Koruna neoslabuje pouze díky ČNB

Názor
Závěr týdne byl na devizových trzích nezajímavý. Nejobchodovanější měnový pár na světě se v závěru týdne držel stabilní u 1,055 USD/EUR a navázal tak na klidný kurzový vývoj z celého týdne. Zveřejněná data v průběhu tohoto týdne se týkala především sentimentu indikátorů.
Důvodem pro velmi stabilní kurz koruny s největší pravděpodobností zůstává přítomnost ČNB na trhu. Ta svými intervencemi brání oslabování české měny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) z průmyslu i ze služeb na obou stranách Atlantského oceánu zklamaly, když se růst aktivity v těchto sektorech významně zpomalil. Hlavním důvodem je samozřejmě obava z dostupnosti a vysokých cen energetických komodit a zvyšující se riziko recese.

Tyto obavy dopadají hlavně na spotřebitelský sektor, zatímco průmyslníci se stále relativně drží. To potvrdil i v samotném závěru týdne publikovaný německý Ifo index. Ten v případě hodnocení současné situace dokonce lehce pozitivně překvapil.

Koruna ve druhé polovině týdne stagnovala u hladiny 24,75 CZK/EUR a nic na tom nezměnilo ani páteční obchodování a zveřejnění červnového konjunkturálního průzkumu.

PSALI JSME:
Domácí měna pod výprodejním tlakem

Ten ukázal na zhoršení nálady prakticky ve všech segmentech ekonomiky, velmi nízko zůstává zejména spotřebitelský sentiment.

V první polovině týdne ale byla koruna o něco silnější, když trh spekuloval na výraznější zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB). Bankovní rada se nakonec rozhodla zvýšit klíčovou úrokovou sazbu na sedm procent, finanční trh však čekal o něco víc.

Důvodem pro velmi stabilní kurz koruny s největší pravděpodobností zůstává přítomnost ČNB na trhu. Ta svými intervencemi brání oslabování české měny. A podle nás tomu tak bylo po celou druhou polovinu tohoto týdne.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Region oslabuje, korunu zřejmě drží ČNB

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB