Koruna nejsilnější od počátku dubna

Názor
Obchodování na globálních i regionálních devizových trzích bylo v povelikonočním týdnu relativně klidné. A nic zásadního na tom nezměnil ani samotný závěr týdne. Kurz eura vůči dolaru stagnoval v okolí hladiny 1,08 USD/EUR.
Koruně se v závěru týdne podařilo po zhruba dvou týdnech posílit pod hladinu 24,40 CZK/EUR a atakovat nejsilnější hodnotu od prvních dubnových dnů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zveřejněná data i jestřábí komentáře centrálních bankéřů z obou stran Atlantického oceánu podporují očekávání trhu na rychlé zpřísňování měnové politiky americké centrální banky, Fedu, i Evropské centrální banky.

Na eurové straně v tomto směru zapůsobily zejména březnové statistiky cen průmyslových výrobců. Překážkou pro tato očekávání pak nebyly v pátek publikované předběžné dubnové PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) z velkých evropských zemí i Spojených států. Aktivita v průmyslu nadále roste, ve službách dokonce zrychlujícím se tempem.

Obdobný klid panoval i na maďarském forintu a polském zlotém. Z Polska jsme se dočkali povzbudivých březnových dat z průmyslu. Data naštěstí neukázala na dramatický dopad války na Ukrajině.

PSALI JSME:
Americká inflace na více než 40letém maximu

Koruně se v závěru týdne podařilo po zhruba dvou týdnech posílit pod hladinu 24,40 CZK/EUR a atakovat nejsilnější hodnotu od prvních dubnových dnů. Během páteční seance se kurz dostal na dosah hladiny 24,30 CZK/EUR. Koruna nadále profituje z úrokového diferenciálu.

Dalším impulsem pro očekávání vyšších korunových sazeb byly zveřejněné březnové statistiky cen z primárních okruhů. Další zvýšení sazeb ve světle aktuálních inflačních tlaků a hrozby zvyšujících se inflačních očekávání podpořil člen bankovní rady Tomáš Holub.

Guvernér Jiří Rusnok byl ve svých vyjádřeních opatrnější, když vidí na květnovém zasedání spíše „kosmetické“ zvýšení sazeb.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sazby ČNB čeká podle Rusnoka již jen mírné zvýšení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB