáhl maloobchod v celé EU

Názor
Rozšíření koronaviru v Evropě zasáhlo tržby obchodníků v celé EU, tedy alespoň v zemích, které už byly schopny výsledky maloobchodu ke včerejšímu dni spočítat. V celé Unii se v březnu tržby snížily o více než desetinu (-10,4 %), přičemž nejvíce zasaženy byly obchody s textilem a obuví, elektronikou a nábytkem. Téměř o pětinu tržeb ve srovnání s únorem přišly benzinky.
Téměř o pětinu tržeb ve srovnání s únorem přišly benzinky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Úbytek zákazníků v obchodech nejvíce postihl země, které zavedly tvrdé restrikce, respektive tam kde se vir rozšiřoval nejrychleji. S nižšími tržbami se však potýkaly i obchody ve Švédsku, které se ke koronaviru staví svým specifickým způsobem, nicméně se i tamní ekonomika rozhodně nevyhne hlubokým šrámům.

Pokud se podíváme na srovnání s loňským březnem tak tržby poklesly o 8,2 %, avšak v eurozóně byl propad ještě o něco rychlejší 9,2 % v důsledku razantního poklesu nákupů ve Francii (-16 %) a Španělsku (-13,1 %). O poznání lépe na tom bylo Německo, kde se obchodníkům snížily tržby reálně jen o 3,1 %.

PSALI JSME:
Ještě horší, než se čekalo. Maloobchod se v březnu propadl

Vzhledem k tomu, že se podobně jako v ČR teprve v průběhu dubna začala postupně uvolňovat různá omezení prodeje, lze očekávat, že dubnová čísla budou ještě o poznání slabší. Duben byl prozatím asi nejhorším měsícem probíhající recese nejenom pro obchod, ale i pro průmysl a další důležitá odvětví ve většině evropských zemí.

Ani odstranění omezujících opatření však nebude pro obchod znamenat návrat k dřívějšímu normálu. Vzhledem k tomu, jak se postupně v řadě zemí začíná zhoršovat situace na trhu práce, lze očekávat i omezení spotřebitelské poptávky a následně i zesílení protiinflačních tlaků. V každém případě tak o rychlosti oživení a o umazávání současných ztrát nakonec rozhodne trh práce, respektive současný tlak na propouštění v celé EU.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čínská ekonomika jako okno do budoucnosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.