Koruna díky ČNB jako jediná z regionu stabilní

Názor
Regionální měny zůstávaly i v úterý pod vlivem negativního sentimentu vyvolaného obavami z déletrvajícího přerušení dodávek plynu do Evropy. Výrazně ztrácel především maďarský forint, který se dostal až nad hladinu 414 HUF/EUR.
Koruna byla díky ČNB jako jediná z regionálních měn stabilní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V odpoledních hodinách centrální banka zvýšila týdenní depozitní sazbu o 200 bazických bodů na 9,75 procenta – tak, jak se očekávalo a banka již dopředu avizovala. I tak ale forint mírně zkorigoval předchozí ztrátu na 409 HUF/EUR. Oslaboval i polský zlotý (na 4,85 PLN/EUR), v průběhu dne však své ztráty umazal.

Jedinou stálicí v regionu byla česká koruna, kterou udržuje stabilní přítomnost České národní banky na devizovém trhu. Kurz byl tak víceméně po celý den přibitý k hladině 24,60 CZK/EUR. V odpoledních hodinách pak posílil na 24,53 CZK/EUR.

Společná evropská měna ve srovnání s předchozím dnem lehce posílila (na 1,005 USD/EUR). Pod paritu se tak nedostala, a to i navzdory výrazně horšímu německému ZEW indexu. Ten, stejně jako kurz eura vůči dolaru, sráží obavy z přerušení dodávek plynu a případné recese v eurozóně.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální banky v Polsku i Maďarsku zvýšily úrokové sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.