Koruna částečně umazává předchozí ztráty

Názor
Sentiment v regionu a jestřábí vyjádření z České národní banky (ČNB) v pondělí podpořily tuzemskou měnu. Viceguvernér ČNB Jan Frait v rozhovoru pro časopis Euro uvedl, že na posledním zasedání vážně zvažoval podporu zvýšení úrokových sazeb, přestože nakonec hlasoval pro jejich stabilitu.
Viceguvernér ČNB Jan Frait v rozhovoru pro časopis Euro uvedl, že na posledním zasedání vážně zvažoval podporu zvýšení úrokových sazeb, přestože nakonec hlasoval pro jejich stabilitu. Ilustrační foto: ČNB

Podle radního Jana Procházky je jednoznačný záměr držet sazby na vyšší úrovni delší dobu, než naznačuje hlavní scénář prognózy centrální banky (který implikuje první snížení sazeb v letošním třetím čtvrtletí, pozn. aut.).

Koruna tak v pondělí částečně korigovala ztráty po předchozí více než týdenní sérii oslabování, kterou odstartovalo zveřejnění překvapivě nízké dubnové inflace.

Odpoledne se koruna k euru obchodovala silnější o zhruba 0,3 procenta, těsně pod hladinou 23,70 CZK/EUR. Ještě výrazněji ale v pondělí ke společné evropské měně posilovaly maďarský forint (o 0,4 % na 374 HUF/EUR) a polský zlotý (o 0,7 % na 4,5 PLN/EUR).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zápis z posledního zasedání ČNB zmiňuje především proinflační rizika

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.