Koruna na mnohaletém rekordu

Názor
Tento týden byl na globálním devizovém trhu relativně klidný. Po výrazném posilování eura, které bylo na trzích zřejmé po většinu závěrečného čtvrtletí loňského roku a v prvních týdnech roku letošního, se situace zklidňuje. Euro alespoň pro tuto chvíli zřejmě růstový potenciál vyčerpalo.
Centrální bankéři většinově oceňují silnou korunu jako nástroj pomáhající dezinflačnímu trendu. Ilustrační foto: ČNB

V tomto týdnu bylo patrné mírné posilování dolaru. Spíše ale než o reakci obchodníků na zveřejněná data se jednalo o technickou korekci předchozích eurových zisků. I když je zřejmé, že data z Evropy nijak výrazně nenadchla.

Viděli jsme sice zlepšení v sentiment indikátorech (Sentix) či ve vpředhledících ukazatelích (německé podnikové objednávky), reálná data ale zklamala, což platí zejména pro německý průmysl z konce loňského roku. Naopak potěšila v samotném závěru týdne publikovaná předběžná únorová data spotřebitelské důvěry v USA z dílny University of Michigan.

Z pohledu české koruny byl týden úspěšný, když tuzemská měna dále posunula své maximum za posledních 15 let. Poprvé od roku 2008 se kurz dostal pod hladinu 23,70 CZK/EUR. Nakonec týdne zakončil těsně nad touto úrovní.

Jak vyplynulo z dnes zveřejněného zápisu z posledního jednání České národní banky (ČNB), centrální bankéři většinově oceňují silnou korunu jako nástroj pomáhající dezinflačnímu trendu. Ten byl na zveřejněných datech inflace za leden skryt pod povrchem.

PSALI JSME:
Míra inflace se v prosinci zvýšila. Ještě vyšší bude v lednu a v únoru

Výrazný meziměsíční vzestup spotřebitelských cen o šest procent byl ze zhruba poloviny důsledkem odeznění vládního úsporného tarifu na energiích. A právě energie stály ze značné části, spolu s cenami potravin a dalšími položkami souvisejícími s bydlením, za vysokou lednovou inflací.

Ta skočila mírně nad tržním konsensem, byla ale téměř v souladu s pohledem ČNB. Jádrová inflace ale byla slabší ve srovnání s naším předpokladem i očekáváním centrální banky.

I tuzemská data z reálné ekonomiky z přelomu roku spíše zklamala, stejně jako ta německá. Platí to jednoznačně pro prosincovou průmyslovou výrobu, slabou výkonnost pak zaznamenaly i maloobchodní tržby.

Na straně druhé lépe dopadla bilance zahraničního obchodu a stavební produkce. V souladu s očekáváním pak lednová míra nezaměstnanosti po sezónním očištění stagnovala, což jenom dokumentuje mírnost recese ve druhé polovině loňského roku a napjatost českého trhu práce.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod pozitivně překvapil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.