Koruna bude mít tendenci oslabovat

Názor
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Toto rozhodnutí bylo široce očekávané, především proto, že radní Jan Frait, který byl na minulém zasedání pověstným jazýčkem na vahách případného zvýšení sazeb, dal v minulém týdnu v rozhovoru pro agenturu Bloomberg najevo, že bude pravděpodobně opět hlasovat pro stabilitu sazeb.
Silná koruna je nyní z pohledu ČNB důležitým nástrojem v boji proti inflaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To však neznamená, že je toto rozhodnutí nejlepší možné. Z mého pohledu měla sice ČNB zvýšit sazby už na podzim, a to minimálně o půl procentního bodu. Zvýšení sazeb na nynějším nebo minulém zasedání by sice nemělo přímý vliv na samotný vývoj inflace, ale minimálně by vyslalo trhům signál, že tuzemská centrální banka je ochotna skutečně revidovat svoji politiku, nikoli pouze deklarovat, že je k tomu v případě potřeby odhodlaná.

ČNB k jejímu aktuálnímu rozhodnutí pomohlo, že klíčové ekonomické ukazatele nyní odpovídají její poslední makroekonomické prognóze, nebo jsou z pohledu inflačních rizik dokonce příznivější. Na příštím zasedání pravděpodobně bude bankovní rada debatovat o ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni nebo jejich zvýšení, a že tyto sazby zůstanou beze změny delší dobu, než trhy očekávají.

Z pohledu analytiků společnosti Ebury může být pro ČNB problémem fakt, že trhy si už zvykly na to, že rozhodnutí centrální ohledně měnové politiky je vždy doprovázeno jestřábími komentáři, které ale zůstávají v rovině pouhých deklarací.

PSALI JSME:
Sazby ČNB opět beze změny, jejich pokles je už na obzoru

Proto také počítají s tím, že i přes opakované varování jednotlivých radních o delší stabilitě úrokových sazeb začne ČNB s jejich snižováním už v průběhu letošního roku.

V kombinaci s tím, že úrokové sazby v eurozóně se budou pravděpodobně dále zvyšovat, se proto začne snižovat atraktivita české koruny, která bude mít tendenci spíše oslabovat. To může vést k tomu, že centrální banka bude nucena obnovit intervence v její prospěch, protože silná koruna je z pohledu národní banky nyní důležitým nástrojem v boji proti inflaci.

Jestli a kdy se tak stane, bude záviset na sentimentu trhů a na jejich ochotě pustit se do spekulací na pokles koruny. V minulosti jsme totiž byli svědky toho, že právě boj proti prudkým poklesům kurzu koruny je jednou z mála oblastí, ve kterých je ČNB nyní ochotna přejít od slov k činům. Ačkoli trhy proto nevěří v delší období stability sazeb, věří na druhé straně tomu, že centrální banka bude korunu v případě potřeby podporovat dlouho a intenzivně.

Autor komentáře je obchodní ředitel pro společnosti Ebury Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace zpomalila, ČNB své sazby nezvýší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB